WE ARE ONE

4 kwietnia 2024

Program: Erasmus+, KA152-YOU – youth mobility

Lider Projektu: ACD La Hoya – Hiszpania

Czas trwania: 24 marca – 2 kwietnia, 2024

Partnerzy:

Cele projektu:

-Dyskusja na temat różnorodności kulturowej

-Zwalczanie stereotypów i uprzedzeń wobec różnych grup społecznych lub narodowości

-Dialog międzykulturowy

-Zapobieganie dyskryminacji

-Pobudzanie kreatywności młodzieży poprzez ciekawe aktywności i warsztaty

Przebieg projektu:

Dzień pierwszy: Hola Espana!

Po nieco męczącej podróży delegacja ROE dotarła do Alicante, gdzie czekali już na nich uczestnicy z Włoch oraz Turcji. Od pierwszej chwili młodzież z różnych krajów rozpoczęła integrację w oczekiwaniu na drużynę z Czech. Kiedy już wszyscy byli na miejscu, uczestnicy udali się do miejsca docelowego, czyli wioski Muro de Alcoy. Organizatorzy wraz z uczestnikami z Hiszpanii opowiedzieli o zasadach panujących podczas wymiany oraz przydzielili wszystkim pokoje. Był już późny wieczór, dlatego cała grupa udała się spać, aby z radością przywitać kolejny dzień

Dzień drugi: Ice breaking

Poranek rozpoczął się od wspólnego śniadania, po którym młodzi udali się do sali warsztatowej. Przygotowano kilka gier, które pozwoliły młodym lepiej się poznać. Ciekawą aktywnością było wzajemne rysowanie swoich portretów i opisywanie swoich zainteresowań.

Kiedy już wszyscy się poznali, nadszedł czas na podzielenie się swoimi oczekiwaniami oraz obawami wobec projektu. Na dodatek, każdy powiedział co może wnieść do projektu, a na tej podstawie zaplanowano kolejne aktywności tak, aby każdy mógł się czymś wykazać.

Później w grupach młodzi porozmawiali o tym, czym jest youthpass i jakie kompetencje można zdobyć dzięki niemu. Każda grupa musiała wykonać szereg zadań, które przyczyniły się do zdobycia kompetencji w ośmiu kategoriach.

Na koniec dnia uczestnicy przygotowali plakaty o stowarzyszeniach i organizacjach, z jakich się wywodzą. Dzięki temu mogliśmy lepiej zrozumieć działania oraz funkcjonowanie swoich organizacji.

Na sam koniec odbył się także wieczorek kulturowy Czechów. Jak się okazało, w tym samym czasie miała miejsce druga wymiana młodzieżowa, dlatego niektóre aktywności jak np. ten wieczorek zostały połączone z drugą grupą. Uczestnicy obu wymian z Czech zaprezentowali typowe przekąski oraz zwyczaje swojego kraju.

Dzień trzeci: Little trip and workshops

Rano młodzi wybrali się na spacer po okolicy. Dzięki temu grupa miała okazję się zintegrować oraz zwiedzić malownicze góry wokół Muro de Alcoy.

Kiedy młodzi wrócili ze spaceru, turecka grupa przygotowała kilka aktywności na świeżym powietrzu, aby pobudzić uczestników do działania. Wtedy przyszedł czas na warsztaty poprowadzone przez grupę z Włoch. Tematem ich zajęć były stereotypy. Na początku Włosi opowiedzieli czym są stereotypy w teorii, a następnie wszyscy uczestnicy mieli zapisać na kartkach stereotypy o innych narodach. Następnie odpowiedzi przeczytano, aby uczestnicy z różnych krajów mogli zderzyć się z opiniami na swój temat. Następnie w narodowych grupach posegregowano stereotypy na te prawdziwe, całkiem zmyślone oraz takie, które mają w sobie cząstkę prawdy.

Ostatnim zadaniem tego dnia było zilustrowanie na papierze swojej interpretacji tytułu wymiany, czyli „we are one”. Każdy narysował swoją wizję, która później została poddana głosowaniu. Kilka zwycięskich prac zostanie wykorzystanych w przyszłych działaniach organizacji ACD La Hoya.

Po zajęciach przyszedł czas na wieczorek kulturowy Hiszpanii. Uczestnicy przygotowali dla reszty quiz, pokaz tańców oraz oczywiście przekąski.

Dzień czwarty: A super intense day!

