Nazwa projektu:

First Step to Europe

Program: Erasmus+ – Akcja Kluczowa 2 – Small Scale Partnership in the field of youth
Lider projektu: Stowarzyszenie Rozprawy o Europie
Czas działań: Luty 2022 – Kwiecień 2023
Partnerzy:

Podsumowanie projektu:

Historia na naszych oczach pokazuje jak ważne jest przekazywanie wiedzy na temat otaczającego nas świata – młodemu pokoleniu. To oni ucząc się o przeszłości i poznając obecny świat będą tworzyć nową jasną przyszłość Europy. Niezależnie od wieku, płci, miejsca zamieszkania, poglądów czy przekonań, każdy z nich potrzebuje odrobiny pomocy, wsparcia czy nakierowania na tory którymi sam będzie podążał. Nie wszyscy mają świadomość o otaczających ich możliwościach i szansach dlatego nasz projekt ma za zadanie o nich opowiedzieć. Nasz projekt nie dyskryminuje nikogo. Uważamy że każdy ma dokładnie takie same szanse na poznawanie świata i korzystanie z jego dobroci.

Grupą docelową w projekcie jest młodzież w wieku 15-25 lat. Ta grupa docelowa obejmuje również młodych ludzi o mniejszych szansach, zwłaszcza tych z trudnościami w nauce, geograficznych, społecznych, ekonomicznych i kulturowych z małych miast: Starachowice, Sliven, Drama, Capurso i ich okolic.

Głównymi rezultatami projektu będzie zwiększenie potencjału organizacji partnerskich, wzajemne uczenie się od siebie, poprzez rozwiązywanie problemów, wymianę doświadczeń, wzajemne inspirowanie, wymianę kontaktów, świadomość współpracy, w kontekście różnic kulturowych, poczucie wspólnego celu, solidarności. Unia Europejska szczególnie w tym roku chce pokazać różnorodność we wszystkich dziedzinach edukacji i samorozwoju. Cenią zapał do pracy i ciekawość poznawczą młodzieży i chcą dać im jeszcze więcej możliwości na samorozwój.

Cele projektu:

Głównym celem projektu „FIRST STEP TO EUROPE – boosting active citizenship among youth in small cities” jest budowanie silnego i długofalowego partnerstwa organizacji pozarządowych zajmujących się integracją społeczną młodych ludzi z mniejszych miast (a tym samym wzmacnianie potencjału naszych
organizacji) oraz zachęcanie młodych ludzi do inwestowania w swoje lokalne społeczności, aby uczestniczyć w edukacji pozaformalnej i szerzyć wiedzę o Unii Europejskiej.

Główne działania:

W projekcie zaplanowaliśmy 4 spotkania międzynarodowe, które będą odbywały się w Polsce, Włoszech,
Bułgarii i Grecji w formule „First Step to Europe”. W każdym z krajów przewidziane są wizyty studyjne, zapoznające z instytucjami działania młodych oraz ich otoczeniem. Ważnym wydarzeniem będą także „Festiwale młodzieży”. Będą one wypełnione wieloma rozwijającymi się warsztatami międzykulturowymi na temat wartości europejskich i najważniejszych priorytetów UE. Podczas inicjatyw młodzi ludzie będą także generować pomysły, które mogą zostać zrealizowane w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności. Odbędą się również różnego rodzaju panele dyskusyjne dotyczące edukacji, ekologii, mediów czy bieżących wydarzeń, a także rozmowy z ekspertami.

I SPOTKANIE MIĘDZYNARODOWE- STARACHOWICE, POLSKA

W dniach 28 marca – 1 kwietnia mieliśmy przyjemność gościć nasze pierwsze międzynarodowe spotkanie w ramach projektu „FIRST STEP TO EUROPE”. Jest on zrealizowany w ramach programu Erasmus+.

Po spotkaniu przygotowawczym online mieliśmy okazję rozpocząć nasz cykl spotkań w Polsce. Gościliśmy 9 przedstawicieli lokalnych organizacji pozarządowych: Innovating Activities in Education, Tourism, Health and Interculturality z Grecji, Academy for Active Youth z Bułgarii, and Mobility Opportunities Happening z Włoch.

