ROE pierwszy raz na Islandii!

28 maja 2023

W dniach 21-26 maja, Aleksandra Niewczas z naszego ROE uczestniczyła w wizycie studyjnej w Islandii na temat dzielenia się dobrymi praktykami zaangażowania obywatelskiego młodzieży.

Spotkaliśmy wiele niesamowitych osób opowiadających o funkcjonowaniu i działaniach młodzieży i dla młodzieży w Reykiaviku oraz w całej Islandii.

Pierwszy dzień rozpoczęliśmy od spotkania z Salvör Nordal – Rzeczniczką praw Dziecka w Islandii. Opowiedziała ona o prawach dziecka i młodzieży w Islandii i działaniach na rzecz ich ochrony. Wspominaliśmy jak ważne są działania na rzecz wzmocnienia praw dzieci i młodzieży, w obecnej sytuacji po-pandemicznej i nasileniu się mowy nienawiści w mediach społecznościowych.

Odwiedziliśmy także dwa Centra Młodzieżowe Tjörnin i Samfés – miejsca gdzie całe zaangażowanie młodzieży ma swój początek. To właśnie w nich tworzą się pierwsze Młodzieżowe Rady Miasta których w samym Reykjaviku jest 6. Dzielą się one na Regionalne Młodzieżowe Rady, przypisane zwykle do jednego z Youth Centres.

Trzeci dzień spędziliśmy w Muzeum Narodowym Islandii mogąc poznać niesamowitą historię wyspy i jej mieszkańców. Odwiedziliśmy Uniwersytet w Reykjaviku a także spotkaliśmy się z
Huldą Valds Valdimarsdottir – Project Manager w Urzędzie Miasta Reykjavik. Rozmawialiśmy o działalności Młodzieżowych Rad w mieście, ich strukturze i wpływie na zaangażowanie młodzieżowe.

Wymiana ta dała nam wiele inspiracji. Pokazała nową kulturę praktyk w której to młodzież decyduje o sobie i tworzy swoje przestrzenie do działań.

Relacje z przebiegu całej wizyty do której możecie zawsze zajrzeć, znajdziecie na naszej wyróżnionej relacji na Instagramie zatytułowanej „??AKTYWOBYWATELE”

Bardzo dziękujemy za zaproszenie @aktywni_obywatele_krajowy@aktywniobywateleregionalny it’s been a pleasure!

Wizyta była finansowana przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy i Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Aktualności

Zapoznaj się z aktualnościami na naszej stronie.

Kolejne szkolenie za nami!

Kolejne szkolenie za nami!

Za nami kolejne spotkanie w ramach projektu “Reflections on Future”!W dniach 21-23 czerwca 2024 r. odbyło się szkolenie z metod radzenia sobie ze stresem wraz […]

Team ROE zagłosował, a ty?

Team ROE zagłosował, a ty?

#wyboryeuropejskie2024 za nami! W dniach 6-9 czerwca miliony Europejczyków udały się do lokali wyborczych, aby wybrać 720 posłów, którzy zasiadać będą w nadchodzącej kadencji Parlamentu […]

Rusza nowy projekt ,,Youth Democratic Festival”

Rusza nowy projekt ,,Youth Democratic Festival”

Dzisiaj rozpoczynamy nasz nowy projekt, finansowany w ramach Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego! International Visegrad Fund Razem z partnerem ze Słowacji Mladiinfo Dolný Kubín przez najbliższe 6 […]

Zobacz wszystkie wpisy

Partnerzy