Tego dnia warsztaty rozpoczęły się w formacie 'world cafe”. W zróżnicowanych grupach dyskutowaliśmy o tradycjach naszych krajów, a także różnicach i podobieństwach jakie dostrzegamy. Ta aktywność pozwoliła nam lepiej się zrozumieć, a także zdobyć nieoczywistą wiedzę o innych kulturach.

Następnym zadaniem było przygotowanie w grupach scenek na temat stereotypów oraz ich szkodliwego wpływu na społeczeństwo. Każda grupa zajęła się stereotypami na temat innego narodu. Pryz tej aktywności nie zabrakło śmiechu i zabawy!

Po przerwie nadszedł czas na warsztaty przygotowane przez grupę Polską! Tematem naszych warsztatów była różnorodność kulturowa. Chcieliśmy podać uczestnikom wiedzę w praktyce, a także zapewnić im dobrą zabawę, dlatego warsztaty przeprowadziliśmy w formie nagrywania krótkich filmików. Podzieliliśmy uczestników na zróżnicowane grupy. Każda z nich miała nagrać filmik o tradycjach i różnicach kulturowych między swoimi krajami. Wymyśliliśmy także 5 zagadnień, które musiał zawierać każdy filmik: język, taniec, muzyka, jedzenie oraz strój narodowy. Dzięki temu uczestnicy musieli wykazać się kreatywnością, aby w krótkim czasie przedstawić każdy z wymienionych elementów swojej kultury.

Po wspólnym obejrzeniu nagranych filmików, grupa wybrała się do centrum Muro de Alcoy, a tam czekała na nich kolejna atrakcja, tym razem była to gra terenowa. Podzielono uczestników na grupy, a każdej z nich wręczono kartkę z zadaniami do wykonania. Dzięki temu wszyscy lepiej poznali miasto, a także zintegrowali się z osobami, z którymi do tej pory nie mieli okazji porozmawiać.

Po powrocie do hotelu odbył się włoski wieczorek kulturowy. Włoska grupa przygotowała wiele ciekawych informacji o swoim kraju, a także dawkę włoskiej muzyki podczas wspólnego karaoke.

Dzień piąty: Preparing the festival

Poranne warsztaty przygotowała grupa z Turcji. Tematem warsztatów było zapobieganie konfliktom międzynarodowym. Uczestnicy podzieleni na grupy wylosowali sytuację, w której widocznie zauważalny jest konflikt na tle międzynarodowym i uprzedzenia. Następnie zadaniem każdej grupy było przygotowanie scenki na wylosowany temat tak, aby zawierały one puentę. Na koniec wszystkie grupy zaprezentowały swoje scenki, a reszta uczestników musiała zgadnąć jakie było pierwotne hasło otrzymane przez grupę.

Kolejne aktywności odbyły się na świeżym powietrzu. Po raz kolejny uczestnicy pracowali w zróżnicowanych grupach. Tym razem każdy zespół otrzymał listę elementów przyrody do znalezienia w parku. Niektóre były bardzo nieoczywiste, na przykład „fabryka miodu”, „element, którego nie widać”.

Po powrocie do hotelu grupa zajęła się wymyślaniem aktywności na nadchodzący festiwal. Uczestnicy wymyślili liczne gry i zabawy dla mieszkańców, a także pokaz tańca. Już kolejnego dnia miał odbyć się wielki festiwal w okolicznym mieście – La Hoya.

Ostatnim punktem dnia był turecki wieczorek kulturowy. Drużyna z innego kontynentu przygotowała niezapomniany pokaz tańca. Odbył się także quiz na temat wiedzy o Turcji oraz poczęstunek, podczas którego nie zabrakło świetniej tureckiej herbaty!

Dzień szósty: Festival time!

Z samego rana na uczestników czekał już autokar, który zabrał ich do centurm miejscowości La Hoya. Dzień wcześniej każdy uczestnik miał okazję przypisać się do grupy zadaniowej, w której chciałby pracować podczas organizacji festiwalu. Dzięki temu każdy miał okazję zająć się przygotowaniem festiwalu według swoich kompetencji. Niektórzy zajęli się przygotowaniem aktywności sportowych, inni artystycznych np. origami. Festiwal był bardzo ciekawy, wielu mieszkańców przyszło zobaczyć efekty ciężkiej pracy uczestników wymiany. Dzieci chętnie brały udział w przygotowanych aktywnościach. Zwieńczenie wydarzenia stanowił pokaz choreografii, które grupa przygotowała dzień wcześniej.

