MROE – Dzień Europy w Starachowicach

10 maja 2019

Dyskusja o przyszłości Europy, wspólne malowanie hasła Unii Europejskiej, punkt informacji o wyborach do Parlamentu Europejskiego, puszczanie balonów – to tylko niektóre atrakcje, jakie czekały na młodzież 9 maja w Starachowicach.

W ten dzień obchodzimy Dzień Europy – wtedy Robert Schuman zainicjował poprzez swoją deklarację proces integracji europejskiej. Spotkanie było również doskonałą okazją do uczczenia 15-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

dzien_europy_starachowice

Wydarzenie rozpoczął Prezydent Starachowic Marek Materek, który wspomniał o rewitalizacji starachowickiego Rynku, który był współfinansowany właśnie ze środków Unii Europejskiej – „takich przykładów środków, które zostały wydane w naszym mieście, i regionie możemy wymienić wiele. Chcę żebyście wiedzieli, że wszystkie drogi powiatowe na terenie naszego miasta zostały zmodernizowane, wyremontowane tylko i wyłącznie dzięki środkom europejskim, które powiat pozyskał kilka dobrych lat temu. Wszystkie nasze szkoły, przedszkola, szkoły podstawowe przeszły kompleksowe procesy termomodernizacji tylko i wyłącznie dzięki obecności Polski w Unii Europejskiej. Dzięki temu, że gmina Starachowice pozyskała na ten cel środki unijne […]. Chciałbym abyście zdawali sobie sprawę z tego, że obecność Polski w Unii Europejskiej jest niesłychanie ważna i możliwe, że większość z nas, nie zdaje sobie do końca z tego sprawy ale tak naprawdę każdy z nas z tej obecności każdego dnia korzysta” – mówił Prezydent Miasta.

Następnie referat o historii integracji Unii Europejskiej wygłosił Igor Kaczorowski – wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego.  Potem przyszedł czas na dyskusję o przyszłości Unii Europejskiej z gościem specjalnym – dr Bartłomiej Zapałą – laureatem Europejskiej Nagrody Obywatelskiej przyznanej przez Parlament Europejski dla uhonorowania Europejczyków za działalność na rzecz promowania wartości europejskich, wykładowcą Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, członkiem sieci Team Europe, który od ponad 14 lat zajmuje się problematyką procesu integracji europejskiej. Doktor musiał poradzić sobie z wieloma pytaniami, w tym m.in.: Czym jest Unia Europejska? Jakie może mieć znaczenia dla młodych ludzi? Czy jest szansą, czy może balastem? Jak najlepiej informować młodzież o Unii? Jaka jest jej przyszłość?

W międzyczasie młodzież na kartach ustawionych na Rynku malowała hasło Unii Europejskiej „Zjednoczeni w różnorodności” w językach krajów Unii. Najładniejszym napisem okazało się hasło w języku … polskim, które wykonały uczennice Szkoły Podstawowej nr 12.

Całe wydarzenie prowadzili: Nicola, Zuza, Igor i Tomek, a w organizację czynnie włączyli się przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta oraz samorządów szkolnych.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Młodzieżowe Rozprawy o Europie” współfinansowanego ze środków Programu Erasmus+, we współpracy z Urzędem Miejskim, Starachowickim Centrum Kultury, Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji oraz PWiK Starachowice.

Aktualności

Zapoznaj się z aktualnościami na naszej stronie.

Koniec DIGI Entrepreneur!

Koniec DIGI Entrepreneur!

Dziś oficjalnie kończymy projekt „DIGI Entrepreneur”. Przez ostatnie kilka miesięcy mogliście obserwować niesamowite działania które mogliśmy realizować. Za nami spotkania, szkolenia online, warsztaty w Macedonii […]

Przewodnik dla młodych przedsiębiorców.

Przewodnik dla młodych przedsiębiorców.

Jak zapowiadaliśmy tak jesteśmy! Już prawie koniec projektu DIGI Entrepreneur… A skoro koniec to w końcu prezentujemy to nad czym pracowaliśmy przez prawie cały okres […]

Pierwszy Podcast ROE!

Pierwszy Podcast ROE!

Tego u nas jeszcze nie było! Powoli zbliżamy się do końca projektu „DIGI Entrepreneur”. W najbliższym czasie będziemy wrzucać różne ciekawe rezultaty naszych działań w […]

Zobacz wszystkie wpisy

Partnerzy