Początek pierwszego dnia poświęcony był na rozgrzewające spotkanie powitalne. Nasze organizacje zaprezentowały się, a my przedstawiliśmy cele projektów. Naszym celem korporacyjnym było zaangażowanie młodych ludzi z małych miast o mniejszych szansach na większą aktywność w swoich rodzinnych miejscowościach.

Pierwszy dzień skupił się również na warsztatach ekologicznych prowadzonych przez naszych partnerów z Włoch. Jako lokalnie aktywna organizacja pozarządowa zapewniają kilka rodzajów pomocy grupom młodzieży borykającej się z trudnościami ekonomicznymi i społecznymi oraz pomagają innym stowarzyszeniom w logistyce, organizacji wydarzeń i networkingu. W tym celu organizują szereg zajęć: warsztaty DIY (zero odpadów, lekcja gotowania), projekcje wideo, prace osiedleńcze w szkołach, imprezy porządkowe (łodzią, kajakiem, wiosłem i na ziemi), wymiany młodzieży i szkolenia. Dlatego nasza młodzież ze Szkoły Podstawowej nr. 11 miało okazję uczestniczyć w warsztatach na temat polityki zero waste i przerabiania starych ubrań na zupełnie nowe rzeczy.

Drugi dzień spędziliśmy w Urzędzie Miasta Starachowice, gdzie wspólnie z Prezydentem Miasta Starachowice i Młodzieżową Radą Miasta przeprowadziliśmy małą dyskusję na temat integracji społecznej młodzieży z małych miejscowości, w tym osób o mniejszych szansach. Zastanawialiśmy się, jak zachęcić młodych ludzi do pozostania lub powrotu do małych miast, m.in. po studiach. Rozmawialiśmy także o historii, działalności i przyszłości Młodzieżowej Rady Miasta. Nasi partnerzy przybliżyli też historię swojej aktywizacji młodzieży. Greckie stowarzyszenie partnerskie dąży również do promowania aktywnego obywatelstwa w tworzeniu dla młodych własnych planów strategicznych, tworzeniu projektów, szerzeniu idei we wszystkich organizacjach, dialogu międzykulturowym, samorozwoju, budowaniu umiejętności, świadomości ekologicznej i zachęcaniu do solidarności, zwłaszcza wśród młodzieży i wrażliwych grup społecznych. Starają się pomóc w stworzeniu kolejnego pokolenia liderów, aby wzmocnić spójność społeczną i ośrodki decyzyjne w swoich miejscowościach.

Po raz pierwszy w Starachowicach mieliśmy okazję zorganizować i prowadzić Festiwal Młodych „Europe is HERE”. Podczas naszego festiwalu młodzi ludzie mieli okazję porozmawiać o ekologii, edukacji obywatelskiej, edukacji medialnej i wartościach europejskich. W obecności naszych międzynarodowych gości mieliśmy okazję wymienić się doświadczeniami polityki młodzieżowej w innych krajach, a następnie zastanowić się nad działaniami, jakie młodzież może podjąć. Odbyła się również debata, podczas której dyskutowaliśmy o przyszłości Unii Europejskiej. Przez cały festiwal uczestnicy mieli okazję spróbować greckich, bułgarskich, włoskich i polskich potraw przygotowanych przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego. Wszystko zakończyło się konkursem wiedzy o Unii Europejskiej, podczas którego zwycięzca miał szansę wygrać nagrodę bilet na warsztaty młodzieżowe z naszym Stowarzyszeniem.

Festiwal był nie tylko niezwykłym wydarzeniem, ale także okazją do współpracy, rozwijania umiejętności językowych i integracji młodych ludzi.

Czwarty dzień projektu spędziliśmy w Kielcach, gdzie spotkaliśmy się z przewodniczącym Sejmiku Świętokrzyskiego – Andrzejem Prusem oraz Veroniką Kurdybachą – przewodniczącą Sejmiku Młodzieży Województwa Świętokrzyskiego.

