Training Coursie „Cult-r-ural” – Włochy

28 czerwca 2024

Program: Erasmus + KA153
Lider: Włochy ; Sciaraprogetti
Czas trwania: 10-17 czerwca

Partnerzy:
Polska – Rozprawy o Europie
Portugalia – ASSOCIACAO CHECK-IN – COOPERACAO E DESENVOLVIMENTO
Estonia – SEIKLEJATE VENNASKOND
Rumunia – ASOCIATIA „TINERET PENTRU DEZVOLTARE DURABILA
Grecja – PRAXIS
Hiszpania – ASOCIACION JUVENIL POR LA INTEGRACION DE LOS JOVENES EN EUROPA
Francja – COGITO ERGO SUM
Bułgaria – SDRUZHENIE ALTERNATIVI INTERNATIONAL
Macedonia Północna – CENTER FOR INTERCULTURAL DIALOGUE ASSOCIATION
Włochy – Sciaraprogetti

Przebieg projektu:

Dzień pierwszy: Ciao Italia! Pierwszy poranek w malowniczej wiosce Morfasso rozpoczął się od warsztatów zapoznawczych. Nasze organizatorki przygotowały ćwiczenia i zadania mające na celu lepiej poznać uczestników oraz przede wszystkim – zapamiętać wszystkie imiona. Następnym punktem dnia były warsztaty „team building”. Młodzi mieli za zadanie poprzez współpracę oraz efektywną komunikację dojść określoną trasą po płytkach do celu. Przerwę uczestnicy spędzili na spacerze do pobliskiego wodospadu. W kolejnej części dnia każdy wybierał swojego „buddy’ego” – osobę, która miała być wsparciem przez cały okres trwania projektu. Potem młodzi, pod nadzorem prowadzących, kreowali pomysły, w jaki sposób można rozprzestrzeniać wiedzę nabytą podczas wymiany.

Dzień drugi: Intro to the project Kolejny dzień rozpoczął się od sesji, w której poszczególne kraje przedstawiały organizacje pozarządowe, do których należą. Nasze reprezentantki przedstawiły oczywiście ROE. Przygotowały prezentację, dzięki której przybliżyły pozostałym historię ROE, cel, czy działania jakie podejmujemy, lub już zrealizowaliśmy. Kolejno każdy miał za zadanie wypisać potrzeby organizacji, do której należy oraz terytorium, które zamieszkuje. W grupach uczestnicy przedstawiali swoje pomysły i zastanawiali się, jakie działania podjąć, aby sprostać owym potrzebom. Następnie Sara i Giulia, prowadzące, przygotowały grę „Bingo”, dzięki której młodzi poszerzyli swoją wiedzę na temat Erasmusów krótkoterminowych i długoterminowych. Na koniec odbyła się sesja „from the idea to the project”, czyli warsztaty dotyczące pisania projektów, a wieczorem „intercultural night” by Rumunia, Francja i Estonia.

Dzień trzeci: Rural development Po śniadaniu wspólnie z teamami z kraju młodzi przygotowywali prezentacje o ojczystych organizacjach, które działają lokalnie i pomagają ludziom z rural areas się rozwijać. Następnie w małych grupach przedstawiali swoje pomysły i dyskutowali na temat dobrych praktyk, jakie mogą wprowadzić w społecznościach, do których przynależą. Kolejno młodzi również dyskutowali na temat tego, jak organizacje pozarządowe, z którymi współpracują, mogą wpłynąć pozytywnie na społeczeństwo, a w szczególności na młodych ludzi. Tym razem swój wieczór kulturowy miała Grecja oraz Włochy. Reprezentanci opowiadali ciekawostki na temat ich krajów oraz przygotowali tradycyjne jedzenie.

Dzień czwarty: Town break W czwartym dniu wymiany na uczestników czekał zasłużony odpoczynek. Udali się na wycieczkę do typowo włoskiego miasteczka Castell’Arquato. Prowadzące przybliżyły historię tego miejsca oraz opowiedziały wiele ciekawostek. Korzystając z pięknej pogody oraz umiejętności fotograficznych uczestników, młodzi zrobili sobie sesję zdjęciową na tle pięknego, włoskiego krajobrazu.

Dzień piąty: Designing a project Kolejny dzień, kolejne wyzwanie. Tym razem młodzi, wykorzystując wiedzę nabytą w poprzednich dniach, tworzyli w narodowych grupach pomysły na projekt. Temat mógł być dowolny, jednak trzeba było uwzględnić potrzeby młodych ludzi z obszarów wiejskich. Po przygotowaniu pomysłów każdy mógł wybrać trzy najlepsze, według niego, projekty. Tym samym uczestnicy podzielili się w grupy i pracowali nad udoskonaleniem danych projektów. Ich zadaniem było przygotowanie konkretnego planu zawierającego punkty takie, jak: impact areas, benefits, czy results. Następnie każda grupa prezentowała swoje projekty na forum, a widownia podpowiadała co warto poprawić, a co było dobre. Ostatnia noc kulturowa została zarezerwowana dla Portugalii, Hiszpanii oraz Polski. Kasia i Ola – nasze reprezentantki – zrobiły warsztaty kulinarne z lepienia pierogów oraz improwizację polskiego wesela!

Dzień szósty: Creating memories Ostatniego dnia przyszedł czas na tworzenie nie tylko wspomnień, lecz także przydatnych narzędzi do wykorzystania. Uczestnicy podzielili się na grupy, w których pracowali nad artykułem, podcastem i video oraz bookletem. Następnie odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia certyfikatów Youthpass. Magiczne koło, które prowadzące otworzyły na początku projektu zostało zamknięte, a młodzi podzielili się swoimi odczuciami oraz czego nauczyli się w trakcie wymiany. Nie zabrakło również wyjawienia sekretnego przyjaciela i grupowego przytulasa!

Aktualności

Zapoznaj się z aktualnościami na naszej stronie.

Spotkanie dla przedstawicieli NGO

Spotkanie dla przedstawicieli NGO

W dniu 29 listopada odbyło się spotkanie prezentujące rezultaty projektu ROF – Reflections on Future, którego celem było wsparcie organizacji w rozwoju kompetencji miękkich i […]

Souls on canvas – kolejna wymiana młodzieżowa

Souls on canvas – kolejna wymiana młodzieżowa

W dniach 24–31 października wzięliśmy udział w wymianie młodzieżowej „Soul on Canvas” w niezwykłym Pissouri na Cyprze. Podczas wymiany skupiliśmy się na wypracowaniu nowych metod […]

Zobacz wszystkie wpisy

Partnerzy