Program: CERV – Citizens, Equality, Rights and Values 2021-2027.
Lider Projektu: Stowarzyszenie Rozprawy o Europie
Czas trwania projektu: 1.05.2024 – 30.10.2025
Partnerzy :
- Włochy – MOH
- Grecja – Innovating Activities for Innovating People – Kdetyd
- Hiszpania – IDEA Alzira
Opis projektu:
Projekt „Next STEP to Europe” to sequel projektu „First STEP to Europe”. Podobnie jak jego pierwsza odslona, projekt ma na celu zwiększenie świadomości młodzieży na temat partycypacji, demokracji, funkcjonowania Unii Europejskiej, jej przyszłości. Inne tematy jakie porusza projekt to np. klimat i środowisko, a nawet dezinformacja.
Cele projektu:
-Zwiększanie świadomości młodzieży na temat Unii Europejskiej
-Dyskusja na temat przyszłości UE
-Tworzenie świadomego i wyedukowanego społeczeństwa
-Zapoznanie młodych z istotnymi tematami takimi jak demokracja, solidarność, klimat, środowisko, dezinformacja
-Dialog o istocie partycypacji demokratycznej
Główne działania:
-Eko-Festiwal – zewnętrzne wydarzenie dotyczące ekologii, w tym dyskusje, debaty, wystawy, eko-akcje
-Spotkania w Polsce, Hiszpanii, Włoszech i Grecji
-ANTYkonferencja – format antykonferencji tworzy przestrzeń do wzajemnego uczenia się, współpracy, kreatywności i zwiększenia zaangażowania, ponieważ uczestnicy zapewniają tematy. Ten rodzaj konferencji jest w całości kierowany przez uczestników, więc młodzi ludzie sami wybierają, o czym chcą rozmawiać. Dyskusje, praca w grupach, prezentacje, otwarta przestrzeń.
-Wizyty studyjne
-Kampanie
Kto z was pamięta projekt „First STEP to Europe” który realizowaliśmy w 2022 i 2023 r.? Część z was zapewne rozpoczynała swoją przygodę z nami właśnie przy tym projekcie!
Mamy świetną wiadomość – oficjalnie ogłaszamy że kontynuacja tego projektu czyli „Next STEP to Europe” otrzymała dofinansowanie z unijnego programu CERV – Citizens, Equality, Rights and Values 2021-2027.
Projekt będziemy realizować w znakomitym partnerstwie z naszymi zaprzyjaźnionymi organizacjami z Włoch – MOH, Grecji – Innovating Activities for Innovating People – Kdetyd oraz Hiszpanii – IDEA Alzira. Z projektem ruszamy oficjalnie od jutra a w ramach niego przed nami spotkania w Polsce, Hiszpanii, Włoszech oraz Grecji podczas których odbędą się konkursy, festiwale, antykonferencje, warsztaty, kampanie, wizyty studyjne, a także konferencja podsumowująca „Ja, obywatel Europy”.
Projekt ma na celu zwiększenie świadomości młodzieży na tematy takie jak partycypacja demokratyczna, przyszłość Unii Europejskiej, solidarność, klimat i środowisko a także przeciwdziałanie dezinformacji.

1. Wydarzenie w Polsce
W dniach 23-27 września w Starachowicach gościliśmy uczestników z Grecji, Hiszpanii oraz Włoch w ramach projektu ,,Next STEP to Europe’’.
