ReThink

5 lutego 2010

Program: Erasmus+, KA2 – Partnerships Cooperation in the field of youth
Lider projektu: Change Your Life Now – CYLN – Grecja
Czas trwania: 22 października – 29 października, 2023

Partnerzy:

Cele projektu:

-Pogłębienie wiedzy młodych w zakresie zero waste

-Wymiana doświadczeń uczestników z różnych państw na temat ograniczenia marnowania min. wody, żywności, energii czy materiałów

-Profilaktyka zero waste, zdobycie wiedzy o tym, jakie działania prowadzą do ograniczenia marnowania

-Omówienie, jak działania proekoliogiczne wpływają zarówno na środowisko, jak i na zdrowie oraz samopoczucie społeczeństwa

Podsumowanie:

W dniach 22-29 października delegaci ROE uczestniczyli w wymianie młodzieżowej „REthink”, która miała miejsce w Chani w Grecji. Wymiana była częścią programu „Erasmus+”, finansowaną z funduszy Unii Europejskiej. Celem projektu było poszerzenie wiedzy uczestników z kilku krajów na temat profilaktyki zero waste oraz wymiana doświadczeń w tym temacie.

Przebieg projektu

Dzień pierwszy

Uczestnicy poświęcili cały pierwszy dzień na integrację z rówieśnikami z pozostałych krajów. Organizatorzy z Grecji zadbali o atmosferę sprzyjającą bezpiecznemu i efektywnemu zdobywaniu wiedzy. Na koniec dnia odbył się wieczorek międzykulturowy, gdzie uczestnicy mieli okazję przedstawić kulturę i tradycje danego kraju.

Tosia, Natalka, Paweł, Janek, Ola i Milena podczas polskiego wieczorku kulturowego

Paweł Celuch:

„Wymiana na krecie przede wszystkim zaskoczyła mnie atmosferą. Już od pierwszego dnia tak się zintegrowaliśmy że żal było wracać do polski. Pomimo tego że była to wymiana o charakterze edukacyjnym to mieliśmy dużo czasu na zwiedzanie i odpoczynek od codzienności.”

Dzień drugi

Poranek grupa spędziła na słonecznej plaży, kontynuując aktywności związane z integracją. Następnie odbyły się warsztaty DIY, gdzie grupy złożone z uczestników z różnych krajów stworzyły kosze do segregacji odpadów, które były używane do końca trwania projektu.

Dzień trzeci

Dzień trzeci poświęcony był refleksji, wymianie doświadczeń na temat ekologii i inicjatywy zero waste z perspektywy każdego kraju biorącego udział w wymianie. Team: polski, litewski, rumuński, włoski oraz portugalski miały za zadanie przygotować prezentację na temat ekologii w swoim kraju. Czy ekologia jest popularna wśród młodzieży, czy są uwarunkowania prawne względem ekologii? Na koniec dnia wszystkie grupy dyskutowały o różnicach w podejściu do ekologii w państwach członkowskich UE oraz wysnuwały wnioski w tym temacie.

Dzień czwarty

Był to kolejny dzień poświęcony warsztatom DIY. Tym razem uczestnicy przygotowali pudełka na przechowywanie kompostu.

Dzień piąty

Zadaniem uczestników było podzielenie się zdobytą wiedzą z zakresu kompostowania odpadów, z mieszkańcami Chani i nie tylko. W tym celu przeprowadzono drobną lokalną kampanię i wręczono napotkanym mieszkańcom wykonane poprzedniego dnia pudełka.

Nie zabrakło również informacji w social mediach… Uczestnicy nagrali informacyjne filmiki oraz przygotowali posty dotyczące recyklingu.

Aktywny dzień został zwieńczony wspólnym sprzątaniem plaży.

Dzień szósty

Ostatni dzień wymiany. Grupa wybrała się do E.M.A.K., czyli Zakładu Mechanicznego Recyklingu i Kompostowania w Chanii. Tam zaprezentowano jak wygląda proces przetwarzania odpadów i działania zapobiegające zanieczyszczeniu środowiska. Następnie odbyła się wycieczka do centrum Chani.

Wieczorem uczestnicy podsumowali projekt, podzielili się swoimi wrażeniami dotyczącymi wymiany. Pod gwieździstym niebem grupa spędziła swój ostatni wieczór na campingu Chania…

„Chania to przede wszystkim niezapomniane wspomnienia, ludzie, atmosfera. Żeby to poczuć trzeba samemu wziąć udział w wymianie, polecam każdemu!

Χαιρετισμοί!”

Aleksandra niewczas

Galeria:

Aktualności

Zapoznaj się z aktualnościami na naszej stronie.

Team ROE zagłosował, a ty?

Team ROE zagłosował, a ty?

#wyboryeuropejskie2024 za nami! W dniach 6-9 czerwca miliony Europejczyków udały się do lokali wyborczych, aby wybrać 720 posłów, którzy zasiadać będą w nadchodzącej kadencji Parlamentu […]

Rusza nowy projekt ,,Youth Democratic Festival”

Rusza nowy projekt ,,Youth Democratic Festival”

Dzisiaj rozpoczynamy nasz nowy projekt, finansowany w ramach Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego! International Visegrad Fund Razem z partnerem ze Słowacji Mladiinfo Dolný Kubín przez najbliższe 6 […]

Europejski Kongres Rad Młodzieżowych

Europejski Kongres Rad Młodzieżowych

W dniu 26 maja 2024 r. wzięliśmy udział w Europejskim Kongresie Rad Młodzieżowych na zaproszenie Fundacji Civis Polonus, aby przeprowadzić warsztaty na temat jak Młodzieżowe […]

Zobacz wszystkie wpisy

Partnerzy