Odwiedziliśmy Centrum Organizacji Pozarządowych, gdzie wspólnie z Michałem Piaseckim i Kamilem Żuławą dyskutowaliśmy o przyszłości naszych stowarzyszeń. Joanna Rudawska, Karol Kaleta i Eurodesk Kielce powitali nas w Kieleckim Parku Technologicznym, gdzie dyskutowaliśmy o historii Parków Technologicznych w Europie. Naszą podróż zakończyliśmy w Energy Science Center.

Ostatni dzień poświęcony był kolejnemu cyklowi warsztatów dla Szkoły Podstawowej nr 11 i Technikum nr 2 w Starachowicach. Nasi greccy partnerzy rozmawiali z młodymi ludźmi o dezinformacji i niebezpieczeństwach fałszywych wiadomości. Dzięki swojej ogromnej wiedzy i doświadczeniu wdrażają nowe techniki i metody kształcenia, aby zbliżać ludzi i osiągać rzeczywisty wpływ społeczny. Są bardzo zainteresowani znalezieniem partnerów i wspólną pracą nad programami ukierunkowanymi na dzielenie się wiedzą i najlepszymi praktykami oraz ich zastosowaniami.

W międzyczasie Academy for Active Youth z Bułgarii zajęła się dyskusją na temat aktywności obywatelskiej i działań, jakie młodzież może prowadzić dla naszego miasta. Głównym celem Stowarzyszenia jest stworzenie jak największej liczby zajęć dla młodzieży. Regularne spotkania z młodzieżą i dyskusje na tematy, od tego, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach, po to, jak być aktywnym obywatelem i jak poprawić swoją społeczność, są częste.

Chiara z Włoch:


„Dziękuję” – to słowo, które dźwięczy w mojej pamięci, a także inne słowo, które układa się w rzadko dziś niestety parę: „Nadzieja”.

Wdzięczność i nadzieja wraz z natchnieniem, zdumieniem i podziwem. słowo na każdy dzień tego projektu, projektu, który dał mi możliwość poznania rzeczywistości, których nie znałam i w których zamierzam się jeszcze bardziej zanurzyć. Widok chłopców i dziewcząt tak młodych i tak aktywnych zaskoczył mnie. Ich zaangażowanie i chęć poprawy swojej małej rzeczywistości, dla siebie i dla innych, jest niesamowite. 4 kraje, 4 stowarzyszenia, różne pod względem tematów i działań, ale bardziej niż podobne pod względem ukrytych wartości i chęci zmiany świata, a raczej nie, jak ktoś mówi (któremu cała zasługa należy do pozytywnych rzeczy): „Ja nie chcę zmieniać świata, chę zmienić świat ludzi”. Moim skromnym zdaniem udaje nam się to świetnie.

Ivana z Bułgarii:

„Cieszę się, że miałam okazję być częścią pierwszego spotkania projektu First STEP to Europe. Jestem pod wrażeniem tego, jak możemy dokonać zmian , inspirując młodzież w społecznościach, z którymi współpracujemy, i że podczas tego spotkania zaprezentowano jedne z najlepszych praktyk.

Warsztaty bardzo mi się podobały, przypomniały mi, jak w tak małym wieku wszyscy mamy tę szczerą i czystą ideę, że jeśli będziemy się dzielić i być aktywni, mogą stać się rzeczywistością, również świetnym przykładem jest dla mnie najmłodszy major Starachowic, który każe mi wierzyć zawsze jest sposób, jeśli jesteś wystarczająco odważny, aby coś zmienić. Jako pracownik młodzieżowy czuję się bardzo pobłogosławiona możliwością współpracy i wymiany najlepszych praktyk, a bez naszych gospodarzy z Reflection on Europe ten program i doświadczenie edukacyjne nie byłyby możliwe. Przywiozę do mojego rodzinnego miasta kilka świetnych pomysłów”.

Panagiotta z Grecji:

„Liczne zajęcia zaplanowane i zorganizowane przez ROE w ciągu tygodnia nie dawały nam zasnąć i motywowały do ​​aktywnego udziału w aktywnościach i warsztatach.

