YOUth belong
Program: Erasmus+, KA152-YOU – Mobility of young peopleLider projektu: Change Your Life Now (CYLN) – GrecjaCzas trwania: 27 maja – 3 czerwca, 2024 Partnerzy: Polska – Stowarzyszenie Rozprawy […]
4 September 2023
Program: Erasmus+, KA152-YOU – Mobility of young people
Lider projektu: Civil Life Association (SIYAMDER) – Turcja
Czas trwania: 30 maja – 7 czerwca, 2023
Partnerzy:
Cele projektu:
Dzień pierwszy: Merhaba!
Po ponad osiemnastogodzinnej podróży delegacja ROE dotarła do jednego z najciekawszych miast na terenie Turcji – Konyi. Jest to niezwykłe miejsce pełne interesujących dzieł wczesnej sztuki tureckiej i islamskiej, a punktem rozpoznawczym jest muzeum Mevlany.
Po odpoczynku Ola, Patryk , Kasia, Olga, Dominik i Kasia wybrali się na spacer, aby poznać okolicę. Następnie kiedy wszyscy uczestnicy byli już na miejscu, przyszedł czas na ice-breaking i pierwszy wspólny posiłek.
Dzień drugi: Introduction of the topic
Po śniadniu cała grupa zebrała się w przytulnym pokoju, który jak się okazało miał stanowić miejsce zabawy, nauki i debat przez kolejny tydzień. Pierwszą aktywnością, jaką gospodarze przygotowali dla uczestników zaraz po energizerach, było speed-dating. W parach młodzi poznawali siebie, a także platformę padlet, na której wzajemnie tworzyli artykuły na swój temat.
Potem nadszedł czas na wyjaśnienie założeń projektu i wstęp do tematów, które będą poruszane podczas wymiany. Młodzi poznali kilka faktów na temat wpływu biznesu, społeczeństwa i polityki na środowisko.
Następnie poświęcono chwilę na samorefleksję każdego z uczestników. Każdy sam zbadał swój ślad ekologiczny, a później na forum podzielił się swoimi wnioskami.
Po przerwie przedstawiono uczestnikom kolejną platformę – classdojo, na której uczestnicy mogli pracować podczas warsztatów, a także notować poznane informacje. Nie bez powodu w trakcie projektu młodzi korzystali z takich rozwiązań, miało to na celu zmniejszenie użycia papieru i innych zasobów.
Na koniec dnia uczestnicy wybrali się na spacer pod przewodnictwem grupy tureckiej, która opowiedziała o swoich tradycjach i mieście Konya.
Dzień trzeci: Work, work, work!
Trzeci poranek uczestnicy poświęcili na dyskusję o skutkach działań społeczeństwa, które dotykają naszej planety i środowiska. Młodzi z różnych krajów wymienili się własnymi doświadczeniami oraz sposobami, z których sami korzystają aby pomóc planecie w codziennym życiu.
Następnie odbyły się warsztaty w grupach. Każda grupa dostała temat do opracowania np. odnawialne źródła energii, ślad węglowy. Uczestnicy przygotowali plakaty i prezentacje na dany temat, po czym zaprezentowali swoje prace na forum.
Na koniec cała grupa podzieliła się swoimi wnioskami i podsumowała warsztaty. Każdy powiedział czego nauczył się podczas zajęć i jakie rozwiązania zamierza wprowadzić do swojego codziennego życia.
Dzień czwarty: Little Theater
Poranna sesja polegała na poszukiwaniu w internecie informacji na temat klimatu i praw dotyczących ekologii. Następnie uczestnicy podzieleni na grupy mieli za zadanie przygotowanie prezentacji na temat tego jak możemy wpłynąć na środowisko jako jednostki, kraje i świat.
Po przerwie na uczestników czekało bardzo ciekawe zadanie dotyczące green-washingu. Termin ten opisuje zjawisko, kiedy producent, znana osoba, ale także indywidualna osoba zakłamuje rzeczywistość, kreując się na eco-friendly. Uczestnicy w grupach mieli przygotować krótkie scenki, w których przedstawili w jaki sposób objawia się green-washing w polityce, popkulturze, ale także w codziennym życiu.
Wieczorem odbył się wieczorek międzykulturowy. Swoje tradycje przedstawił team bułgarski oraz turecki. Uczestnicy przygotowali dla reszty ciekawe prezentacje, z któych można było dowiedzieć się wiele na temat kultury Turcji oraz Bułgarii. Na koniec przygotowano poczęstunek.
Dzień piąty: Trip time!
