MROE – Dzień Europy w Starachowicach

10 maja 2019

Dyskusja o przyszłości Europy, wspólne malowanie hasła Unii Europejskiej, punkt informacji o wyborach do Parlamentu Europejskiego, puszczanie balonów – to tylko niektóre atrakcje, jakie czekały na młodzież 9 maja w Starachowicach.

W ten dzień obchodzimy Dzień Europy – wtedy Robert Schuman zainicjował poprzez swoją deklarację proces integracji europejskiej. Spotkanie było również doskonałą okazją do uczczenia 15-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

dzien_europy_starachowice

Wydarzenie rozpoczął Prezydent Starachowic Marek Materek, który wspomniał o rewitalizacji starachowickiego Rynku, który był współfinansowany właśnie ze środków Unii Europejskiej – „takich przykładów środków, które zostały wydane w naszym mieście, i regionie możemy wymienić wiele. Chcę żebyście wiedzieli, że wszystkie drogi powiatowe na terenie naszego miasta zostały zmodernizowane, wyremontowane tylko i wyłącznie dzięki środkom europejskim, które powiat pozyskał kilka dobrych lat temu. Wszystkie nasze szkoły, przedszkola, szkoły podstawowe przeszły kompleksowe procesy termomodernizacji tylko i wyłącznie dzięki obecności Polski w Unii Europejskiej. Dzięki temu, że gmina Starachowice pozyskała na ten cel środki unijne […]. Chciałbym abyście zdawali sobie sprawę z tego, że obecność Polski w Unii Europejskiej jest niesłychanie ważna i możliwe, że większość z nas, nie zdaje sobie do końca z tego sprawy ale tak naprawdę każdy z nas z tej obecności każdego dnia korzysta” – mówił Prezydent Miasta.

Następnie referat o historii integracji Unii Europejskiej wygłosił Igor Kaczorowski – wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego.  Potem przyszedł czas na dyskusję o przyszłości Unii Europejskiej z gościem specjalnym – dr Bartłomiej Zapałą – laureatem Europejskiej Nagrody Obywatelskiej przyznanej przez Parlament Europejski dla uhonorowania Europejczyków za działalność na rzecz promowania wartości europejskich, wykładowcą Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, członkiem sieci Team Europe, który od ponad 14 lat zajmuje się problematyką procesu integracji europejskiej. Doktor musiał poradzić sobie z wieloma pytaniami, w tym m.in.: Czym jest Unia Europejska? Jakie może mieć znaczenia dla młodych ludzi? Czy jest szansą, czy może balastem? Jak najlepiej informować młodzież o Unii? Jaka jest jej przyszłość?

W międzyczasie młodzież na kartach ustawionych na Rynku malowała hasło Unii Europejskiej „Zjednoczeni w różnorodności” w językach krajów Unii. Najładniejszym napisem okazało się hasło w języku … polskim, które wykonały uczennice Szkoły Podstawowej nr 12.

Całe wydarzenie prowadzili: Nicola, Zuza, Igor i Tomek, a w organizację czynnie włączyli się przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta oraz samorządów szkolnych.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Młodzieżowe Rozprawy o Europie” współfinansowanego ze środków Programu Erasmus+, we współpracy z Urzędem Miejskim, Starachowickim Centrum Kultury, Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji oraz PWiK Starachowice.

Aktualności

Zapoznaj się z aktualnościami na naszej stronie.

6 URODZINY ROE!

6 URODZINY ROE!

Świętujemy 6 urodziny ROE!  Dokładnie 29 marca 2018 roku oficjalnie powstało nasze stowarzyszenie! Przez ten czas bardzo dużo się wydarzyło – ciężko to nawet podsumować. […]

Zobacz wszystkie wpisy

Partnerzy