Oprócz Starachowic odwiedziliśmy Kielce, aby spotkać się i porozmawiać z Młodzieżowym Sejmikiem Województwa Świętokrzyskiego, a następnie odwiedziliśmy Centrum Organizacji Pozarządowych w Kielcach oraz Kielecki Park Technologiczny. Poza wydarzeniami i rzeczami zaplanowanymi w ramach programu mieliśmy dużo wolnego czasu, aby pospacerować po odwiedzanych przez nas miastach, spróbować lokalnej i tradycyjnej kuchni oraz spotkania się z mieszkańcami regionu.

Jako INNOVATING ACTIVITIES IN EDUCATION, TOURISM, HEALTH AND INTERCULTURALITY KDETYD dziękujemy za możliwść uczestniczenia w projekcie FIRST STEP TO EUROPE”

II SPOTKANIE MIĘDZYNARODOWE – DRAMA, GRECJA

W daniach 5-9 pażdziernika odwiedziliśmy piękne miasteczko Drama w Grecji. Spotkaliśmy się tam z naszymi parterami z Włoch, Grecji i Bułgarii na kolejnej części naszego projektu „First Step to Europe”

Wydarzenie było wypełnione wieloma inspirującymi warsztatami oraz spotkaniami.
Pierwszy dzień spędziliśmy na poznawaniu miasta – odwiedziliśmy Urząd Miasta w Dramie oraz poznaliśmy jego historię i działania. Uczestniczyliśmy także w warsztatach integrujących grupę wspólnie zastanawiając się nad zaletami bycia Europejczykiem.

Drugi dzień spędziliśmy w szkołach na terenie miasta przeprowadzając warsztaty dla młodzieży mieszkającej w Dramie. Rozmawialiśmy o podróżach, edukacji oraz naszych zainteresowaniach w których może nam pomagać Unia Europejska.

Piątkowy wieczór poświęcony był Festiwalowi „Europe is HERE” na którym również wymienialiśmy się dobrymi praktykami aktywizacji młodzieży. Nie obyło się również bez wspólnego tańca oraz przepysznego greckiego poczęstunku.

Weekend spędziliśmy w podróży, odwiedziliśmy Mikropolis Active Center oraz Muzeum Tradycji Wsi. Mieliśmy także niesamowitą możliwość odwiedzenia jaskini Aggits River Springs przez którą jako jedną z niewielu przepływa rzeka.


W niedzielę natomiast zwiedzaliśmy Saloniki. Korzystając z ostatniego pięknego dnia odwiedziliśmy pozostałości ruin zamków a także ogród i pomnik Aleksandra Macedońskiego.

Hrisi z Bułgarii:

Hi, I’m Hrisi. I am 18 years old and from Sliven, Bulgaria. I was recently on a project in Drama, Greece and it was amazing. I met new people from different cultures and had the opportunity to get to know some of their cultures. The project was called „First steps in Europe” and we had an activity to meet students and motivate them to be active citizens. They took us to many different places. One of the places I liked the most was the Women’s Centre, which helps schoolgirls or women settle in Drama. The organization gives them temporary accommodation until they find a job and an even better home. This encouraged me a lot, because not every woman gets into good living conditions, but this organization gives them a chance to develop. What I appreciated the most was visiting Youth Awareness Centre. There, one of the volunteers explained to us how they help youth and we played a game in which we gave our special qualities through a thread. In the end, we created a tangled chain between all the participants and came to the conclusion that always we have something to give to the people around us. It was an unforgettable adventure.
Drama is an amazing city with preserved culture and values. I am grateful for the chance I had to touch Drama and the whole project.

Flavia z Włoch:

It has been a wonderful experience that gave me the chance to meet local people and people from different countries, in a small and remote town in Greece, in order to improve social activity and involvement in Drama, guided by lovely hosts and with a nice team, getting in touch with schools, organizations, and small activities, seeing the most beautiful touristic places in Drama and taste their delicious cuisine!

III SPOTKANIE MIĘDZYNARODOWE – SLIVEN, BUŁGARIA

Trzecie spotkanie w ramach projektu „First Step to Europe”, tym razem w dniach 11- 16 marca odwiedzając Bułgarię.

Wyjazd rozaczął się od zwiedzania stolicy – Sofii a następnie przenieśliśmy się do miasteczka Sliven,gdzie odbyły się główne działania.

