Antykonferencja!
Cześć! Ostatnio się trochę u nas działo…Wśród naszych aktywności było coś, czego nigdy wcześniej nie robiliśmy. W środę 25 września spotkaliśmy się w II Liceum […]
4 września 2023
Program: Erasmus+, KA152-YOU – youth mobility
Lider projektu: Youth Association FILIA – Hiszpania
Czas trwania: 1 lipca – 10 lipca, 2023
Partnerzy:
Cele projektu:
-rozwijanie pozytywnej i wzmacniającej relacji ze sobą
-odkrycie mocy dbania o siebie i akceptacji siebie
-znalezienie nowych sposobów na priorytetowe traktowanie zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia
Podsumowanie projektu:
W dniach 1-10 lipca delegaci ROE uczestniczyli w wymianie młodzieżowej w Caspe w Hiszpanii o nazwie: ,,YEAH! Youth Exchange on Adolescent Health”. Wymiana była częścią projektu Erasmus+, a jej liderem było Youth Association FILIA. Celem projektu było poszerzenie wiedzy o zdrowiu psychicznym u młodych ludzi oraz nauczenie ich swobodnie rozmawiać o tematach w tej dziedzinie.
Dzień pierwszy: Warm welcome at the airport
Pierwszy dzień reprezentacja ROE spędziła w podróży. Po kilku godzinach w samolocie, uczestnicy z Polski zastali na lotnisku miłą niespodziankę. Grupa hiszpańska przygotowała plakaty witające delegację ROE.
Na uczestników czekała jeszcze długa podróż autokarem. Co ciekawe, wymiana „YEAH!” to pierwszy projekt, w ramach którego młodzież z Polski mieszkała w domach rodzinnych uczestników z Hiszpanii. Kiedy więc wszyscy uczestnicy trafili do swoich domów, aby odpocząć przed warsztatami następnego dnia, nastała noc.
Aleksandra Piwnik
„To był pierwszy projekt, w którym wzięłam udział, był intensywny, przez te 10 dni nie było czasu na nudę. Dzięki temu, że mieszkaliśmy w hiszpańskich domach, miałam okazję lepiej poznać ich kulturę i tradycję. Bardzo dobrze go wspominam, głównie przez ludzi jakich poznałam podczas tego wyjazdu.”
Dzień drugi: Hello Caspe!
Jak to zwykle bywa, pierwszy dzień warsztatów rozpoczął się od aktywności mających na celu zapoznanie uczestników i zbudowanie przyjemnej atmosfery do pracy. Hiszpańska grupa przygotowała kilka ciekawych sposobów na ice breaking.
Kolejnym punktem programu był spacer po słonecznym Caspe. Młodzież odwiedziła kościół Colegiata de Santa María la Mayor. Następnie w urzędzie miasta lokalni politycy pracujący z młodzieżą przywitali gości z Polski oraz opowiedzieli o swoich działaniach na rzecz lokalnej młodzieży.
Po wycieczce grupa wróciła do domu kultury, czyli stałego miejsca zajęć. Przez kolejną godzinę uczestnicy wspólnie opracowywali zasady panujące podczas wymiany. Każdy podzielił się również swoimi oczekiwaniami co do projektu, co pomogło stworzyć sprecyzowany harmonogram.
Dzień trzeci: Mental health workshops
Kolejnego poranka młodzież ponownie spotkała się w domu kultury. Po krótkim energizerze przyszła pora na część warsztatową. Uczestnicy podzieleni na grupy rozmawiali o tym, czym jest dla nas zdrowie psychiczne i jaki ma wpływ na nasze codzienne życie. Następnie grupy podzieliły się swoimi wnioskami.
Później przyszedł czas na aktywności na świeżym powietrzu. Ponownie podzielono uczestników na grupy, w których mieli porozmawiać o wybranym problemie psychicznym. Następnie w różnych sceneriach miasta Caspe nagrać filmik o przyczynach, przebiegu oraz profilaktyce wybranych problemów.
