Program: „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości” (CERV), w ramach projektu „Wzmacniamy Europę SPLOTowymi wartościami” realizowanego w partnerstwie podmiotów stanowiących Grantodawcę.
Lider Projektu: Stowarzyszenie Rozprawy o Europie
Czas trwania projektu: 01.07.2024 r. – 31.05.2025 r.
Projekt ,,Świętokrzyskie – Europejskie – Młodzieżowe” zakłada wzrost świadomości w zakresie praw człowieka i upowszechnianie wiedzy na temat praw i wartości wynikających z Traktatów UE oraz KPP wśród młodzieży z województwa świętokrzyskiego. Projekt finansowany jest ze środków UE z Programu Citizens, Equality, Rights and Values, funduszu grantowego ,,Wzmacniamy Europę SPLOTowymi wartościami”.
Działania realizowane będą przez naszą młodzież oraz ekspertów ws. UE.
Co mamy w planach?
- 6 śniadań obywatelskich na trawce
- Badania społeczne w formie ankiet online
- Konferencję podsumowującą w Kielcach
- Wizytę w Europa Experience
Co za nami?
1. Śniadanie na trawce #1
Pierwsze śniadanie obywatelskie w ramach projektu ,,Świętokrzyskie-Europejskie-Młodzieżowe” za nami… 2 lipca nad Zalewem Pasternik w Starachowicach rozmawialiśmy o wolności, a niesamowite warsztaty poprowadziła niezastąpiona @jendroska_asia z @fundacja_schumana. Niesprzyjająca pogoda nie powstrzymała Nas przed spotkaniem się!
Rozmowę zaczęliśmy od tego czym jest wolność i jak ją rozumiemy. Zgłębiliśmy również wiedzę na temat Karty Podstawowych Praw oraz Traktatów UE, definiujących wartości każdego z nas. Przyszedł także czas na quiz w formie tak/nie, by sprawdzić, czy zgadzamy się z danymi twierdzeniami o UE.
Oczywiście nie mogło zabraknąć ciekawej dyskusji o prawach człowieka i wolności w różnych państwach członkowskich.
Dziękujemy za Wasze zaangażowanie!










1. Śniadanie na trawce #2
9 lipca nad Zalewem Lubianka w Starachowicach spotkaliśmy się na drugim już śniadaniu obywatelskim w ramach projektu ,,Świętokrzyskie-Europejskie-Młodzieżowe”.
Tematem rozmów była równość, a warsztaty zostały poprowadzone przez Naszych ekspertów!
Spotkanie zaczęliśmy od energizera pod nazwą: ,,Równość to…” – utrudnieniem w tym zadaniu była konieczność powiedzenia czegoś na literę, którą kończyło się słowo poprzednika.
Następnie w grupach opracowywaliśmy różne przypadki nierówności, które spotykamy w codziennym życiu oraz wizualizowaliśmy świat, w którym nie byłoby równości. Miało to na celu pokazanie jak ważną wartością jest temat Naszego spotkania.
Ostatnim zadaniem tego dnia był quiz wiedzy o Unii Europejskiej.
Grupy decydowały czy dane stwierdzenie jest prawdziwe. Pytania były podchwytliwe, lecz wszyscy uczestnicy poradzili sobie z tym doskonale!









1. Śniadanie na trawce #3
16 lipca spotkaliśmy się na Szlakowisku w Starachowicach, by porozmawiać o solidarności. Spotkanie to odbyło się w ramach projektu ,,Świętokrzyskie – Europejskie – Młodzieżowe’’.
Nasze śniadanie na trawce rozpoczęliśmy od energizera i dyskusji o tym, czym dla nas jest solidarność. Energizer ,,papier-kamień-nożyce’’ nie był przypadkowy! Gra ta pokazuje uczucie jedności i solidarności z innymi graczami, gdyż mimo przegranej, kibicujemy i jednoczymy się z naszym poprzednim przeciwnikiem.
Następnie w grupach analizowaliśmy krótkie fragmenty piosenek. Szukaliśmy w tekście postawy solidarnej oraz rozmawialiśmy o istocie solidarności w naszym codziennym życiu.
Przedostatnim zadaniem była analiza SWOT. Każdy z nas indywidualnie miał za zadanie napisać mocne i słabe strony oraz zagrożenia i szanse jakie napotyka osoba solidarna z innymi. Był to czas na refleksje i zastanowienie się nad różnymi sytuacjami w naszym życiu.
Na sam koniec zajęliśmy się Kartą Praw Podstawowych. Połowa grupy dostała karteczkę z artykułem z rodziału Solidarność z KPP, a druga część dostała jedno pytanie do konkretnego artykułu. Należało odnaleźć swoją parę i porozmawiać o danym tekście oraz odpowiedzieć na pytanie, używając własnej wiedzy oraz internetu.









1. Śniadanie na trawce #4
W ubiegły wtorek w Amfiteatrze Parku Miejskiego w Starachowicach spotkaliśmy się, by porozmawiać o obywatelstwie w ramach projektu ,,Świętokrzyskie – Europejskie – Młodzieżowe”!
Warsztaty rozpoczęliśmy od dyskusji w grupach pn. ,,Czym dla Was jest obywatelstwo?”. Rozwijaliśmy nasze myśli i uzupełnialiśmy się nawzajem, by na samym końcu zaprezentować wypracowane wnioski.
Następnie każda z grup otrzymała inną tezę – np. “Obywatelstwo powinno wiązać się z obowiązkową służbą wojskową lub cywilną” czy “Niepełnoletni powinni mieć pełne prawa obywatelskie, w tym prawo do głosowania. Naszym zadaniem było znaleźć jak najwięcej argumentów za i przeciw, pasujących do danej tezy. Podczas prezentacji pozostałe grupy zadawały pytania, dzięki czemu wywiązała się niesamowita dyskusja. Zadanie to miało na celu rozwijanie umiejętności argumentowania i dyskusji oraz pozwalało na refleksję nad różnymi aspektami i perspektywami dotyczącymi obywatelstwa.
Ostatnią częścią spotkania była forma “luźnej” dyskusji o bieżących sprawach związanych z Unią Europejską. Nawiązaliśmy m.in. do polityki migracyjnej, wspólnej waluty w państwach członkowskich, a nawet do nakładania sankcji.









