Nazwa projektu:

The European Union – yesterday, today, tomorrow

Program: Europa dla Obywateli
Lider projektu: Stowarzyszenie Rozprawy o Europie
Miejsce działań: Starachowice, Treviso, Stip
Czas działań: 1/01/2021 – 30/06/2023
Partnerzy: 

Celem projektu „The European Union – Past, Present, Future” jest poszerzenie wiedzy o historii Unii Europejskiej oraz pokazanie korzyści wynikających z członkostwa w UE, zwłaszcza dla młodych ludzi. Projekt jest realizowany w partnerstwie – Stowarzyszenie Rozprawy o Europie (Polska), Stowarzyszenie ETV Eurotreviso (Włochy) oraz Stowarzyszenie Youth on Board (Macedonia Północna).

Dzięki udziałowi w projekcie krajów o różnym doświadczeniu integracji (Włochy – państwo założycielskie), Polski (członek od 2004 r.), Macedonia Północna (kraj kandydujący), młodzi ludzie poznają różne perspektywy integracji europejskiej i podejścia do Unii. Co równie ważne, nasze działania będą odbywać się nie w dużych miastach, ale w mniejszych miejscowościach, dzięki czemu dotrzemy do osób, które mają ograniczony dostęp do informacji.

W ramach projektu zaplanowano szereg działań – 3 wydarzenia zatytułowane „Festiwal UE” w każdym kraju partnerskim, podczas których odbędą się debaty, dyskusje przy stole, europejskie warsztaty dla młodzieży, konkurs wiedzy o Unii Europejskiej oraz prezentacja prac młodzieży. Oprócz młodzieży w spotkaniach wezmą udział przedstawiciele wszystkich krajów partnerskich, eksperci zewnętrzni, samorządowcy, wykładowcy oraz seniorzy.

Na zakończenie projektu odbędzie się konferencja podsumowująca projekt. Głównym efektem projektu będą prace młodzieży w ramach konkursu „Ja – Europejczyk”, wszystkie prace zostaną przetłumaczone na język angielski i umieszczone w Internecie, a laureaci poszczególnych konkursów wyjadą za granicę na konkretne wydarzenia z partnerami. Dodatkowo na zakończenie projektu powstanie broszura podsumowująca projekt, która zostanie rozesłana do najważniejszych osób i instytucji kultury, samorządów, polityków, itp.

  1. Spotkanie przygotowawcze w Polsce – 16-18 marca 2022 r.

W ramach spotkania przygotowawczego wspólnie z spotkanie z partnerami z Północnej Macedonii – @youthonboard oraz Włoch – @etveurotreviso spędziliśmy razem dzień w Kieleckim Parku Technologicznym ustalając szczegóły naszych działań i planując przyszłe wydarzenia.

2. EU Event w Polsce – 7-10 czerwca 2022 r.

W dniach 7-10 czerwca odbyła się konferencja w ramach projektu „The European Union: Yesterday, Today, Tomorrow” z Programu Europa dla Obywateli.

Wracamy do rozmów o Unii Europejskiej wśród młodych ludzi. Wspólnie z naszymi gośćmi z Włoch oraz Macedonii Północnej, dyskutowalismy o przyszłości UE w kontekście młodzieży, przyszłych zagrożeń oraz wyzwań stojących przed UE. Cały event prowadzony był w języku angielskim.

W wydarzeniu uczestniczyli eksperci, którzy wspierali młodzież przez całe wydarzenie oraz wzięli udział w debacie o przyszłości Europy: Joanna Jendrośka z @fundacja_schumana, Katarzyna Gruszko z @ujk_kielce, Juan Luis Ballesteros – Przedstawiciel @komisjaeuropejska oraz Michał Sęk z Fundacji Geremka oraz przedstawicielki Europe Direct Kielce.

Młodzież mogła zadawać pytania poprzez platformę Mentimeter oraz wzięła udział w warsztacie metodą word cafe na temat UE z perspektywy 3 krajów: Polski, Macedonii Północnej oraz Włoch.

Ponadto, rozstrzygnęliśmy nasz konkurs „Ja, Europejczyk” na najlepszy plakat/zdjęcie o UE, w którym do wygrania był wyjazd do Włoch. Pierwsze miejsce i udział w międzynarodowym wydarzeniu w Treviso wygrała Julia Łaszewicz, serdecznie gratulujemy. Kolejne miejsca zajęły Martyna Giedych oraz Klaudia Chamera.