Po powrocie do domu kultury opiekun grupy Hiszpańskiej – Jesús – opowiedział o sposobach radzenia sobie ze stresem i tremą.
Dzień czwarty: Body image and fun with water sports!
Następny poranek młodzi przywitali na świeżym powietrzu. Zamiast typowego energizera hiszpanie przygotowali dla reprezentacji ROE krótki wierszyk hiszpański. Młodzi wspólnie powtarzali hiszpańskie sentencje, nie zabrakło przy tym śmiechu!
Następnie grupa udała się na zajęcia. Pierwszym puntem zajęć był quiz na platformie Kahoot. Quiz dotyczył wiedzy na temat problemów mentalnych. Później uczestnicy mieli okazję obejrzeć swoje nagrania z poprzedniego dnia oraz podzielić się wnioskami na ich temat.
Kolejny blok zajęć skupił się na postrzeganiu swoich ciał oraz zaburzeniach odżywiania. Zaczęto od ustalenia czym jest body image według nas. Uczestnicy ustalili, że jest to sposób w jaki postrzegamy swoje ciało. Później podjęto dyskusję o stereotypach związanych z zaburzeniami odżywiania. Aby lepiej zrozumieć temat, uczestnicy porównali postaci męskie oraz żeńskie ze słynnych seriali, a także dyskutowali o tym, jak społeczeństwo ocenia kobiety i mężczyzn.
Tego samego dnia uczestnicy wybrali się na wycieczkę nad pobliską rzekę. Mogli tam skorzystać z pomocy instruktorów i wspólnie wypróbować różnych sportów wodnych np. pływanie rowerkiem, surfowanie. Po zabawie w wodzie przyszedł czas na kolejną ciekawą aktywność – szukanie skarbów! Zadaniem uczestników było znalezienie ukrytych przedmiotów za pomocą mapy, kto pierwszy ten lepszy!
Po tym dłuugim dniu przyszedł jeszcze czas na wieczorek międzykulturowy! Grupy z Polski i Hiszpanii przygotowały swoje klasyczne przekąski, a także opowiedziały o tradycjach i kulturze swoich krajów.
Dzień piąty: Working with diverse groups
Tego dnia zadaniem uczestników była… opieka nad dziećmi! Podzieleni na grupy uczestnicy wybrali się na plac zabaw, do szkoły dla dzieci z problemami oraz do ośrodka sportowego. W każdym z tych miejsc młodzi pracowali ze zróżnicowaną grupą dzieci. Zadaniem uczestników była opieka oraz zorganizowanie zajęć dla dzieci. To było jedno z ciekawszych zadań podczas wymiany, nauczyło uczestników tolerancji i szacunku do różnych dzieci, a także pozwoliło wcielić się w opiekunów i zrozumieć odpowiedzialność podobnych zawodów.
Kolejnym ciekawym zadaniem było przeprowadzenie ankiet z mieszkańcami Caspe. Tematem ankiet było oczywiście zdrowie psychiczne, oraz postrzeganie problemów psychicznych wśród ludzi różnej płci i w różnym wieku. Mieszkańcy opowiadali na różne pytania dotyczące ich opinii na temat zdrowia psychicznego, edukacji w tym temacie oraz własnych doświadczeń. Dzięki ankietom i dużej grupie badanych udało się wysnuć kilka wniosków, między innymi że ludziom brakuje edukacji w szkołach na tematy związane ze zdrowiem psychicznym. Według ankiet brakuje także świadomości w tym temacie oraz odwagi, aby poddać się terapii.
Dzień szósty: TRIP!
Szósty dzień wyjazdu młodzież spędziła w Saragossie. Po drodze grupa zatrzymała się w kilku ciekawych miejscach. Między innymi było to centrum młodzieżowe. Wolontariusze opowiedzieli na czym polega ich praca w centrum, oraz w jaki sposób pomagają młodzieży i dzieciom w potrzebie.
