Green Collars: Eco Youth

4 September 2023

Program: Erasmus+, KA152-YOU – Mobility of young people
Lider projektu: Civil Life Association (SIYAMDER)  – Turcja
Czas trwania: 30 maja – 7 czerwca, 2023

Partnerzy: 

Cele projektu:

Projekt będzie wspierał młodych ludzi, którzy będą mieli okazję obserwować różne społeczeństwa i cechy kulturowe, jednocześnie dążąc do osiągnięcia naszych celów , aby zrobić największy krok w kierunku zostania światową osobą. pozostawić świat nadający się do zamieszkania i zrównoważony na przyszłość. Nasz projekt ma na celu zrozumienie tego globalnego kryzysu wraz z młodzieżą na świecie, znalezienie rozwiązań i wdrożenie tych sposobów.

Podsumowanie projektu:

W dniach 29 maja – 7 czerwca delegacja z ROE uczestniczyła projekcie Erasmus+ pod nazwą: Green Collars: Eco Youth! Spotkaliśmy się z delegacjami z Rumunii, Bułgarii i Turcji. Wyjątkowym nazwaliśmy go nie przez przypadek, bowiem był to pierwszy projekt ROE kontynencie azjatyckim.

Uczestnicy brali udział w wielu interesujących warsztatach i debatach dotyczących szeroko rozumianej ekologii. Każdy dzień przynosił nowe, coraz ciekawsze wyzwania.

Po zapoznaniu uczestników z tematem warsztatów uczestnicy dostali dostęp do platformy internetowej Classdojo, na której pracowali przez cały wyjazd, żeby ograniczyć zużywanie papieru. Korzystali również z innych aplikacji, np. Worldometer, w której sprawdzili zmiany w światowej populacji oraz jej wpływ na ekologię. Aplikacja Padlet, gdzie tworzyli krótkie opisy uczestników, umożliwiła nam lepiej się poznać. Footprint calculator przydał się do obliczenia śladu węglowego wytwarzanego przez jednostkę i zwiększenia świadomość jak duży wpływ ma człowiek na środowisko. Korzystanie z aplikacji było wplecione w zakres warsztatów i przyświecało ich tematowi, czyli ekologii i ochronie środowiska.

Nasi reprezentanci aktywnie uczestniczyli w debatach o źródłach odnawialnej energii, zanieczyszczeniu środowiska, o roli państwa, jednostki i świata w ochronie środowiska.  Dyskutowali także o wpływie rządu, biznesu i społeczeństwa na naszą planetę. Dzięki temu poszerzyli swoje umiejętności debatowania świetnie się przy tym bawiąc!

Nasi tureccy przyjaciele zorganizowali dla wszystkich uczestników wspaniałą wycieczkę, podczas której zwiedziliśmy sporą część Konyi. Odwiedzone zostało Centrum Nauki, oglądane było Kelebeki, czyli motylki, podziwiając piękną faunę i florę. Młodzież odwiedziła Mevlâna Museum, czyli muzeum poświęcone Mevlanie-niezwykle cienionemu mistykowi perskiemu i teologowi islamskiemu. Potem udali się do meczetu i z zaciekawieniem słuchali o historii islamu.

W kolejnych dniach organizowane były równie interesujące aktywności, a młodzież coraz głębiej poznawała turecką kulturę. Poszli na niezwykły spektakl tradycyjnego tureckiego tańca Mevlana Wirujący Derwisze. Uczestnicy sprzątali świat przy pięknym zbiorniku wodnym otoczonym lasami i górami. Odwiedzone zostało również jedno z najbardziej tradycyjnych miasteczek w Turcji – Sille z charakterystyczną zabudową przypominającą tę śródziemnomorską.

W jednym z ostatnich dni nasz zespół zaprezentował Polskę podczas wieczorka kulturowego. Przygotowany został quiz wiedzy o naszym kraju na Kahoocie, wszyscy zatańczyli wspólnie poloneza oraz zaśpiewali tradycyjne polskie piosenki. Każdy miał możliwość skorzystania z polskich przysmaków, które bardzo szybko znikały ze stołu.

Ta wymiana dała uczestnikom wiele do myślenia. Otworzyła oczy na powagę sytuacji w jakiej się znajdujemy. Kryzys klimatyczny, zanieczyszczona planeta, digital waste, nieporadna polityka państw – to tylko niektóre z problemów, z jakimi musimy się na co dzień zmierzać. Na szczęście uczestnicy wspólnie znaleźli wiele rozwiązań, które stopniowo wprowadzane w życie pomogą ocalić Ziemię

Galeria:

Aktualności

Zapoznaj się z aktualnościami na naszej stronie.

Break the chains of stigmatization

Break the chains of stigmatization

Program: Erasmus+, KA1 – Youth ExchangeLider projektu: Change Your Life Now – Grecja Czas trwania: 17 maja – 24 maja, 2022 Partnerzy:  Polska 🇵🇱 – Stowarzyszenie Rozprawy o […]

Digital advocacy for active citizens

Digital advocacy for active citizens

Program: Erasmus+, KA1 – Youth ExchangeLider projektu: Youth on Board – North MacedoniaCzas trwania: 29 maja – 5 czerwca, 2022 Partnerzy: Polska 🇵🇱 – Stowarzyszenie Rozprawy o Europie Chorwacja […]

Mental Health

Mental Health

Program: Erasmus+, KA1 – Youth ExchangeLider projektu: Change Your Life Now CYLN – GrecjaCzas trwania:  31 maja – 7 czerwca, 2022 Partnerzy:  Polska 🇵🇱 – Stowarzyszenie Rozprawy o Europie  […]

Zobacz wszystkie wpisy

Partnerzy