Pierwszego dnia odwiedziliśmy Młodzieżowy Dom Kultury, gdzie spotkaliśmy się z członkiem Rady Miejskiej w Sliven oraz Asystentką posła do Parlamentu Europejskiego.

Następnie odwiedziliśmy szkołę w której odbył się festiwal młodzieżowy i zajęcia o fakenews’ach?. Ostatnią aktywnością dnia było spotkanie z działaczką pracująca z młodzieżą z niepełnosprawnościami.

Wtorkowy poranek minął nam na debacie z burmistrzem panem Stefanem Radevem, jego zastępca Stoyanem Markovem oraz przedstawicielką lokalnego Centrum Młodzieżowego. Rozmawialiśmy o potrzebach młodych ludzi z małych miast. Następnie przeprowadziliśmy warsztaty w jednym z liceów. A ostatnią aktywnością było spotkanie z właścicielką galerii sztuki, która promuje lokalnych artystów.

Ostatni dzień projektu spędziliśmy na poznaniu lokalnej kultury , zwiedziliśmy ruiny średniowiecznej twierdzy Tuidy oraz przeprowadziliśmy warsztaty w szkole sportowej na temat aktywności społecznej, a projekt zakończyliśmy quizem o UE ?? z uczniami liceum. Wolny czas spędzaliśmy na spacerach w okolicznych górach.

Erica z Włoch:

„What does it mean to communicate?
The spirit is a force that moves, that moves between people, and that does not always come by itself. We are not always aware of this.
How much can a piece of the domino placed in front of many others, who follow it, do? And above all, what is needed to make the first piece move?
Until it receives the push it needs, on its own, it can do nothing.
And this is what this project has been: meeting the community, young people, people who may be there, standing, in the uncertainty of remaining motionless or letting themselves fall. Meet them carrying in their hands the power to give that little push that moves the first piece.
And watch others fall, going forward with different steps but equal speed, until a beautiful and composed design was formed.
During this project in Sliven, in addition to the others, one thing I certainly learned: every person needs encouragement, whether it is big or small.
The need to know that by overcoming the boundary of life always lived and of one’s own small bubble one does not rush into a ravine but takes a step on new ground. An untrodden, unknown road. And what happens once the first step is taken? Nothing. You keep walking. And to follow a road still untrodden means to create, to act together.
What is the future if not an untrodden road, an unexplored land and a design formed by what has moved previously?
There is nothing to be afraid of, there is everything to have strength for: the strength to contribute. With great gratitude to all the participating associations, I wish ever better and longer progress.”

Kasia z Polski:

“I really enjoyed it!!! We toured Sofia and Sliven up and down the country, I saw what the level of education is like in a small Bulgarian town and how much emphasis on English language learning is needed there, I had an awesome time with the participants (I seriously cried from laughter so many times I stopped counting), I had a chat in English, I took cool pictures, what should I needed more?”

IV SPOTKANIE MIĘDZYNARODOWE – CONVERSANO, WŁOCHY

Ostatnia część serii spotkań międzynadowych przeniosa nas do Włoch. W dniach 2-6 kwietnia wzięliśmy udział w czwartym wydarzeniu w ramach projektu „First Step to Europe”.

Pierwszy dzień projektu rozpoczęliśmy od podsumowania dotychczasowych działań, ewaluacji a także omówienia następnych kroków. Następnie, udaliśmy się do spółdzielni socjalnej @ethnic prowadzonej przez emigrantów przybyłych z Azji i Afryki w Bari. Kolejnym punktem było @spazio13, czyli miejsce po byłym gimnazjum przekształcone przez Miasto Bari w kreatywne centrum dla młodych ludzi z dzielnicy Libertà. Spotkaliśmy tam mnóstwo inspirujących ludzi oraz stowarzyszeń.

We wtorek odwiedziliśmy Liceum Lingwistyczne San Benedetto w Conversano, gdzie spotkaliśmy się z Dyrektorem Szkoły oraz kadrą pedagogiczną i dyskutowaliśmy o poziomie edukacji w naszych państwach. Następnie z naszymi partnerami przeprowadziliśmy 3 warsztaty nt. wartości europejskich, aktywności społecznej oraz dezinformacji. Zaraz po tym odbył się festiwal „First Step to Europe”, podczas którego przeprowadzono konkurs wiedzy o UE.

