Szkolenie dla MRM w Starachowicach

21 marca 2022

Za nami szkolenie dla radnych Młodzieżowej Rady Miasta Starachowice! Ostatni weekend (18-20 marca 2022 r.) spędziliśmy w Rejowie w Skarżysku Kamiennej szkoląc się i podnosząc swoje kompetencje. Młodzi radni mieli w końcu czas i okazję żeby się poznać, porozmawiać i zrozumieć siebie nawzajem oraz swoją rolę w grupie. Szkolenie pomogło młodzieży rozwinąć siebie i swoje kompetencje miękkie a także stać się bardziej otwartym na nowe doświadczenia. Każdy radny mógł sprawdzić się w nowych dla niego zadaniach wychodząc ze swojej strefy komfortu i angażując się w dane mu zadania.

Młodzież oprócz podnoszenia swoich kompetencji skupiła się także na rozwoju rady i uporządkowaniu spraw formalnych. Młodzi pracowali nad zmianami w statucie, które niedługo wejdą w życie. Podczas szkolenia mieliśmy okazję spotkać się z Zastępcą Prezydenta Miasta Starachowice Marcinem Gołębiowskim, który wysłuchał i pomógł znaleźć sposób na rozwiązanie problemów które młodzi widzą w swojej działalności. Robiliśmy sałatkę owocową, chodziliśmy po lesie, tworzyliśmy teatr, spotkaliśmy się z ciotką z Ameryki i układaliśmy kamienie – wszystko to chociaż brzmi abstrakcyjnie jest formą naszej
pracy i naszego rozwoju.

Rezultaty są niesamowite i pokazują jak bardzo młodzież potrzebuje takich spotkań jak to. „Nigdy w życiu nie pomyślałbym że dzięki temu szkoleniu moje myślenie o MRM i mojej działalności w niej tak bardzo się zmieni a 30 minutowy spacer w ciszy zmieni moje życie i pozwoli mi spojrzeć na sprawy z zupełnie innej perspektywy” – mówi Janek, nowy radny MRM.


„To szkolenie pozwoliło nam się zintegrować, zrozumieć i współpracować jak nigdy wcześniej. W każdym z nas jest niesamowity potencjał, który musimy teraz dobrze wykorzystać” – mówi Olga, przewodnicząca MRM.


Szkolenie odbyło się w ramach projektu „Młodzieżowy Kompas Obywatelski” finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Już niedługo zaprosimy starachowicką młodzież do udziału w szeregu szkoleń odpowiadającym ich potrzebom. Skupimy się na tematach interesujących młodzież ale niezbyt często poruszanych w szkole,
takich jak ekologia, media, edukacja obywatelska czy edukacja międzykulturowa. Młodzież pod okiem świetnych ekspertów z Polski oraz z Chorwacji będzie miała szansę nie tylko rozwinąć swoje kompetencje na szkoleniach ale także przetestować to czego się nauczyli w praktyce.

Następnie, zorganizowany zostanie Młodzieżowy Festiwal Obywatelski połączony z konkursem wiedzy o Norwegii, piknikiem ekologicznym i cyklem dyskusji stolikowych (world cafe) na tematy środowiskowe i obywatelskie. Festiwal będzie okazją do zaprezentowania projektu, zorganizowania debat obywatelskich, kampanii ekologicznej, wywiadów z mieszkańcami i większej integracji mieszkańców Starachowic.

Pod koniec września w ramach „Młodzieżowego Kompasu Obywatelskiego” Starachowicka młodzież weźmie udział w wizycie studyjnej w miejscowości Osijek, w Chorwacji. Uczestnicy wizyty studyjnej będą rozmawiać, dzielić się doświadczeniami i nawiązywać przyszłą współpracę.

Nasze Stowarzyszenie ma przed sobą teraz wiele działań związanych z wieloma projektami i wydarzeniami. Zachęcamy do śledzenia naszej działalności na stronie www, Instagramie oraz Facebooku.

Fotografie: Kacper Zięba & Dominika Chmielewska

Aktualności

Zapoznaj się z aktualnościami na naszej stronie.

Team ROE zagłosował, a ty?

Team ROE zagłosował, a ty?

#wyboryeuropejskie2024 za nami! W dniach 6-9 czerwca miliony Europejczyków udały się do lokali wyborczych, aby wybrać 720 posłów, którzy zasiadać będą w nadchodzącej kadencji Parlamentu […]

Rusza nowy projekt ,,Youth Democratic Festival”

Rusza nowy projekt ,,Youth Democratic Festival”

Dzisiaj rozpoczynamy nasz nowy projekt, finansowany w ramach Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego! International Visegrad Fund Razem z partnerem ze Słowacji Mladiinfo Dolný Kubín przez najbliższe 6 […]

Europejski Kongres Rad Młodzieżowych

Europejski Kongres Rad Młodzieżowych

W dniu 26 maja 2024 r. wzięliśmy udział w Europejskim Kongresie Rad Młodzieżowych na zaproszenie Fundacji Civis Polonus, aby przeprowadzić warsztaty na temat jak Młodzieżowe […]

Zobacz wszystkie wpisy

Partnerzy