Wizyta studyjna młodzieży w Strasburgu

25 września 2021

Młodzież zaangażowana w projekt „Unia Europejska od A do Z” tym razem odwiedziła jedno z najważniejszych miast UE, siedzibę Parlamentu Europejskiego czyli Strasburg. Po miesiącach odkładania wyjazdu – Asia, Borys, Igor, Julia, Maciek oraz Mikołaj w końcu doczekali się i dzięki wsparciu Programu Erasmus+ zobaczyli na żywo Parlament Europejski, Radę Europy, European Quartet oraz Memoriał Alzacji Mozeli, a mieszkali w European Youth Center!

Droga do Strasburga wiodła przez Stuttgart, gdzie wylądowaliśmy w pierwszy dzień wizyty i mieliśmy okazję przespacerować się po centrum tego niemieckiego miasta. Następnie pociągiem TGV przejechaliśmy ze Stuttgartu do Strasburga co samo w sobie było świetnym doświadczeniem. Mijając granicę francusko-niemiecką zauważyliśmy Most Europejski. Most między Strasburgiem a Kehl łączy nie tylko oba brzegi Renu, ale także dwa światy, które niegdyś były skrajnie podzielone, co do nas wróci w kolejnym dniu. Jednak wracając do mostu to każdego dnia most przekraczają tysiące ludzi – Niemcy poszukują wydarzeń kulturalnych po drugiej stronie, Francuzi polują na promocje w niemieckich outletach. Most Mimram jest symbolem konstruktywnej i pragmatycznej współpracy obu regionów. Przejazd kolejowy, łączące oba brzegi rzeki, zbudowany w 1861 r. został zniszczony jeszcze podczas II Wojny Światowej. Dzisiejszy, supernowoczesny most zbudowano wspólnymi wysiłkami, z pomocą funduszy unijnych.

W drugi dzień pojechaliśmy do miejscowości Schirmeck, gdzie znajduje się Memoriał Alzacji Mozeli. Historyczny region Alzacji i Mozeli był przedmiotem sporu między Niemcami i Francją. Muzeum opowiada historię jego mieszkańców i ich dramatyczne doświadczenia podczas II wojny światowej. Obiekt powstał dzięki staraniom urzędników szczebla lokalnego i krajowego w celu upamiętnienia losów mieszkańców Alzacji i Mozeli, stanowiących część Lotaryngii – krainy, która przez ostatnie 150 lat była przedmiotem sporu między Niemcami i Francją. Nowoczesny budynek położony jest na stoku. Rozciąga się z niego spektakularny widok na pobliską dolinę oraz znajdujące się naprzeciw góry, gdzie zlokalizowany jest Pomnik Struthof-Natzweiler. W budynku znajduje się rozległa, interaktywna wystawa przybliżająca historię regionu i jego mieszkańców podczas II wojny światowej. Aby umożliwić zwiedzającym zanurzenie się w historii, ekspozycja została stworzona przy wykorzystaniu interaktywnych ekranów, dużych obiektów scenograficznych, a także dopracowanych światła i dźwięku. Historia przybliżona za pośrednictwem wystawy porusza tematy przesiedlenia ludności w czasie wojny, niemieckiego terroru, przymusowego wcielenia do niemieckiej armii, a także zjawiska sprzecznej lojalności na tym przygranicznym terenie. Zwieńczeniem wystawy jest opowieść o zjednoczeniu Europy po wojnie.

Memoriał zrobił na nas niesamowite wrażenie i pokazał nam trudne realia wojenne i jak wiele trudu wymagało odbudowanie zniszczeń, powrót do normalności i wreszcie stworzenie Unii Europejskiej, dzięki której nie było wojen w jej granicach już od ponad 70 lat. To miejsce także uświadomiło nam, że musimy dbać o nasze wspólnie wartości, żeby takie straszne rzeczy jak wojna już się nigdy nie powtórzyły.

Więcej informacji: https://europeremembers.com/pl/destination/muzeum-pomnik-alsace-moselle/

Po powrocie do Strasburga wybraliśmy się na spacer po centrum tego miasta, zwiedziliśmy Katedrę Najświętszej Marii Panny – Notre Dame, La Petite France, czyli małą Francję pełną kanałów, Stare Miasto, Place Kleber czy Pałac Rohan. Po powrocie do hotelu odbyliśmy także spotkanie ewaluacyjne we własnym gronie gdzie podzieliliśmy się naszymi wrażeniami z pierwszego dnia. Miasto zrobiło na nas również duże wrażenie przez połączenie nowoczesności z zabytkami historycznymi.

Tutaj też warto wspomnieć o miejscu gdzie mieszkaliśmy czyli European Youth Centre, czyli międzynarodowe centrum szkoleniowo-edukacyjne i konferencyjne prowadzone przez Radę Europy. W kolejnym dniu spotkaliśmy się z przedstawicielem EYC – Julien Muriel, która opowiedziała nam o swoich działaniach – kampaniach, warsztatach czy szkoleniach. Zachęciła młodzież do włączenia się w akcje Europejskiej Fundacji Młodzieży (EYF) tj. funduszu utworzonego w 1972 r. przez Radę Europy w celu zapewnienia finansowego i edukacyjnego wsparcia dla europejskich działań młodzieży.

Następnie udaliśmy się do siedziby Rady Europy, gdzie Pani Claudia Klein oprowadziła nas po budynku, w tym do sali plenarnej, gdzie odbywają się posiedzenia Rady. Opowiedziała także o najważniejszych działaniach Rady Europy w obszarach młodzieży, zdrowia, kultury i praw człowieka. Dzięki tej wizycie młodzież potrafi już rozróżnić Radę Europy od Unii Europejskiej oraz czym dokładnie zajmuje się ta instytucja. Odbyliśmy także wirtualną (ze względu na obostrzenia epidemiczne) wycieczkę po Europejskim Trybunale Praw Człowieka – budynek, który jest również ciekawy pod względem architektonicznym mogliśmy zobaczyć gdy szliśmy do Rady Europy.

W końcu przyszedł czas na Parlament Europejski, akurat 13 września 2021 r. rozpoczynała się sesja Parlamentu Europejskiego i nie mogliśmy wejść do środka obserwować obrady ze względu na COVID-19, jednak już sam spacer wokół PE i obserwowanie z zewnątrz jak europosłowie i inni oficjele przyjeżdżają dał nam pogląd, że między innymi tutaj zapadają najważniejsze decyzje dotyczące Unii Europejskiej i nas samych. Przespacerowaliśmy się także European Quartet i ulicami poselskimi.

Strasburg to wspaniałe miasto – wielokulturowe, nowoczesne a jednocześnie pełne tradycji i historii, które w pełni zasłużenie pełni rolę jednej ze stolic Unii Europejskiej. Chętnie tutaj wrócimy na inne wydarzenia w przyszłości np. na European Youth Event. Dziękujemy!

Aktualności

Zapoznaj się z aktualnościami na naszej stronie.

O środowisku w pięknej scenerii

O środowisku w pięknej scenerii

Projekt o nazwie „CommUnity” który miał miejsce 5-13 czerwca 2023 roku w wiejskiej okolicy Cirat, Castellón w Hiszpanii, zgromadził uczestników z sześciu różnych krajów (Grecja, […]

Zobacz wszystkie wpisy

Partnerzy