Na sam koniec przeprowadziliśmy konkurs wiedzy o Unii Europejskiej na Kahoot, w którym do wygrania były gadżety oraz bon do salonu Empik ufundowany przez Europe Direct Kielce.

Zaczęliśmy także szkolenie dla młodzieży w języku angielskim prowadzone przez Piotra Kaczyńskiego.

3. EU Event we Włoszech – 7-10 lipca 2022 r.

W dniach 7-10 lipca projektowe aktywności miały miejsce we włoskim mieście Treviso. Podczas spotkania nasze stowarzyszenie reprezentowane było przez Dominikę, Olę, Mikołaja ora Julię, która wzięła udział w wyjeździe dzięki wygraniu konkursu na plakat/film/zdjęcie prezentujące przyszłość UE oczami młodych ludzi.

Pierwszy dzień rozpoczął się od eventu, w którym również uczestniczyli przedstawiciele naszych projektowych partnerów – organizacji Youth On Board (Macedonia Północna) oraz ETV EuroTreviso (Włochy).

Podczas spotkania był poruszany temat wartości europejskich, młodzieżowej polityki i aktywności oraz wyzwań stojących przed UE. Temat młodzieży był szczególnie często obecny podczas rozmowy z byłym członkiem tamtejszej młodzieżowej rady miasta.

Kolejnego dnia uczestnicy projektu mieli szansę posłuchać o historii, funkcjonowaniu i instytucjach UE. Został również rozstrzygnięty konkurs „Ja, Europejczyk”, którego szczęśliwy zwycięzca będzie uczestniczył w spotkaniu w Macedonii Północnej.

Oprócz tego została przeprowadzona symulacja obrad Parlamentu Europejskiego – każdy uczestnik przyjmował role przedstawicieli określonego państwa UE, a następnie musiał w jego imieniu wypowiedzieć się i zagłosować w danej kwestii.

4. EU Event w Macedonii Północnej – 19-22 września 2022 r.

W dniach 19-22 września uczestniczyliśmy w już przedostatnim spotkaniu z naszymi parterami @youthonboard oraz @etveurotreviso w mieście Štip w Macedonii Północnej!

Wspólnie ze Stefanem Andonovskim dyskutowaliśmy o stosunkach miedzynarodowych, przyszłości Unii Europejskiej oraz szansie na dołączenie do niej Macedonii Północnej.

Wypracowaliśmy także wizję Europy za 15 lat i podzieliliśmy się przemyśleniami o naszej przyszłości.

Drugi dzień warsztatowy spędziliśmy na tworzeniu symulacji referendum. Cztery grupy – partie polityczne – miały za zadanie przekonać obywateli w kwestii odpowiednio: obniżenia lub podwyższenia wieku upoważniającego do głosowania w wyborach. Po prezentacji kampanii politycznych odbyły się prawdziwe wybory które wyłoniły wygraną stronę.

Na koniec odbył się konkurs pod tytułem: „I European” którego zwycięzca będzie brać udział w ostatnim spotkaniu projektowym w Polsce.

Wizyta miała również swoją stronę kulturową, odwiedziliśmy Dom pierwszego prezydenta Macedonii Północnej mieszczący się w miasteczku Štip, a także, udało nam się zwiedzić piękną stolice – Skopje.

5. Konferencja podsumowująca w Polsce – marzec 2023 r.

W dniach 23-25 marca w Polsce 🇵🇱 zorganizowaliśmy międzynarodową debatę z ekspertami, warsztaty dla młodzieży oraz spotkanie dyskusyjne z seniorami. W wydarzeniu uczestniczyli nasi Partnerzy @etveurotreviso 🇮🇹 oraz @youthonboard 🇲🇰

Wydarzenie składało się z następujących elementów:

👉 podsumowanie rezultatów projektu

👉 debata ekspertów na tematy zaproponowane przez uczestników wydarzenia przez Mentimeter,

👉konkurs z wiedzy o UE,

👉 3 warsztaty w międzynarodowych grupach (tematy: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość UE),

👉podsumowanie działań i prezentacja plakatów opracowanych przez grupy.

👉prezentacje prac konkursowych z całego projektu

👉dyskusja o UE z seniorami

Dziękujemy za obecność i aktywność naszym Partnerom z Włoch🇮🇹 oraz Macedonii Północnej🇲🇰, ekspertom – Michałowi Sękowi z Fundacji Geremka oraz Asi Jendrośce z @fundacja_schumana, Europe Direct Kielce oraz oczywiście wszystkim uczestnikom, których było ponad 100.

Nasze projekty

Zobacz wszystkie projekty

Partnerzy