1. Śniadanie na trawce #5
Piąte śniadanie na trawce za nami. 30 lipca spotkaliśmy się nad Zalewem Pasternik i rozmawialiśmy o sprawiedliwości! Wydarzenie to odbyło się w ramach projektu ,,Świętokrzyskie – Europejskie – Młodzieżowe”.
Po krótkim zapoznaniu się przeszliśmy do części warsztatowej…
Zaczęliśmy rozmowę o Karcie Praw Podstawowych, a konkretniej o rozdziale zatytułowanym ,,Sprawiedliwość”. Wymienialiśmy przykłady oraz zastanawialiśmy się nad istotą danych artykułów, zawartych w tym rozdziale.
Następnie w grupach mieliśmy za zadanie przedyskutować wartości, jakie zawierałby idealny świat sprawiedliwy. Czym wtedy kierowałoby się społeczeństwo?
Po prezentacji i wymianie poglądów między grupami, przeszliśmy do otwartej dyskusji. Krok po kroku omawialiśmy wartości sprawiedliwego świata. Od tematu naszego spotkania, przez równość, szanowanie praw człowieka i solidarność, aż do odpowiedzialności – popieraliśmy to ,,żywymi” przykładami z dnia codziennego, ale także z poziomu europejskiego.
Dziękujemy Europe Direct Kielce za przeprowadzenie warsztatów na tak ważny temat!









1. Śniadanie na trawce #6
Ostatnie śniadanie na trawce w ramach projektu ,,Świętokrzyskie – Europejskie – Młodzieżowe” za nami. 6 sierpnia spotkaliśmy nad Zalewem Piachy w Starachowicach, by porozmawialiśmy o godności.
Warsztaty przeprowadziła dla Nas cudowna ekspertka – @kamakepczynska
Czym jest godność językowa? Rozmawialiśmy o poczuciu własnej wartości i szacunku do samego siebie, ale także o godności jako tytule i zaszczytnej funkcji. Dowiedzieliśmy się również jak słowo ,,godność’’ brzmi w innych językach – np. w języku francuskim brzmi ono: dignité.
Jednak poruszyliśmy również temat godności języka – czyli o tym w jaki sposób dialekty stają się językami regionalnymi.
Nie zabrakło debaty na dość kontrowersyjny temat!
Mieliśmy za zadanie indywidualnie zadecydować po której stronie jesteśmy – czy uważamy, że dialekt śląski powinien słusznie zostać językiem regionalnym, czy może wręcz przeciwnie. Dyskutowaliśmy i mierzyliśmy się z trudnymi pytaniami, by przekonać osobę z przeciwnej drużyny do zmienienia strony.






2. Badania społeczne
Cześć! Kolejny etap projektu ,,Świętokrzyskie-Europejskie-Młodzieżowe’’ przed nami.
Tuż po wyjątkowych śniadaniach na trawce, na których rozmawialiśmy o Karcie Praw Podstawowych, przyszedł czas na badania społeczne.
Razem z Młodzieżową Radą Miasta opracowaliśmy ankietę, która ma na celu zbadanie potrzeb młodzieży województwa świętokrzyskiego.
Co potem?
Efektem ankiety będzie stworzenie raportów, które trafią do władz lokalnych oraz instytucji europejskich.
WASZ GŁOS MA ZNACZENIE!
Kampania #jawypelniamSPLOT
Ponieważ głos każdej młodej osoby z województwa jest dla nas niezwykle ważny, postanowiliśmy zorganizować specjalną kampanię w mediach społecznościowych, aby dotrzeć do jak największej liczby młodych ludzi i zachęcić ich do aktywnego udziału.
Głównym celem akcji było zmotywowanie was do kreatywnego podejścia do wypełniania ankiet – chcieliśmy, abyście pokazali, że można to zrobić w nietypowych, ciekawych miejscach i przy okazji świetnie się bawić. Wasza pomysłowość przeszła nasze najśmielsze oczekiwania! Otrzymaliśmy wiele ciekawych zdjęć.
Serdecznie dziękujemy za wasze zaangażowanie i chęć udziału w naszej inicjatywie. To dzięki wam kampania odniosła sukces! Poniżej prezentujemy wasze pomysły.






Kreatywnością wykazały się również nasze wolontariuszki, które przygotowały zabawną rolkę inspirowaną trendującymi filmami. Dzięki ich pomysłowości i zaangażowaniu powstał dynamiczny materiał, który idealnie oddaje naszego ducha. Zobaczcie, jak im poszło! ????????
Reflections on Europe NGO (@rozprawyoeuropie) • Zdjęcia i filmy na Instagramie
Program finansowany jest przez Unię Europejską. Wyrażone opinie i poglądy są wyłącznie poglądami autora (autorów) i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Unii Europejskiej lub Komisji Europejskiej. Ani Unia Europejska, ani organ przyznający finansowanie nie mogą ponosić za nie odpowiedzialności.
Grant realizowany ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu SPLOT WARTOŚCI.