Pierwszym punktem następnego dnia była wizyta w mieście Capurso i spotkanie z Porta Futuro, Eurodesk Capurso oraz z Raffaellą Rubino – lokalną polityczką działającą na rzecz młodych osób. Byliśmy pod wrażeniem że tak małe miasto daje tyle możliwości rozwoju dla młodych. Uczestnicy mogli też zobaczyć bardzo ciekawy budynek, w którym mieści się zarówno biblioteka jak i przestrzeń dla lokalnych organizacji pozarządowych. Reszta dnia upłynęła na wizytach kulturalnych w uroczych włoskich miasteczkach – Polignano a Mare i Alberobello.

Czwartek był dniem ewaluacji, pożegnań i podziękowań. Czas przed powrotem do Polski nasi reprezentanci spędzili w Materze, w której było wiele do zwiedzenia.

Rosanna z Włoch:

After having taken many steps in Poland, Greece and Bulgaria, finally arrived the time for taking our First Step to Europe… in Italy too. The beautiful city of Conversano, near Bari, hosted and pampered us from the 2nd till the 6th of April. During the project we had the chance to meet many different NGOs working with young people: we visited a youth hub, called Spazio13 where we met TouPlay, an organisation that uses gamification for including young people from difficult areas of the city of Bari, IncoMolfetta that offers mobility opportunities for young people and many others that give space to young minds to bloom. In Conversano we meet the young students of the Liceo San Benedetto and we learned how to recycle plastic in the CAOS Lab from one of the oldest NGOs active in the city, Venti di Scambio and we met inspired people such as the Youth Policy Assessor from the town of Capurso, who shared with us best practices of youth activation and guided us to discover spaces that after many years were given back to the local youngsters.
First Step to Europe has been for me a chance to challenge myself and expand my network, but above all it has been for me a chance to meet amazing people and share lovely moments with them: I feel more inspired and empowered and willing to contribute more to activate young people with my organisation.

Stratos z Grecji:

The “First step to Europe” project in Conversano, Italy took place on 2-6 April 2023. I was a participant in the project from KDETYD organization from Greece.
It was obvious that everything will go great as we were familiar all to each other and couldn’t wait to meet again!MOH as a host organization was very well prepared for the project and made us familiar with the schedule from the first day. This made everyone feel comfortable and very welcomed in Conversano.
We met all five days with a variety of different ngo’s. Each one separately had to give us something special. I personally was surprised by the content that each ngo was dealing with. The fact that each one had a special subject or issue to focus on was very to the point and hopeful at the same time because all organizations members was in a majority of a very young age.
As the meeting in Italy was the last one for this project I strongly believe that the goal of the project achieved and the youth group of people from all countries had a very good time and gained very important experiences for the future.
In conclusion I have to mention that the cooperation between us was really good and in a spirit of joy which is one of the most important things through these projects, in my point of view.

SPOTKANIE ONLINE

W dniu 22 kwietnia odbyło się spotkaniu online projektu „First Step to Europe” ze wszystkimi uczestnikami z Polski, Grecji, Włoch i Bułgarii. Było to ostatnie oficjalne wydarzenie projektu.

Spotkanie pozwoliło nam podsumować nasze dotychczasowe wydarzenia. Każdy z uczestników podzielił się swoimi refleksami i przemyśleniami. Opowiadaliśmy o wymianie doświadczeń i o umiejętnościach jakie w sobie odkrywaliśmy i doskonaliliśmy. Nie zabrakło też opowieści o naszych wielu kulturowych podobieństwach i różnicach.

Wydarzenie doprowadziło do „burzy mózgów” dla naszych nowych wspólnych działań po zakończeniu projektu. Jak sama jego nazwa wskazuje projekt był tylko pierwszym krokiem, teraz scena jest nasza – to my działamy i stawiamy kolejene kroki w Europie i dla Europy.

 

Projekt był finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Erasmus+ – Akcja Kluczowa 2 – Small Scale Partnership in the field of youth.

Nasze projekty

Zobacz wszystkie projekty

Partnerzy