UEAZ – Pogadanka o historii integracji cz. 2

13 grudnia 2019

Traktaty, ojcowie integracji europejskiej czy historia rozszerzeń Unii Europejskiej – to tematy, które tym razem podjęła młodzież na kolejnym spotkaniu w ramach projektu „Młodzieżowe Rozprawy o Europie”, które odbyło się 10 grudnia 2019 r. w I Liceum Ogólnokształcącym w Starachowicach.

Spotkanie poprowadziła ponownie Zastępca Prezydenta Miasta ds. Społecznych – Aneta Nasternak. „Chciałabym żebyśmy przenieśli się w tamten czas i sami sprawdzili co tam się wydarzyło” – tymi słowami pani Prezydent rozpoczęła spotkanie.

Młodzież podzieliła się na 5 grup, a każda z nich miała za zadanie poszukać informacji na temat konkretnych okresów w historii Unii Europejskiej:

  1. Traktat paryski z 1951 r. i traktat rzymski z 1957 r.
  2. Jednolity Akt Europejski z 1986 r.
  3. Traktat z Maastricht z 1993 r.
  4. Traktat amsterdamski z 1997 r. i Traktat nicejski z 2001 r.
  5. Wielkie rozszerzenie z 2004 r.

Młodzież miała za zadanie po 20 minutach dyskusji i wyszukiwania informacji zaprezentować dany temat i przekonać resztę rówieśników do poparcia idei, które przyświecały każdemu traktatowi.

Nie zabrakło ciekawych dyskusji, dlaczego Wielka Brytania tak późno dołączyła do Unii Europejskiej, dlaczego w ogóle Unia chciała przyłączać nowe kraje, czym są kryteria konwergencji czy też dlaczego powstał Parlament Europejski i kogo on reprezentuje.

Interesujący temat wywołał Kuba, który spytał się o tożsamość europejską i bycie europejczykiem. Co ciekawe, na pytanie „Kto czuje się Europejczykiem?” twierdzącą odpowiedzieli prawie wszyscy, a świetną odpowiedzią podsumowującą jest „Bycie Europejczykiem to znaczy, że czuję się u siebie w domu, kiedy wyjeżdżam do innego kraju w Europie”.

W spotkaniu uczestniczyło 25 młodych osób z kilku szkół podstawowych i ponadpodstawowych ze Starachowic.

Kolejne spotkanie odbędzie się już po nowym roku, w którym młodzież będzie dyskutowała o bardziej bieżących tematach.

„Młodzież potrzebuje takich lekcji jak ta, co da się zauważyć gdy po spotkaniu sami pytają kiedy odbędzie się następne” – powiedział po spotkaniu Tomek, uczeń I LO i uczestnik spotkania.

 

Aktualności

Zapoznaj się z aktualnościami na naszej stronie.

Koniec DIGI Entrepreneur!

Koniec DIGI Entrepreneur!

Dziś oficjalnie kończymy projekt „DIGI Entrepreneur”. Przez ostatnie kilka miesięcy mogliście obserwować niesamowite działania które mogliśmy realizować. Za nami spotkania, szkolenia online, warsztaty w Macedonii […]

Przewodnik dla młodych przedsiębiorców.

Przewodnik dla młodych przedsiębiorców.

Jak zapowiadaliśmy tak jesteśmy! Już prawie koniec projektu DIGI Entrepreneur… A skoro koniec to w końcu prezentujemy to nad czym pracowaliśmy przez prawie cały okres […]

Pierwszy Podcast ROE!

Pierwszy Podcast ROE!

Tego u nas jeszcze nie było! Powoli zbliżamy się do końca projektu „DIGI Entrepreneur”. W najbliższym czasie będziemy wrzucać różne ciekawe rezultaty naszych działań w […]

Zobacz wszystkie wpisy

Partnerzy