ROE znowu pozdrawia z Bulgarii!

4 maja 2023

Ponownie odwiedziliśmy Bułgarię i miasto Sliven! Tym razem okazją było drugie spotkanie międzynarodowe w ramach projektu „Welcome Ukrainians”, które odbyło się 26-30 kwietnia.

Wspólnie z partnerami z Bułgarii, Litwy oraz Portugalii skoncentrowaliśmy się na tym jak Unia Europejska i poszczególne kraje pomagają Ukrainie po wybuchu wojny. Pierwszego dnia spotkaliśmy się z ukraińską społecznością, w tym młodymi ludźmi mieszkającymi w Sliven. Opowiedzieli nam o swoich doświadczeniach z czasów rozpoczęcia wojny oraz jak wygląda ich życie teraz.

Następnie dziennikarka pani Anna Foriss, pochodząca z Melitopola, przedstawiła nam swoje przeżycia związane z wojną. Zobaczyliśmy również nagrania miasta przed oraz podczas trwania wojny. Po południu zwiedzaliśmy muzeum włókiennictwa w Sliven, gdzie wspólnie mieliśmy możliwość zrobienia własnych bawełnianych toreb w tradycyjnych bułgarskich wzorach.

Drugiego dnia w jednej ze szkół odbyło się spotkanie z dyrektorką oddziału Czerwonego Krzyża w Sliven. Dowiedzieliśmy się, jak organizacja działa w mieście, o pomocy wolontariuszy w pierwszych tygodniach wojny oraz jak wygląda pomoc teraz. Kolejną aktywnością było spotkanie z uczniami szkół średnich, z którymi rozmawialiśmy na temat Unii Europejskiej. Na zakończenie spotkania organizatorzy przygotowali dla nas konkurs wiedzy o Ukrainie.

Ostatni dzień to warsztaty plenerowe w pobliskich górach o kulturze ukraińskiej, które przeprowadziła nasza wolontariuszka z Ukrainy – Renata.

Dziękujemy bardzo za gościnę i widzimy się na kolejnym spotkaniu w Polsce jeszcze w maju!

Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Programu Erasmus+ KA2.

#erasmus#erasmusplus#youth#mlodziez#ukraine#poland#bulgaria#lithuania#europe

Aktualności

Zapoznaj się z aktualnościami na naszej stronie.

6 URODZINY ROE!

6 URODZINY ROE!

Świętujemy 6 urodziny ROE!  Dokładnie 29 marca 2018 roku oficjalnie powstało nasze stowarzyszenie! Przez ten czas bardzo dużo się wydarzyło – ciężko to nawet podsumować. […]

Zobacz wszystkie wpisy

Partnerzy