Podczas tych kilku niesamowitych dni:
- uczestniczyliśmy w warsztatach o obywatelstwie europejskim Po krótkim wprowadzeniu, na którym mieliśmy okazję się lepiej poznać i podzielić ze sobą tym co dobrego spotkało nas w ostatnim czasie, przeszliśmy do rozmowy o wartościach. Wybieraliśmy karty z wartościownika, które najbardziej do nas przemawiały, by następnie odnieść się do nich właśnie w kontekście europejskim. To było inspirujące zobaczyć, jak wiele z nas łączy! Wspólnie zastanawialiśmy się, jakim obywatelem się czujemy. Zbieraliśmy pomysły i zapisywaliśmy je, a później każdy z nas określił procentowo, jak bardzo czuje się obywatelem Europy. Nie zabrakło również dyskusji o Karcie Praw Podstawowych UE i Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Ostatnim zadaniem warsztatowym była praca w grupach. Pracowaliśmy nad mapką partycypacji społecznej. Każdy z nas miał okazję podzielić się swoją historią. Zaznaczaliśmy miejsca, w których zaczęło się nasze aktywistyczne życie, ale także miejsca, do których mamy największy sentyment i chętnie wracamy wspomnieniami.
- spotkaliśmy się z radnymi Młodzieżowej Rady Miasta Starachowice Dowiedzieliśmy się jak działa partycypacja młodzieży w Starachowicach. Młodzieżowi Radni opowiedzieli nam o swoich działaniach, projektach, ale także o niesamowitym miejscu, jakim jest Centrum Kretywności ,,Pałacyk”. Właśnie tam znajduje się ich siedziba, a samo miejsce jest dostosowane do potrzeb młodzieży. Mieliśmy okazję zobaczyć je na żywo, pograć na PlayStation oraz zmierzyć się grając w stacjonarne piłkarzyki!
- wzięliśmy udział w ANTY-KONFERENCJI Rozmawialiśmy o tym co Unia Europejska oferuje młodzieży, o wartościach UE i o jej przyszłości. Ideą całego wydarzenia był unikatowy sposób wykonania. To właśnie młodzież decydowała w jaki sposób porozmawiają na dany temat i w jaki sposób zaprezentują go reszcie. Wśród pomysłów znalazło się m.in. odegranie scenki, śpiewanie, a nawet forma opowiadania. Podczas festiwalu w IILO nie zabrakło również poznania kultur naszych gości z Grecji, Hiszpanii oraz Włoch. Uczniowie przygotowali stoliki z tradycyjnymi przekąskami, nie obeszło się również bez pięknie przygotowanych dekoracji i przebrań!
- zwiedziliśmy Eko Szkołę Uczniowie zaprezentowali nam nowoczesne sale lekcyjne oraz opowiedzieli jak wygląda nauka w klasach dwu-języcznych. Wraz z naszymi gośćmi rozmawialiśmy o pomysłach które można realizować w takim miejscu. Poruszyliśmy również problematykę niewystarczającej kadry pedagogicznej w małych miejscowościach w całej Europie. Uczniowie i pracownicy szkoły przedstawili także pomysły na przekazywanie wiedzy młodym ludziom w sposób nieformalny.
- spotkaliśmy się z różnymi organizacjami w Kielcach Dzień zaczęliśmy z wizytą w Młodzieżowym Sejmiku województwa Świętokrzyskiego. Radni przygotowali dla nas warsztaty o partycypacji społecznej. Mieliśmy okazję do networkingu, ale także do dyskusji przy World Cafe. Przy trzech stolikach rozmawialiśmy o różnych poziomach aktywności społecznej – od poziomu lokalnego do europejskiego. Była to niesamowita szansa, by w międzynarodowych zespołach wymienić się poglądami, zobaczyć różnice, ale także wspólne cechy krajów Unii Europejskiej. Następnie odwiedziliśmy Centrum Organizacji Pozarządowych. Dowiedzieliśmy się jak działa to miejsce oraz dzięki uprzejmości osób pracujących tam, mieliśmy możliwość zwiedzenia całego budynku. Naszym ostatnim przystankiem w Kielcach było nowo otwarte biuro Fundacji Creativity Works Europe. W miłym towarzystwie porozmawialiśmy o tym jak działają NGOsy, ale także na rozluźnienie śpiewaliśmy francuską piosenkę!
















