Program: Erasmus+, KA2 – Partnerstwa na małą skalę na rzecz młodzieży
Lider projektu: Associação Mentalidade X – PORTUGALIA
Czas działań: Styczeń 2023 – Grudzień 2023
Partnerzy:
- Polska – Stowarzyszenie Rozprawy o Europie
- Bułgaria – Academy for Active Youth Association
- Litwa – Joniskio Socialinių Industrijų Centras
- Portugalia – Associação Mentalidade X
Podsumowanie projektu:
W 2023 roku byliśmy partnerem w projekcie „Welcome Ukrainians”, który miał na celu zapoznanie obywateli Ukrainy z Unią Europejską – historią, instytucjami, wartościami oraz możliwościami jakie stwarza UE. Dodatkowo wspólnie z partnerami z Portugalii, Litwy oraz Bułgarii mieliśmy możliwość dyskusji na temat tego, jak wygląda polityka migracyjna na poziomie krajowym oraz europejskim oraz dowiedzieliśmy się jak działają programy i strategie dotyczące uchodźców. W ramach projektu wzięliśmy udział w wizytach studyjnych, debatach, szkoleniach oraz seminariach i warsztach online.
Cele projektu:
-Podjęcie dialogu z młodzieżą w temacie uchodźców
-Zintegrowanie młodzieży ukraińskiej w nowym otoczeniu
-Zapoznanie młodzieży ukraińskiej ze sposobem działania Unii Europejskiej oraz jej strukturami
-Dyskusja na temat polityki migracyjnej na poziomie krajowym oraz europejskim
Główne działania:
- Cztery spotkania międzynarodowe w Polsce, Portugalii, Bułgarii oraz na Litwie dotyczące historii Unii Europejskiej, organizacji i instytucji unijnych, strategii oraz programów wsparcia dla uchodźców
- Hybrydowe seminarium z Wysokim Komisarzem ds. Uchodźców Organizacji Narodów Zjednoczonych pt. „Kryzys migracyjny w Europie”
- Warsztaty online „I co teraz?” dotyczące kreowania propozycji na przyszłe projekty dotyczące uchodźców
Spotkanie na Litwie – Joniškis
Razem z partnerami z Portugalii, Bułgarii i Litwy w danich 21-24 Marca, 2023r. spotkaliśmy się, aby wymienić się naszymi obserwacjami z perspektyw naszych państw i porozmawiać na tematy ważne takie jak rosyjska agresja w Ukrainie, pomoc osobom uciekającym przed wojną oraz ich działania w nowych środowiskach.
Poznaliśmy kilka stowarzyszeń ukraińskich działających w Litwie, które pomagają kobietom, dzieciom oraz osobom starszym z Ukrainy. Tworzą dla nich bezpieczne miejsce i pomagają się rozwijać. Spotkanie było dla nas niesamowicie inspirujące, umożliwiło nam wymianę doświadczeń, rozmów i wzruszających opowieści.
Dodatkowo, udało nam się pozwiedzać kilka miast litewskich. W Joniškis odwiedziliśmy stare synagogi, i muzeum miasta uczesnicząc w warsztatach kreatywnych tworząc biżuterię. W Žagare – wiśniowym mieście – zwiedzaliśmy Dworek Szlachecki z wieloma grami interaktywnymi i piękną historią.
Spotkanie projektowe w Bułgarii – Sliven
Ponownie odwiedziliśmy Bułgarię i miasto Sliven! Tym razem okazją było drugie spotkanie międzynarodowe w ramach projektu „Welcome Ukrainians”, które odbyło się 26-30 kwietnia. Wspólnie z partnerami z , oraz skoncentrowaliśmy się na tym jak i poszczególne kraje pomagają po wybuchu wojny.
Pierwszego dnia spotkaliśmy się z ukraińską społecznością, w tym młodymi ludźmi mieszkającymi w Sliven. Opowiedzieli nam o swoich doświadczeniach z czasów rozpoczęcia wojny oraz jak wygląda ich życie teraz. Następnie dziennikarka pani Anna Foriss, pochodząca z Melitopola, przedstawiła nam swoje przeżycia związane z wojną. Zobaczyliśmy również nagrania miasta przed oraz podczas trwania wojny. Po południu zobaczyliśmy muzeum włókiennictwa w Sliven, gdzie wspólnie mieliśmy możliwość zrobienia własnych bawełnianych toreb w tradycyjnych bułgarskich wzorach.
Drugiego dnia w jednej ze szkół odbyło się spotkanie z dyrektorką oddziału Czerwonego Krzyża w Sliven. Dowiedzieliśmy się, jak organizacja działa w mieście, o pomocy wolontariuszy w pierwszych tygodniach wojny oraz jak wygląda pomoc teraz. Kolejną aktywnością było spotkanie z uczniami szkół średnich, z którymi rozmawialiśmy na temat Unii Europejskiej.
Na zakończenie spotkania organizatorzy przygotowali dla nas konkurs wiedzy o Ukrainie. Ostatni dzień to warsztaty plenerowe w pobliskich górach o kulturze ukraińskiej, które przeprowadziła nasza wolontariuszka z Ukrainy – Renata. Dziękujemy bardzo za gościnę i widzimy się na kolejnym spotkaniu w Polsce jeszcze w maju!
