Nazwa projektu:

Youth Democratic Festival

Program: Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki – Minigranty generacji V4 (Visegrad Fund)
Lider Projektu: Stowarzyszenie Rozprawy o Europie
Czas trwania projektu: Czerwiec 2024 – Grudzień 2024
Partnerzy: Słowacja – Mladiinfo Dolný Kubín

Opis projektu: Projekt dotyczy kształtowania demokratycznego społeczeństwa młodzieżowego w oparci o dobre praktyki wykorzystywane w Polsce Słowacji. Poprzez serię działań i aktywności młodzież dowie się czym są wartości demokratyczne i w jaki sposób wpływają na ich życie. Uczestnicy będą mieli również okazję nawiązać dialog z autorytetami władz demokratycznych, poznać istotę odmiennych opinii i sposoby debatowania.

Cele projektu:

Główne działania:

1. Konkurs na platformie TikTok

Przychodzimy do was z konkursem, w ramach którego do wygrania jest wyjazd na wizytę studyjną do Dolnego Kubina!

Zadaniem konkursowym jest nakręcenie krótkiego filmiku (tzw. TikToka), który odpowie na pytanie ,,What democracy means for you?’’

Nagrania wraz z niezbędnymi dokumentami (załącznikami) powinny zostać dostarczone na pomocą poczty elektronicznej (skany, link do pliku, załącznik itp.) na adres kontakt@rozprawy.eu do dnia 21.06.2024 r. do godz.15.00.

Regulamin: REGULAMIN.

Załącznik do regulaminu: Załączniki.

3 najlepsze prace zostaną opublikowane na naszym koncie TikTok!

Za zajęcie pierwszego miejsca nagrodą jest wyjazd na wizytę studyjną do Dolnego Kubina (Słowacja), która odbędzie się w dniach 11-14 lipca 2024 r.

Celem konkursu jest upowszechnienie informacji na temat wartości demokratycznych oraz zwiększanie świadomości młodych ludzi w tym zakresie.

Projekt ,,Youth Democratic Festival” jest finansowany w ramach Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego (Visegrad Fund).

2. Wizyta studyjna na Słowacji

W dniach 11-14 Lipca wzięliśmy udział w pierwszym spotkaniu w ramach projektu “Youth Democratic Festival”, które miało miejsce w Dolnym Kubinie na Słowacji. Tematem przewodnim naszej wizyty była demokracja – co nam daje, jakie są jej zalety i wady oraz jak my sami ją postrzegamy.

Pierwszy dzień zaczął się od odwiedzenia ratusza, gdzie razem z prezydentem miasta rozmawialiśmy o polityce młodzieżowej. Opowiadaliśmy o naszych działaniach, sposobach na efektywną pracę z młodzieżą oraz wymienialiśmy się nabytym doświadczeniem. Po pamiątkowym zdjęciu przyszedł czas na odrobinę zwiedzania, gdzie podczas spaceru po Dolnym Kubinie poznaliśmy jego bogatą historię oraz najważniejsze punkty w mieście. Zwieńczeniem dnia była debata oksfordzka. Wzięły w niej udział dwie drużyny – polska oraz słowacka. Rozważały one na temat obniżenia wieku głosowania do 15 roku życia. Jakie byłyby tego konsekwencje, jakie możliwości dałoby to młodym ludziom oraz czy w ogóle są gotowi na taką zmianę. Mimo że obie strony poradziły sobie bardzo dobrze, debata ostatecznie zakończyła się wygraną Polskiego teamu.

Następny dzień spędziliśmy równie intensywnie co poprzedni. Przyszedł czas na Youth Democratic Festival w ramach którego zorganizowaliśmy warsztaty na świeżym powietrzu. Podczas festiwalu towarzyszyła nam reprezentantka Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, która opowiedziała jakie możliwości Fundusz daje młodym ludziom.  Wydarzenie zaczęło się od sondy ulicznej, którą przeprowadziliśmy wśród mieszkańców Dolnego Kubina. Pytanie, które im zadaliśmy, pokrywało się z tematem wcześniejszej debaty. Odpowiedzi były naprawdę różne, pełno osób popierało zarówno pierwszą, jak i drugą stronę, przedstawiając nowe argumenty za lub przeciw. Po podsumowaniu odpowiedzi przystąpiliśmy do pracy w grupach, gdzie razem dyskutowaliśmy o polityce młodzieżowej, wyzwaniach jakie za sobą niesie oraz pomysłach na nowe działania. W rezultacie powstały aż 4 mapy myśli! Ostatnim elementem wydarzenia była dyskusja w grupach. Wspólnie odpowiedzieliśmy na kontrowersyjne pytania na temat demokracji. Czy jest sprawiedliwa? Czy powinna istnieć górna granica wieku przy oddawaniu głosu oraz, czy głosowanie online jest bezpieczne? To zaledwie część z nich. Dzień zakończyliśmy wizytą w lokalnym youth club, czyli miejscu, gdzie młodzi ludzie z Dolnego Kubina spędzają swój czas wolny. Dowiedzieliśmy się, jak powstawał i się rozwijał oraz jaka idea za tym stała. Potem wraz z delegacją ze Słowacji miło spędziliśmy czas, rozmawiając oraz śpiewając karaoke.

Nie mogliśmy wyobrazić sobie lepszego rozpoczęcia projektu niż nasza wizyta w Dolnym Kubinie! Jesteśmy zmotywowani, zainspirowani i gotowi do dalszych działań. Z niecierpliwością czekamy na rewizytę w Starachowicach. Stay tuned i do zobaczenia!

Wizyta finansowana w ramach Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.

Nasze projekty

Zobacz wszystkie projekty

Partnerzy