Spotkanie międzynarodowe w Treviso

17 marca 2022

W dniach 2-6 marca 2022 r. uczestniczyliśmy w spotkaniu międzynarodowym w Treviso we Włoszech w ramach projektu „Education – The Key of Democracy”, finansowanego z Programu Europa dla Obywateli. Motywem przewodnim była edukacja za czasów PRL oraz prawa człowieka oraz demokracja.

Gospodarzem wydarzenia była organizacja ETV – EuroTreviso, a partnerami oprócz ROE – Sports High School Suceava z Rumunii oraz Stowarzyszenie Dream Team z Grecji. Wydarzenie rozpoczęło się od prezentacji każdej z organizacji uczestniczących w projekcie. Liderzy przedstawili nam dotychczasowe działania oraz plany na przyszłość. Kolejnym krokiem było lepsze wzajemne poznanie się. Otrzymaliśmy ankiety z różnego rodzaju pytaniami i podzieliliśmy się na grupy kilkuosobowe. W tych grupach każdy po kolei odpowiadał na podane pytania, prowadziliśmy dyskusje na temat własnych doświadczeń, opinii itd. Po zakończonych rozmowach zadaniem losowych osób było przedstawienie osoby ze swojej grupy.

Po krótkiej przerwie nastał czas na pierwszą poważna dyskusje – burze mózgów na temat tego jak powiązane są ze sobą demokracja i edukacja oraz dowiedzieliśmy się o podstawach demokracji. Po obiedzie przystąpiliśmy do kolejnego warsztatu grupowego. Każda z wcześniej wybranych grup otrzymała kartkę z przykładami losowych sytuacji życiowych. Zadaniem do wykonania było rozpoznanie w podanych wydarzeniach praw człowieka, które zostały złamane. Po dyskusji i przedstawieniu swoich opinii nadszedł czas na kolejne warsztaty. Po raz kolejny otrzymaliśmy kartki – tym razem z opisaną historią pewnego królestwa, w którym panuje utopijny komunistyczny ustrój. Nie ma tam pieniędzy, każdy od urodzenia ma już przypisane role społeczne i zawody. Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy – przeciwników ustroju (osób popierających obalenie ustroju) oraz opozycyjny ruch będący za utrzymaniem obecnego ustroju. Każdy musiał starać się obronić swoją stronę w dyskusji. Na zakończenie dnia odwiedziliśmy historyczne centrum Treviso.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy od energizera. Sala została podzielona na trzy części: Zgadzam się, Nie zgadzam się, Nie mam zdania. Następnie zostały odczytane pewne sentencje. Zadaniem uczestników było umieścić siebie gdzieś w jednej z trzech części, a następnie uzasadnić swój wybór. Po zjedzonym obiedzie został wyświetlony film „Fala” z 2008 roku. Film opowiada o nauczycielu historii, chcącym wyjaśnić swoim uczniom niebezpieczeństwa płynące z nazizmu. Przeprowadza on eksperyment, który wymyka się spod kontroli i ma dramatyczne skutki. Po napisach końcowych rozpoczęła się dyskusja i czas na wyrażenie własnych odczuć co do dzieła kinematografii. Rozmowy na ten temat zakończyły się w drodze na obiad.

Trzeciego dnia to prezentację oraz filmy o edukacji poszczególnych krajów. Włosi przygotowali prezentację na temat faszyzmu w ich ojczyźnie. Po prezentacji obejrzeliśmy wywiady z seniorami opiniującymi o faszystowskiej edukacji. Kolejną grupą prezentującą swoją pracę byli przedstawiciele Rumunii. Przygotowali oni ankiety na temat edukacji w ich dawnym komunistycznym ustroju, które następnie dali do wypełnienia nauczycielom i uczniom swojej szkoły. Na podstawie ankiety stworzyli oni prezentację, w której zawarte były odpowiedzi ankietowanych. Następnym krokiem była projekcja trzech filmów w postaci krótkich wywiadów z dziadkami i babciami opowiadających o okresie edukacji w swojej młodości.

Jako trzeci swoją prace przedstawiła polska grupa. Przygotowana przez Polaków prezentacja wprowadzająca do komunistycznego systemu edukacji i film uzupełniający z wywiadami i scenkami rodzajowymi została najlepiej oceniona przez uczestników projektu. Jako ostatnia przedstawiona została prezentacja Greków. Przygotowali oni prezentację multimedialna o procesie zmian w systemie edukacji w ich kraju. Po zakończonych prezentacjach przystąpiliśmy do podsumowania, rozdania certyfikatów i wymienienia się swoimi doświadczeniami z projektu. Nastała pora obiadowa – przystąpiliśmy do jedzenia i zaplanowania reszty planu dnia. Większość uczestników postanowiła wybrać się do Wenecji na popołudniowe zwiedzanie. Po powrocie do Treviso na wszystkich czekała kolacja.

Aktualności

Zapoznaj się z aktualnościami na naszej stronie.

Team ROE zagłosował, a ty?

Team ROE zagłosował, a ty?

#wyboryeuropejskie2024 za nami! W dniach 6-9 czerwca miliony Europejczyków udały się do lokali wyborczych, aby wybrać 720 posłów, którzy zasiadać będą w nadchodzącej kadencji Parlamentu […]

Rusza nowy projekt ,,Youth Democratic Festival”

Rusza nowy projekt ,,Youth Democratic Festival”

Dzisiaj rozpoczynamy nasz nowy projekt, finansowany w ramach Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego! International Visegrad Fund Razem z partnerem ze Słowacji Mladiinfo Dolný Kubín przez najbliższe 6 […]

Europejski Kongres Rad Młodzieżowych

Europejski Kongres Rad Młodzieżowych

W dniu 26 maja 2024 r. wzięliśmy udział w Europejskim Kongresie Rad Młodzieżowych na zaproszenie Fundacji Civis Polonus, aby przeprowadzić warsztaty na temat jak Młodzieżowe […]

Zobacz wszystkie wpisy

Partnerzy