Traktaty, ojcowie integracji europejskiej czy historia rozszerzeń Unii Europejskiej – to tematy, które tym razem podjęła młodzież na kolejnym spotkaniu w ramach projektu „Młodzieżowe Rozprawy o Europie”, które odbyło się 10 grudnia 2019 r. w I Liceum Ogólnokształcącym w Starachowicach.
Spotkanie poprowadziła ponownie Zastępca Prezydenta Miasta ds. Społecznych – Aneta Nasternak. „Chciałabym żebyśmy przenieśli się w tamten czas i sami sprawdzili co tam się wydarzyło” – tymi słowami pani Prezydent rozpoczęła spotkanie.
Młodzież podzieliła się na 5 grup, a każda z nich miała za zadanie poszukać informacji na temat konkretnych okresów w historii Unii Europejskiej:
Traktat paryski z 1951 r. i traktat rzymski z 1957 r.
Jednolity Akt Europejski z 1986 r.
Traktat z Maastricht z 1993 r.
Traktat amsterdamski z 1997 r. i Traktat nicejski z 2001 r.
Wielkie rozszerzenie z 2004 r.
Młodzież miała za zadanie po 20 minutach dyskusji i wyszukiwania informacji zaprezentować dany temat i przekonać resztę rówieśników do poparcia idei, które przyświecały każdemu traktatowi.
Nie zabrakło ciekawych dyskusji, dlaczego Wielka Brytania tak późno dołączyła do Unii Europejskiej, dlaczego w ogóle Unia chciała przyłączać nowe kraje, czym są kryteria konwergencji czy też dlaczego powstał Parlament Europejski i kogo on reprezentuje.
Interesujący temat wywołał Kuba, który spytał się o tożsamość europejską i bycie europejczykiem. Co ciekawe, na pytanie „Kto czuje się Europejczykiem?” twierdzącą odpowiedzieli prawie wszyscy, a świetną odpowiedzią podsumowującą jest „Bycie Europejczykiem to znaczy, że czuję się u siebie w domu, kiedy wyjeżdżam do innego kraju w Europie”.
W spotkaniu uczestniczyło 25 młodych osób z kilku szkół podstawowych i ponadpodstawowych ze Starachowic.
Kolejne spotkanie odbędzie się już po nowym roku, w którym młodzież będzie dyskutowała o bardziej bieżących tematach.
„Młodzież potrzebuje takich lekcji jak ta, co da się zauważyć gdy po spotkaniu sami pytają kiedy odbędzie się następne” – powiedział po spotkaniu Tomek, uczeń I LO i uczestnik spotkania.
Zapytaliśmy uczestników z Polski, Chorwacji i Hiszpanii o ich osobisty stosunek do Unii Europejskiej.Rozmowy te były częścią szerszego dialogu międzypokoleniowego, który miał na celu pokazanie, […]
Publikacja „CONGENIADA – KROK PO KROKU” to praktyczny i inspirujący przewodnik po innowacyjnym formacie międzypokoleniowego teleturnieju wiedzy o Unii Europejskiej. Krok po kroku opisuje proces przygotowania i […]
Organizacja Equality NGO we współpracy ze Stowarzyszeniem Rozprawy o Europie i Miastem Alzira z Hiszpanii zaprasza zainteresowanych specjalistów z sektora społecznego, zdrowotnego i edukacyjnego, którzy […]
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.