Nazwa projektu:

Świętokrzyskie – Europejskie – Młodzieżowe

Program:  „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości” (CERV), w ramach projektu „Wzmacniamy Europę SPLOTowymi wartościami” realizowanego w partnerstwie podmiotów stanowiących Grantodawcę.
Lider Projektu: Stowarzyszenie Rozprawy o Europie
Czas trwania projektu: 01.07.2024 r. – 31.05.2025 r.

Projekt ,,Świętokrzyskie – Europejskie – Młodzieżowe” zakłada wzrost świadomości w zakresie praw człowieka i upowszechnianie wiedzy na temat praw i wartości wynikających z Traktatów UE oraz KPP wśród młodzieży z województwa świętokrzyskiego. Projekt finansowany jest ze środków UE z Programu Citizens, Equality, Rights and Values, funduszu grantowego ,,Wzmacniamy Europę SPLOTowymi wartościami”.

Działania realizowane będą przez naszą młodzież oraz ekspertów ws. UE.

Co mamy w planach?

Co za nami?

1. Śniadanie na trawce #1

Pierwsze śniadanie obywatelskie w ramach projektu ,,Świętokrzyskie-Europejskie-Młodzieżowe” za nami… 2 lipca nad Zalewem Pasternik w Starachowicach rozmawialiśmy o wolności, a niesamowite warsztaty poprowadziła niezastąpiona @jendroska_asia z @fundacja_schumana. Niesprzyjająca pogoda nie powstrzymała Nas przed spotkaniem się!

Rozmowę zaczęliśmy od tego czym jest wolność i jak ją rozumiemy. Zgłębiliśmy również wiedzę na temat Karty Podstawowych Praw oraz Traktatów UE, definiujących wartości każdego z nas. Przyszedł także czas na quiz w formie tak/nie, by sprawdzić, czy zgadzamy się z danymi twierdzeniami o UE.

Oczywiście nie mogło zabraknąć ciekawej dyskusji o prawach człowieka i wolności w różnych państwach członkowskich.

Dziękujemy za Wasze zaangażowanie!

1. Śniadanie na trawce #2

9 lipca nad Zalewem Lubianka w Starachowicach spotkaliśmy się na drugim już śniadaniu obywatelskim w ramach projektu ,,Świętokrzyskie-Europejskie-Młodzieżowe”.
Tematem rozmów była równość, a warsztaty zostały poprowadzone przez Naszych ekspertów!

Spotkanie zaczęliśmy od energizera pod nazwą: ,,Równość to…” – utrudnieniem w tym zadaniu była konieczność powiedzenia czegoś na literę, którą kończyło się słowo poprzednika.
Następnie w grupach opracowywaliśmy różne przypadki nierówności, które spotykamy w codziennym życiu oraz wizualizowaliśmy świat, w którym nie byłoby równości. Miało to na celu pokazanie jak ważną wartością jest temat Naszego spotkania.
Ostatnim zadaniem tego dnia był quiz wiedzy o Unii Europejskiej.
Grupy decydowały czy dane stwierdzenie jest prawdziwe. Pytania były podchwytliwe, lecz wszyscy uczestnicy poradzili sobie z tym doskonale!

1. Śniadanie na trawce #3

16 lipca spotkaliśmy się na Szlakowisku w Starachowicach, by porozmawiać o solidarności. Spotkanie to odbyło się w ramach projektu ,,Świętokrzyskie – Europejskie – Młodzieżowe’’.

Nasze śniadanie na trawce rozpoczęliśmy od energizera i dyskusji o tym, czym dla nas jest solidarność. Energizer ,,papier-kamień-nożyce’’ nie był przypadkowy! Gra ta pokazuje uczucie jedności i solidarności z innymi graczami, gdyż mimo przegranej, kibicujemy i jednoczymy się z naszym poprzednim przeciwnikiem.

Następnie w grupach analizowaliśmy krótkie fragmenty piosenek. Szukaliśmy w tekście postawy solidarnej oraz rozmawialiśmy o istocie solidarności w naszym codziennym życiu.

Przedostatnim zadaniem była analiza SWOT. Każdy z nas indywidualnie miał za zadanie napisać mocne i słabe strony oraz zagrożenia i szanse jakie napotyka osoba solidarna z innymi. Był to czas na refleksje i zastanowienie się nad różnymi sytuacjami w naszym życiu.

