UEAZ – Młodzi w ferie nie próżnowali!

10 lutego 2020

Ferie to czas odpoczynku, ale i rozmów młodych ludzi o Unii Europejskiej! Podczas dwóch spotkań dyskutowaliśmy tematach jak najbardziej na czasie czyli o polityce zagranicznej UE oraz o Brexicie.

W pierwszym tygodniu ferii starachowicka młodzież spotkała się w Szkole Podstawowej nr 10  ramach projektu „Unia Europejska od A do Z” realizowanego ze środków programu Erasmus+, aby porozmawiać o polityce zagranicznej Unii. Gościem był dr Tomasz Gajewski z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Młodzi mieli szanse spojrzeć na Unię z innej strony niż dotychczas, zobaczyli jak funkcjonuje na arenie międzynarodowej oraz zainteresowali się jej stosunkami międzynarodowymi.

„Unia dla młodego człowieka jest szansą na rozwój oraz poszerzenie swoich horyzontów” powiedziała Ola, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach po spotkaniu.

Z naszych obserwacji wynika że młodzi ludzie bardzo potrzebują takich spotkań jak to. Dzięki nim mogą dowiedzieć się rzeczy których nie nauczyliby się w szkole oraz zobaczyć punkt widzenia swoich rówieśników na konkretne problemy.

 

Co to jest „ten” Brexit?

W drugim tygodniu ferii młodzież zaprosiła na spotkanie do II Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach dr Piotra Kaczyńskiego – członka Team Europe, który rozjaśnił młodzieży wszystkie wątpliwości związane z opuszczeniem 31 stycznia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię.

Młodzi ludzie zadawali dużo pytań, szczególnie dotyczących ich w tym procesie, na przykład poprzez wyjazd w celu kontynuowania nauki na brytyjskich uczelniach lub w brytyjskich liceach albo po prostu w celu odwiedzania słynnego Big Bena czy Buckingam Palace.

Oprócz tego dokładnie omówienie zostały powody Brexitu. Młodzi zainteresowali się tematami gospodarczymi oraz rozważyli czy Unii zagrażają kolejne „exity”.

„Od jakiegoś czasu szukałem rzetelnych informacji o tym co się dzieje wokół mnie, dzięki temu spotkaniu w końcu wiem o co chodzi w Brexicie i uzyskałem odpowiedzi na wszystkie nurtujące mnie pytania”.

Aktualności

Zapoznaj się z aktualnościami na naszej stronie.

Team ROE zagłosował, a ty?

Team ROE zagłosował, a ty?

#wyboryeuropejskie2024 za nami! W dniach 6-9 czerwca miliony Europejczyków udały się do lokali wyborczych, aby wybrać 720 posłów, którzy zasiadać będą w nadchodzącej kadencji Parlamentu […]

Rusza nowy projekt ,,Youth Democratic Festival”

Rusza nowy projekt ,,Youth Democratic Festival”

Dzisiaj rozpoczynamy nasz nowy projekt, finansowany w ramach Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego! International Visegrad Fund Razem z partnerem ze Słowacji Mladiinfo Dolný Kubín przez najbliższe 6 […]

Europejski Kongres Rad Młodzieżowych

Europejski Kongres Rad Młodzieżowych

W dniu 26 maja 2024 r. wzięliśmy udział w Europejskim Kongresie Rad Młodzieżowych na zaproszenie Fundacji Civis Polonus, aby przeprowadzić warsztaty na temat jak Młodzieżowe […]

Zobacz wszystkie wpisy

Partnerzy