Spotkanie projektowe w Polsce – Starachowice i Kielce
Projekt „Welcome Ukrainians” zawitał do Polski! W dniach 28 maja – 1 czerwca 2023 r. gościliśmy delegacje z Portugalii, Bułgarii oraz Litwy, aby rozmawiać jak poszczególne kraje pomagają Ukrainie i uchodźcom podczas trwającej wojny. Nasz kraj może pochwalić się naprawdę wielkimi rzeczami.
Wydarzenie rozpoczęliśmy od Festiwalu, który odbył się w gościnnych progach Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 w Starachowicach, który otworzyła Pani Dyrektor Grażyna Małecka. Mieliśmy okazję wysłuchać ukraińskich piosenek ludowych oraz obejrzeć jak uczniowie szkoły tańczą poloneza. W szkole odbyły się także warsztaty prowadzone przez Kama Kępczyńska, w których młodzież uczyła się jak pracować w w międzykulturowych grupach. Następnie zorganizowaliśmy piknik, któremu towarzyszyły ukraińskie tańce ludowe. Poniedziałek zakończył się spotkaniem z Inną Mekhdą – Asystentem międzykulturowym w mieście oraz Max Ciszek z organizacji Widzialna Ręka, który od początku wojny organizuje pomoc dla Ukrainy.Wtorek spędziliśmy w Kielcach, gdzie spotkaliśmy się z Regionalne Centrum Wolontariatu w Kielcach, Centrum Organizacji Pozarządowych – Kielce oraz zjedliśmy tradycyjne ukraińskie. Popołudnie spędziliśmy w Pałacyk Zielińskiego – Dom Środowisk Twórczych w Kielcach, gdzie Kama oraz Szymon poprowadzili niesamowite warsztaty muzyczne. Uczestnicy mieli za zadanie ułożyć własne zwrotki o wspieraniu Ukrainy. Pomocą służyła Galina Ponomarenko, która przyjechała do Polski z Nowej Kachowki.
Ostatni dzień to wizyta w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, którego głównym celem jest zachowanie pamięci o 817 spacyfikowanych w czasie II wojny światowej wsiach polskich. Nasi goście mogli się tam dowiedzieć o trudnej historii Polski oraz zobaczyć plakaty o wojnie stworzone przez dzieci z Polski i Ukrainy. Kolejnym punktem dnia było Opactwo Cysterskie w Wąchocku. Dowiedzieliśmy się o tym jak wygląda życie braci oraz jak funkcjonują w swojej wspólnocie. Spróbowaliśmy również tradycyjnych polskich dań w Cysterskiej Kawiarni. Po zwiedzaniu przyszedł czas na trochę pracy – warsztaty o tematyce dezinformacji przygotowane i prowadzone przez nasze wolontariuszki – Renatę i Marcelinę. W grupach międzynarodowych dyskutowaliśmy czym, tak właściwie jest propaganda oraz jak działa. Opracowaliśmy również mapy myśli przedstawiające omawiany problem z perspektywy każdego kraju partnerskiego.
Spotkanie projektowe w Portugalii – Golega
W dniach 16-20.10.23 r. mieliśmy możliwość uczestniczyć w ostatnim spotkaniu w ramach projektu „Welcome Ukrainians”, które odbyło się miasteczku w Golegã w Portugalii !
W ciągu tych dni spotkaliśmy się z wieloma fantastycznymi ludźmi i odwiedziliśmy wiele inspirujących miejsc. Rozpoczęliśmy od wizyty w Urzędzie Miasta w Golegã, gdzie spotkaliśmy się z Burmistrzem i Wice Burmistrzem. Mogliśmy usłyszeć o pomocy jakiej udzielają portugalskie władze miasta uchodźcom nie tylko z Ukrainy ale też z Azji czy Afryki. Była to też okazja do przedstawienia portugalskiego systemu edukacji i struktury władz samorządowych.
Następnego dnia odwiedziliśmy Casa Estudio Carlos Relvas – czyli budynek z XIX wieku, zbudowany z żelaza i drewna, który służył za studio fotograficzne. Mieliśmy unikalną okazję zapoznać się z rozwojem fotografii na przestrzeni lat. W tym miejscu uczestniczyliśmy również w wykładzie przeprowadzonym przez Pana Vasco Maltę – Szefa Misji International Organisation for Migration przy ONZ. Z owego przemówienia dowiedzieliśmy się jak rozróżniać uchodźców od imigrantów i mieliśmy możliwość mocniejszego zagłębienia się w temat jakim jest ucieczka że swojego kraju. Wieczorem natomiast sami gotowaliśmy nasze narodowe potrawy z oraz tańczyliśmy tańce.
Ostatniego dnia wybraliśmy się do fabryki Paladin, która wytwarza ketchup, majonez czy ocet (w tym dla McDonalda!), w której mogliśmy usłyszeć od pracowników z Ukrainy o tym jak znaleźli się właśnie w tym miejscu i jak firma wspiera swoją lokalną społeczność.
Na koniec odwiedziliśmy naturalny rezerwat Paul de Boquilobo, który słynie z wyjątkowych walorów środowiskowych.