MROE – Dzień Europy w Kielcach

30 maja 2019

Stowarzyszenie Rozprawy o Europie wraz z Urzędem Miasta w Kielcach zorganizowało na kieleckim Rynku Dni Europy. Przy tej okazji odbyła się kolejna debata z cyklu Młodzieżowych Rozpraw o Europie z prof. Grzegorzem Rdzankiem.

wydarzenie_fb_grzegorz_rdzanek

Profesor swoją refleksję na temat przyszłości zjednoczonej Europy rozpoczął od osobistego wspomnienia – pierwszej, zarobkowej wyprawy do Norwegii. Podróż do tego kraju zajęła mu jako studentowi na początku lat 90. co najmniej 3 dni. Obecnie do pokonania tej odległości wystarczą 2,5 godziny. I nie jest to kwestia poprawy naszego statusu materialnego, który pozwala nam na podróżowanie droższymi środkami transportu, ale przede wszystkim otwarcie granic, które dokonało się na skutek zjednoczenia. – Współczesna Europa stoi przed wieloma wyzwaniami – mówił do kilkuset zgromadzonych przed sceną prof. Rdzanek. Do najważniejszych z nich należy sprawa zmian klimatycznych. A bez próby aktywnego zmierzenia się z tym wyzwaniem, warunki życia w całej Europie znacząco mogą się pogorszyć.

O tym, czym jest Europa dla młodych ludzi mówiły na scenie w swoich referatach studentki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego: Maria Kaczor i Kateryna Zahrebelna. – Jest ona ekstremalnie ważna dla współczesnej młodzieży wychowanej w duchu globalizacji, żądającej szerszego poznania świata wykraczając poza rodzime terytorium. Wiążę z nią sporo szans na odnalezienie dalszych możliwości rozwoju podobnych jak do modelu wspólnoty USA – stwierdziły. Kateryna Zahrebelna, która przyjechała studiować do Kielc z Ukrainy dodawała: osobiście postrzegam Unię jako warunek niezbędny utrzymania pokoju na kontynencie europejskim, a wykluczenie poza wspólnotę postrzegam jako duże zagrożenie dla państwa zdanego wyłącznie na siebie, czyli skazanemu nie tylko na funkcjonowanie zgodne z realizmem politycznym, ale również podlega innym państwom-agresorom.

Na Unię Europejską jako przestrzeń budowania pokoju wskazywał też prezydent Kielc Bogdan Wenta, który w poprzedniej kadencji reprezentował województwo świętokrzyskie w Parlamencie Europejskim. – Zdecydowana większość zgromadzonych tu na Rynku w Kielcach urodziła się już w czasie, kiedy Polska była członkiem Unii Europejskiej – mówił stojąc przed uczniami wielu kieleckich szkół podstawowych prezydent. – Ale bez działań, do których wezwał przed ponad 60 laty Robert Schuman nie byłoby pokoju na kontynencie – dodawał.

Debatę poprowadziła Marysia z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Grzegorz Rdzanek jest doktorem habilitowanym nauk o polityce w specjalności stosunki międzynarodowe. Do 2016 r. był pracownikiem badawczo-dydaktycznym w Instytucie Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego. Od września 2016 roku profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Katedrze Europy Północnej. Od lutego 2018 roku Prodziekan ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą Wydziału Prawa, Administracji i Zarzadzania UJK. Specjalizuje się naukowo w problematyce obronności oraz polityki zbrojeniowej państw Nordyckich, przede wszystkim Danii i Norwegii. Ekspert Polskiej Komisji Akredytacyjnej, przedstawiciel Komisji w procesie oceny programowej kierunków studiów. Współautor unikalnego w skali Polski programu studiów w języku angielskim: Scandinavian studies. Stypendysta Duńskiej Agencji Badań (pobyt realizowany w Aalborg University). Uczestniczył w pobytach naukowych i stażach dydaktycznych w uczelniach duńskich, norweskich, szwedzkich.

Organizowane po raz pierwszy od kilku lat w Kielcach Święto Europy zgromadziło kilkuset młodych mieszkańców miasta. Uczniowie szkół podstawowych rywalizowali po raz drugi w Europejskiej Grze Miejskiej, organizowanej przez Punkt Informacji Europe Direct, dzieci z Akademickiej Szkoły Podstawowej odegrały na fletach „Odę do radości”, swoje umiejętności wokalne prezentowali także wychowankowie Domu Kultury „Zameczek” w Kielcach. Na koniec, już dla dorosłych mieszkańców miasta wystąpiły zespoły „Chmielnikers”, „Jędrusie” i „Coma”.

Debata o przyszłości Unii Europejskiej odbyła się w ramach projektu „Młodzieżowe Rozprawy o Europie” sfinansowanego z programu Erasmus+.

Aktualności

Zapoznaj się z aktualnościami na naszej stronie.

Antykonferencja!

Antykonferencja!

Cześć! Ostatnio się trochę u nas działo…Wśród naszych aktywności było coś, czego nigdy wcześniej nie robiliśmy. W środę 25 września spotkaliśmy się w II Liceum […]

Next step to Europe w Starachowicach!

Next step to Europe w Starachowicach!

Hej hej! W ostatnim czasie w Starachowicach gościliśmy uczestników z Grecji, Hiszpanii oraz Włoch w ramach projektu ,,Next STEP to Europe’’. Podczas tych kilku niesamowitych […]

,,EUnvironmental Emergency in Simple Words’’

,,EUnvironmental Emergency in Simple Words’’

Spotkanie w ramach projektu ,,EUnvironmental Emergency in Simple Words’’ za nami!W dniach 17-18.09.2024r. spotkaliśmy się z przedstawicielami z Grecji, Cypru oraz Portugalii. Tym razem skupiliśmy […]

Zobacz wszystkie wpisy

Partnerzy