W centrum Saragossy młodzi mieli dużo czasu na zwiedzanie. Głównym puntem wycieczki była zjawiskowa Bazylika Nuestra Señora del Pilar.
Dzień siódmy: Self-esteem
Tematem kolejnych warsztatów było poczucie własnej wartości. Młodzi porozmawiali o tym, czym w zasadzie jest poczucie własnej wartości, co ma na nie wpływ i jak poprawić ocenę o sobie. Przytoczono przykłady sytuacji z życia, które pomagają zbudować dobrą opinię na swój temat.
Następnie na grupę czekało kolejne ciekawe zadanie. Każdy miał przygotować plakat na którym zilustrował 5 sytuacji ze swojego życia: sytuacja w której świetnie się bawiliśmy, nasze ulubione wspomnienie, kiedy byliśmy szczęśliwi, kiedy mieliśmy satysfakcję ze swojego życia oraz kiedy byliśmy z siebie dumni. Następnie chętni podzielili się swoimi pracami w innymi.
Kolejną aktywnością było przygotowanie w grupach plakatów na temat zdrowia psychicznego. Zadanie było o tyle ciekawe, że zostawiono młodym pole do popisu co do tematu plakatu. Każda grupa przygotowała więc pracę, skupiając się na najistotniejszych dla nich kwestiach.
Dzień ósmy: Walk in the scorching sun
Na ten dzień wymiany zaplanowano spacer po pobliskich górach. Trasa młodzieży liczyła niemal 10 kilometrów i stanowiła nie lada wyzwanie, biorąc pod uwagę temperaturę zbliżającą się do 40 stopni! Oczywiście jednak uczestnicy dali radę i z uśmiechem na ustach pokonali dystans.
Po spacerze na uczestników czekał już ciepły obiad w postaci hiszpańskiej paelli, przygotowany przez rodziców grupy hiszpańskiej. Młodzi wraz z rodzicami cieszyli się posiłkiem i zaciśniali więzy.
Dzień dziewiąty: Free time with families
Dziewiątego dnia młodzi cieszyli się czasem wolnym. Rodzice i rodziny grupy hiszpańskiej przygotowały dla polskich podopiecznych różne aktywności. Niektórzy wybrali się na plażę, inni zaś zjedli rodzinny obiad. Był to zdecydowanie dzień poświęcony odpoczynkowi, ale także budowaniu bliskiej relacji między uczestnikami i ich „host-rodzinami”.
Dzień dziesiąty: Evaluation
Ostatni dzień wymiany był poświęcony podsumowaniu wymiany. Wszyscy podzielili się swoimi wnioskami, co było świetnie i na długo zapadnie im w pamięć, a co można w przyszłości poprawić. Każdy powiedział także czego nauczył się w trakcie projektu.
Ewaluację zwieńczyła ceremonia rozdania Youthpassów.
Potem nastąpił ostatni wspólny wieczór uczestników, następnego dnia rano bowiem Polska grupa z walizkami już czekała na autokar mający zabrać ich do Barcelony.
Galeria:
INFOPACK:
Zapoznaj się z aktualnościami na naszej stronie.
Cześć! Ostatnio się trochę u nas działo…Wśród naszych aktywności było coś, czego nigdy wcześniej nie robiliśmy. W środę 25 września spotkaliśmy się w II Liceum […]
Hej hej! W ostatnim czasie w Starachowicach gościliśmy uczestników z Grecji, Hiszpanii oraz Włoch w ramach projektu ,,Next STEP to Europe’’. Podczas tych kilku niesamowitych […]
Spotkanie w ramach projektu ,,EUnvironmental Emergency in Simple Words’’ za nami!W dniach 17-18.09.2024r. spotkaliśmy się z przedstawicielami z Grecji, Cypru oraz Portugalii. Tym razem skupiliśmy […]