Na sam koniec zajęliśmy się Kartą Praw Podstawowych. Połowa grupy dostała karteczkę z artykułem z rodziału Solidarność z KPP, a druga część dostała jedno pytanie do konkretnego artykułu. Należało odnaleźć swoją parę i porozmawiać o danym tekście oraz odpowiedzieć na pytanie, używając własnej wiedzy oraz internetu.

1. Śniadanie na trawce #4

W ubiegły wtorek w Amfiteatrze Parku Miejskiego w Starachowicach spotkaliśmy się, by porozmawiać o obywatelstwie w ramach projektu ,,Świętokrzyskie – Europejskie – Młodzieżowe”!

Warsztaty rozpoczęliśmy od dyskusji w grupach pn. ,,Czym dla Was jest obywatelstwo?”. Rozwijaliśmy nasze myśli i uzupełnialiśmy się nawzajem, by na samym końcu zaprezentować wypracowane wnioski.
Następnie każda z grup otrzymała inną tezę – np. “Obywatelstwo powinno wiązać się z obowiązkową służbą wojskową lub cywilną” czy “Niepełnoletni powinni mieć pełne prawa obywatelskie, w tym prawo do głosowania. Naszym zadaniem było znaleźć jak najwięcej argumentów za i przeciw, pasujących do danej tezy. Podczas prezentacji pozostałe grupy zadawały pytania, dzięki czemu wywiązała się niesamowita dyskusja. Zadanie to miało na celu rozwijanie umiejętności argumentowania i dyskusji oraz pozwalało na refleksję nad różnymi aspektami i perspektywami dotyczącymi obywatelstwa.
Ostatnią częścią spotkania była forma “luźnej” dyskusji o bieżących sprawach związanych z Unią Europejską. Nawiązaliśmy m.in. do polityki migracyjnej, wspólnej waluty w państwach członkowskich, a nawet do nakładania sankcji.

1. Śniadanie na trawce #5

Piąte śniadanie na trawce za nami. 30 lipca spotkaliśmy się nad Zalewem Pasternik i rozmawialiśmy o sprawiedliwości! Wydarzenie to odbyło się w ramach projektu ,,Świętokrzyskie – Europejskie – Młodzieżowe”.

Po krótkim zapoznaniu się przeszliśmy do części warsztatowej…
Zaczęliśmy rozmowę o Karcie Praw Podstawowych, a konkretniej o rozdziale zatytułowanym ,,Sprawiedliwość”. Wymienialiśmy przykłady oraz zastanawialiśmy się nad istotą danych artykułów, zawartych w tym rozdziale.
Następnie w grupach mieliśmy za zadanie przedyskutować wartości, jakie zawierałby idealny świat sprawiedliwy. Czym wtedy kierowałoby się społeczeństwo?
Po prezentacji i wymianie poglądów między grupami, przeszliśmy do otwartej dyskusji. Krok po kroku omawialiśmy wartości sprawiedliwego świata. Od tematu naszego spotkania, przez równość, szanowanie praw człowieka i solidarność, aż do odpowiedzialności – popieraliśmy to ,,żywymi” przykładami z dnia codziennego, ale także z poziomu europejskiego.

Dziękujemy Europe Direct Kielce za przeprowadzenie warsztatów na tak ważny temat!

1. Śniadanie na trawce #6

Ostatnie śniadanie na trawce w ramach projektu ,,Świętokrzyskie – Europejskie – Młodzieżowe” za nami. 6 sierpnia spotkaliśmy nad Zalewem Piachy w Starachowicach, by porozmawialiśmy o godności.
Warsztaty przeprowadziła dla Nas cudowna ekspertka – @kamakepczynska

Czym jest godność językowa? Rozmawialiśmy o poczuciu własnej wartości i szacunku do samego siebie, ale także o godności jako tytule i zaszczytnej funkcji. Dowiedzieliśmy się również jak słowo ,,godność’’ brzmi w innych językach – np. w języku francuskim brzmi ono: dignité.
Jednak poruszyliśmy również temat godności języka – czyli o tym w jaki sposób dialekty stają się językami regionalnymi.
Nie zabrakło debaty na dość kontrowersyjny temat!
Mieliśmy za zadanie indywidualnie zadecydować po której stronie jesteśmy – czy uważamy, że dialekt śląski powinien słusznie zostać językiem regionalnym, czy może wręcz przeciwnie. Dyskutowaliśmy i mierzyliśmy się z trudnymi pytaniami, by przekonać osobę z przeciwnej drużyny do zmienienia strony.

Nasze projekty

Zobacz wszystkie projekty

Partnerzy