2. Konkurs „Future of Europe”
Zadaniem w konkursie jest stworzenie pracy w formie plakatu lub zdjęcia lub filmiku dotyczącego przyszłości Unii Europejskiej widzianej oczami młodych ludzi.
- Plakat może być wykonany w dowolnej technice plastycznej (farby, mazaki, kredki, pastele, plastelina, kolaż, grafika cyfrowa – wydruk cyfrowy itp.), w formacie co najmniej A4.
- Zdjęcie może być wykonane dowolnym urządzeniem i na dowolnym formacie.
- Filmik może być nagrany dowolnym urządzeniem i musi trwać maksymalnie 30 sekund.
Prace wraz z niezbędnymi dokumentami (załącznikami) powinny zostać dostarczone na pomocą poczty elektronicznej (skany, link do pliku, załącznik itp.) na adres kontakt@rozprawy.eu do dnia 31.08.2024 r. do godz. 13:00.
Wyniki konkursu zostaną opublikowane na naszych social mediach oraz przez email.
Celem konkursu jest upowszechnienie informacji na temat Unii Europejskiej, zwiększenie świadomości w tematyce unijnej a także stworzenie oryginalnych projektów prac promujących Unię Europejską oraz wartości europejskie.
Za zajęcie pierwszego miejsca nagrodą jest wyjazd na spotkanie międzynarodowe do Hiszpanii, które odbędzie się w dniach 18-22 listopada 2024 r. Więcej szczegółów przekażemy zwycięzcy!
Dla zajmujących miejsca drugie oraz trzecie mamy przygotowane mystery boxy z naszymi gadżetami!
Wygrane prace!
Z ogromną radością ogłaszamy, że nasz konkurs „Future of Europe” dobiegł końca! Otrzymaliśmy mnóstwo inspirujących prac od młodych ludzi, którzy podzielili się swoją wizją przyszłości Unii Europejskiej.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za kreatywność i zaangażowanie! Wasze plakaty, zdjęcia i filmiki pokazały, jak wiele nadziei, pomysłów i marzeń wiążecie z Europą przyszłości.
Serdecznie gratulejmy!
Oto wygrane prace:
Reflections on Europe NGO (@rozprawyoeuropie) • Zdjęcia i filmy na Instagramie
Reflections on Europe NGO (@rozprawyoeuropie) • Zdjęcia i filmy na Instagramie
3. Katalog możliwości UE – kampania
W ramach projektu odbyła się także inspirująca kampania „Katalog możliwości UE”, stworzona i zrealizowana przez młodzież zaangażowaną w naszą inicjatywę.
Pomysł polegał na rozwieszeniu plakatów z hasłem kampanii w miejscach dostępnych dla młodych ludzi – w szkołach, centrach młodzieżowych i innych przestrzeniach, gdzie mogą się spotykać. Naszym celem było nie tylko zachęcenie do refleksji, ale także do aktywnego udziału w kształtowaniu przyszłości Europy.
Jak to działało?
Nasi wolontariusze zapraszali młodzież do wypełniania plakatów swoimi pomysłami i odczuciami na temat Unii Europejskiej. Wspólnymi siłami powstały inspirujące prace, które pokazały zarówno wiedzę uczestników, jak i ich osobiste spojrzenie na możliwości, jakie oferuje UE.
Co zyskała młodzież?
Podczas kampanii wielu młodych ludzi dowiedziało się o programach takich jak Erasmus+ czy Europejski Korpus Solidarności, otwierających drzwi do edukacji, podróży i międzynarodowej współpracy.
Dziękujemy wszystkim za udział i kreatywność! Poniżej możecie zobaczyć stworzone plakaty.




3. Wizyta w Hiszpanii
W dniach 24-28 lutego Olga i Angela uczestniczyły w drugim z serii spotkań międzynarodowych w ramach projektu „NEXT step to Europe”.