Po festiwalu przyszedł czas na kolejną wycieczkę. Grupa wybrała się do miejscowości Santa Pola, gdzie każdy mógł znaleźć dla siebie zajęcie. Polska drużyna postanowiła popływać w morzu, inni grali w piłkę na plaży lub zwiedzali piękną okolicę.

Dzień siódmy: Polish intercultural night

Kolejny dzień i kolejne aktywności przygotowane przez grupę Polską. Tym razem reprezentacja ROE przygotowała dla uczestników kilka zabaw na pobudzenie. Następnie podzielono młodzież na grupy, w których mieli przygotować plakaty o głównych założeniach projektu takich jak różnorodność, szacunek, równość.

Następnie każda grupa miała nagrać i zmontować kilkuminutowy filmik o swoim temacie. Młodzi wcielili się w różne postacie i role, aby jak najlepiej przedstawić wybrany temat. Jedna z grup odegrała na przykład scenkę o szkole i lekcji na temat różnorodności.

Na koniec odbył się wieczorek kulturowy Polski. Jak zwykle Polacy zasłynęli ze swojej gościnności i zapełnili stół przekąskami! Przygotowali także zabawny quiz na temat Polski oraz najsłynniejszych polskich memów. Na koniec młodzi nauczyli resztę Poloneza.

Dzień ósmy: Debating and creating future projects

Przedostatni dzień projektu… w powietrzy było czuć zmęczenie, ale nie przeszkodziło to w przeprowadzeniu kolejnych warsztatów. Odbyła się debata pod hasłem „czy w mieście powinien powstać meczet czy szkoła?”. Uczestników podzielono na grupy. Niektóre grupy miały popierać pomysł wybudowania szkoły, a inne meczetu. Każdy zespół musiał wykazać się kreatywnością i wymyślić jak najlepsze argumenty, aby przekonać władze do swojej racji. Było to niezwykle ciekawe zadanie, poruszające temat kultury i uprzedzeń.

Następnie w narodowych grupach młodzi dyskutowali na temat przyszłych projektów. Każdy zespół przygotował plan kolejnego projektu międzynarodowego. Temat projektu był dowolny. Delegacja ROE przygotowała plan projektu o ekologii, modzie i żywności. Kto wie, może w przyszłości zobaczymy ten projekt nie tylko na papierze!

Na koniec odbył się wieczór gier i filmów.

Dzień dziewiąty: Last trip and evalutation

Ostatniego poranka przyszedł czas na ewaluację projektu. Organizatorzy przygotowali ciekawe sposoby, aby młodzi mogli podzielić się swoją opinią na temat różnych elementów projektu. Każdy opowiedział o swoich odczuciach oraz o tym, czego nauczył się w trakcie wymiany. Porozmawialiśmy także o Youthpassie i kluczowych kompetencjach.

Po południu grupa wybrała się na ostatnią wspólną wycieczkę do pobliskiej wioski. Jako, że był to lany poniedziałek, Polska grupa nie zawiodła i przygotowała dla reszty uczestników niespodziankę. Każdy miał okazję zostać spryskanym wodą podczas zwiedzania okolicy.

Po powrocie ostatni raz grupa spotkała się, aby podsumować wszystkie wydarzenia oraz podzielić się swoimi odczuciami względem projektu. Nie zabrakło także ujawnienia sekretnego przyjaciela! Był to bardzo wzruszający moment, ale także motywacja do tworzenia kolejnych wspólnych projektów.


Galeria:

Aktualności

Zapoznaj się z aktualnościami na naszej stronie.

Open Call do Grecji!

Open Call do Grecji!

Ponownie odwiedzimy Grecje! Szukamy 8 osób w wieku 18-28 lat, które wezmą udział w wymianie “BE Active YOUth in EU” w Grecji w dniach 17-24 […]

Congen: O Przyszłości Europy!

Congen: O Przyszłości Europy!

27 sierpnia odbyło się spotkanie w ramach projektu „The EU – Connecting Generations” W spotkaniu uczestniczyła lokalna młodzież oraz przedstawiciele starachowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Warsztaty […]

BootCamp na Słowacji!

BootCamp na Słowacji!

Za nami kolejne spotkanie w ramach naszego projektu “Reflections on Future”! W dniach 12.08 – 16.08 uczestniczyliśmy w BootCampie na Słowacji wraz z liderami tego […]

Zobacz wszystkie wpisy

Partnerzy