Po śniadaniu nasi tureccy przyjaciele zorganizowali dla wszystkich uczestników wspaniałą wycieczkę, podczas której zwiedzili sporą część Konyi. Pierwszym punktem zwiedzania okazało się centrum nauki w Konyi. Młodzi mogli obejrzeć wystawy na temat kosmosu, budowy ciała człowieka, robotyki. Ciekawostkę stanowiła wizualizacja trzęsienia ziemi, każdy uczestnik mógł poczuć na własnej skórze jak przebiega takie trzęsienie.
Kolejnym przystankiem było muzeum motyli. Uczestnicy wybrali się na spacer po pokojach wystylizowanych na naturalne środowisko wielu niesamowitych gatunków motyli.
Wieczorem turecka grupa przygotowała dla uczestników niespodziankę – spektakl wirujących Derwiszy. Było to bardzo ciekawe spotkanie z turecką kulturą.
Dzień szósty: Ecology in practice
Kolejny dzień, a co za tym idzie kolejne warsztaty! Tym razem młodzi mieli w grupach stworzyć projekty innowacji ekologicznych, które mogą pomóc środowisku. Prace mogły być wykonane tylko z elementów przyrody znalezionych w pobliżu takich jak liście, piasek, kamienie. Wszystkie grupy przygotowały bardzo ciekawe projekty, np. wodny parasol chroniący uprawy, własnoręcznie zrobiony filtr do wody, czy oczyszczacz oceanów.
Po przerwie na uczestników czekało kolejne ciekawe zadanie. Tym razem każda z grup miała zabawić się w rząd. Zadaniem grup było pokonanie kryzysu klimatycznego poprzez podejmowanie różnych decyzji związanych z gospodarką i ekonomią kraju.
Po warsztatach grupa wybrała się do ośrodka sportu w Konyi, aby obejrzeć mecz siatkówki pomiędzy Turcją a Bułgarią.
Dzień siódmy: Zero-waste session
Kolejny poranek rozpoczął się od dyskusji na temat odpadów i marnotractwa oraz jaki wpływ mają one na środowisko. Ekspert przedstawił typy odpadów jakie produkujemy oraz sposoby zwalczania tego zjawiska. Następnie grupy przygotowały prezentacje na temat koła recyklingu, czyli produkcja-konsumpcja-recykling, na przykładzie butelki mleka.
Po południu, uczestnicy odwiedzili Centrum Młodzieżowe w Konyi, aby poznać działania aktywnej młodzieży z tego miasta oraz zobaczyć jak pracuje ona na co dzień. Było to niezwykle inspirujące. Centrum okazało się przestrzenią poświęconą na rozwijanie talentów lokalnej młodzieży. W środku można znaleźć wiele pokoi tematycznych np. sala fotograficzna, sala komputerowa, sala muzyczna.
Na koniec dnia drużyna z Polski przygotowała swój wieczorek kulturowy. Opowiedzieliśmy o polskich tradycjach, a także sztuce. Nie zabrakło nauki naszego narodowego tańca – poloneza.
Dzień ósmy: Evaluation and little trip
Ostatni dzień wymiany stanowił ewaluację projektu. Uczestnicy wymienili się swoimi wnioskami oraz tym czego nauczyli się podczas wymiany. Ciekawą aktywnością, którą przygotował ekspert na koniec było podpisanie umów ekologicznych. Każdy uczestnik wypisał zasady, które wprowadzi do swojego życia, aby prowadzić bardziej ekologicnzy tryb życia.
Następnie młodzi wybrali się na kolejną wycieczkę. Tym razem zadaniem grupy było uprzątnięcie zbiornika wodnego.
Kolejnym punktem wycieczki była piękna wioska Sille. Młodzi zwiedzili niesamowitą wioskę otoczoną starożytnymi jaskiniami.
Galeria:
Zapoznaj się z aktualnościami na naszej stronie.
Program: Erasmus+, KA152-YOU – Mobility of young peopleLider projektu: Change Your Life Now (CYLN) – GrecjaCzas trwania: 27 maja – 3 czerwca, 2024 Partnerzy: Polska – Stowarzyszenie Rozprawy […]
Program: Erasmus+, KA152-YOU – Mobility of young peopleProject leader: Change Your Life Now (CYLN) – GrecjaDuration: 27 May – 3 June, 2024 Partners: Poland – Association Reflections on […]
Program: Erasmus+, KA152-YOU – Mobility of young peopleProject leader: Change Your Life Now (CYLN) – GreeceDuration: 19 May – 26 May, 2024 Partners: Poland – Association Reflections on […]