Tym razem spotkanie miało miejsce w Alzirze w regionie Walencji. Zgodnie z założeniem projektu, spotkanie miało na celu podjęcie dialogu o Unii Europejskiej i jej wpływie na nasze życie. W związku z tym organizatorzy zaplanowali pobyt w Hiszpanii tak, aby nie zabrakło merytorycznych warsztatów, ale i dobrej zabawy.
Pierwszy dzień rozpoczął się od ciepłego przywitania przez władze miasta. Następnie wraz z uczestnikami z Włoch, Grecji oraz Hiszpanii porozmawialiśmy o organizacjach które reprezentujemy i wymieniliśmy się oczekiwaniami względem projektu. Przedstawiliśmy również najważniejsze dla nas wartości europejskie i sprawdziliśmy swoją wiedzę w konkursie Kahoot. Później przyszedł czas na lunch, ale nie był to zwykły posiłek. Organizatorzy zabrali nas do szkoły kulinarnej w Alzirze, czyli miejscu które powstało z myślą o osobach które nie wybrały jeszcze swojej ścieżki kariery lub interesujących studiów. Takie osoby pod okiem mistrzów uczą się profesjonalnego gotowania i obsługi klienta. Uważamy, że jest to świetna inicjatywa dla osób które nie znalazły jeszcze swojej ścieżki, a pobyt w szkole gotowania był naprawdę niezwykłym doświadczeniem. Następnie przyszedł czas na spacer z przewodnikiem po okolicznych górach. Zwiedziliśmy ciekawe miejsca powstałe nawet 8 wieków temu, a także poznaliśmy trochę historii regionu.
Kolejny dzień był bardzo intensywny. Z samego rana spotkaliśmy się aby przygotować się do trzech debat oksfordzkich na tematy związane z Unia Europejska. Po przygotowaniu przyszła pora na występ. Udaliśmy się do jednej ze szkół średnich, aby wraz z licealistami podyskutować o ważnych dla Unii tematach, które dotyczą nas wszystkich. Jesteśmy pod wrażeniem tego jak młodzi ludzie przygotowali się i wyrażali swoje zdanie w tak istotnych kwestiach. Po debatach przyszedł czas na omówienie tego co się działo, które rozwiązania nam się podobały, a które w przyszłości można zmodyfikować. Ostatnim punktem programu były warsztaty o instytucjach Unii Europejskiej i ich funkcjach. Organizatorzy przygotowali ciekawą zabawę – institution puzzle. Naszym zadaniem było dopasowanie odpowiedniej instytucji to ich funkcji i sektorów jakimi się zajmują.
Ostatni dzień spotkania został w pełni poświęcony wycieczce do Walencji. Zwiedziliśmy centrum miasta wraz z miejscami historycznymi. Głównym punktem wycieczki był Parlament Walencji. Mogliśmy na własne oczy zobaczyć jak wyglądają obrady lokalnych polityków, jakimi problemami się zajmują. Również tym razem lunch miło nas zaskoczył. Wybraliśmy się do miejsca skąd wywodzi się Paella Valenciana, czyli La Albufera. Jak możecie się domyślić, mieliśmy okazję skosztować właśnie tego dania… na łódce! Zorganizowano dla nas krótki rejs po lokalnych jeziorach, abyśmy mogli zobaczyć uprawy ryżu i zrozumieć fenomen tego miejsca. Porozmawialiśmy także o powodziach które jakiś czas temu wystąpiły w Hiszpanii i na właśnie oczy mogliśmy zobaczyć ich skutki. Następnie udaliśmy się do Ciudad de las Artes i Ciencias, czyli modernistycznej części miasta poświęconej sztuce i nauce. Zrobiło to na nas ogromne wrażenie.
Bardzo dziękujemy za zaproszenie. Spotkanie w Alzirze na długo utkwi w naszej pamięci dzięki mnogości merytorycznej wiedzy, ale także świetnej organizacji i dbałości o edukację kulturową.







