Konferencja podsumowująca projekt MROE

30 września 2019

W środę 25 września 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 13 w Starachowicach odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Młodzieżowe Rozprawy o Europie”, który był realizowany ze środków Komisji Europejskiej w ramach Programu Erasmus+.

Na konferencji, która nosiła tytuł „Młodzież i Unia Europejska” młodzi ludzie przedstawili swój Manifest do Unii Europejskiej, nad którym pracowali przez ostatnie miesiące. Wydarzenie było także okazją do dyskusji z ekspertami i decydentami o polityce młodzieżowej, aktualnej sytuacji Unii oraz przyszłości zjednoczonej Europy.

Wydarzenie rozpoczął film podsumowujący projekt „Młodzieżowe Rozprawy o Europie”. Oprócz opracowywania manifestu młodzież ze Starachowic i Kielc spotykała się regularnie na debatach z politykami i ekspertami od Unii Europejskiej i polityki młodzieżowej. Prelegentami byli m.in. Marek Materek – Prezydent Miasta Starachowice, Bogdan Wenta – Prezydent Miasta Kielce, były poseł do Parlamentu Europejskiego czy Marek Prawda – Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Po filmie, konferencję oficjalnie otworzył Pan Sławomir Rymarczyk – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 13 w Starachowicach, podkreślając wielkie znaczenie rozmów o Unii Europejskiej oraz Programy dla młodzieży, w tym Program Erasmus+, z którego szkoła nieustannie korzysta.

W ramach projektu młodzi ludzie opracowali również serię referatów, w których przedstawiali swoje poglądy i propozycje działań, jakie Unia Europejska powinna podejmować w stosunku do młodzieży. Jeden z tych referatów pt. „Dlaczego tak mało wiemy o Unii Europejskiej” na konferencji przedstawiła Dominika Chmielewska – Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta w Starachowicach. Podkreśliła, jak ważne jest docieranie z informacją do młodzieży, która niewiele wie o Unii, a kojarzy jej się tylko z Brukselą.

IMG_9269

Następnie Zastępca Prezydenta Starachowic ds. Społecznych – Aneta Nasternak, przedstawiła działania, które podejmuje samorząd starachowicki dla młodych. Podawała przykłady projektów w ramach Programu Erasmus+ oraz Programu Europa dla Obywateli, które obecnie realizuje Gmina. Nakreśliła również na czym polega polityka młodzieżowa w Unii Europejskiej.

O programach unijnych dla młodzieży oraz działalności sieci Eurodesk opowiedział Karol Kaleta z Punktu Informacyjnego Eurodesk Kielce. Dla młodzieży był to konkretny przykład źródła z którego mogą korzystać chcąc wiedzieć więcej o Unii Europejskiej, a publikacje Europraca czy Eurostudia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Ostatnią prelegentką była Pani Anna Sepioło ze Szkoły Podstawowej nr 13, która przedstawiła projekty, które realizuje szkoła, w szczególności wymiany młodzieżowe. Na scenie towarzyszyli Jej młodzi ludzie, którzy brali udział w wymianie w Niemczech i wszyscy po kolei zaprezentowali czego nauczyli się dzięki temu wyjazdowi. Zgromadzeni goście mieli okazję dowiedzieć się, że takie wymiany kształtują charaktery, uczą pracy w grupie, różnorodności oraz są doskonałą szansą do poznawania innych kultur.

Druga część konferencji był panel dyskusyjny oraz warsztaty w grupach z ekspertami. Panel tworzyli: Pan Piotr Babicki – Starosta Powiatu Starachowickiego, Pan Piotr Cichocki z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Pani Aneta Nasternak – Zastępca Prezydenta Starachowic ds. Społecznych oraz Dominika Chmielewska – Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta w Starachowicach. Debatę poprowadzili Zuzia z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 oraz Tomek z Zespołu Szkół nr 2.

Młodzież zadawała serię pytań ekspertom nt. przyszłości Unii Europejskiej (Brexit oraz ruchy antyeuropejskie), zaangażowaniu społecznemu i co dzięki takiej aktywności młodzi ludzie mogą osiągnąć czy o działaniach, jakie poszczególne organizacje i instytucje podejmują dla młodzieży. Ciekawe było pytanie z sali do Piotra Cichockiego, czym właściwie jest Unia Europejska i czym się zajmuje, na co gość odpowiedział ulubionym powiedzeniem Ambasadora – Marka Prawdy, który przekonuje, że Unia Europejska jest jak szyba – jest ona widoczna, wtedy kiedy jest brudna, a trzeba zdawać sobie sprawę, że ok. 80% prawa jest uchwalane w Parlamencie Europejskim i ma ono wpływ na nasze codzienne życie np. roaming, brak granic czy brak geoblokowania. Również Dominika ciekawie opowiadała o swoich rówieśnikach, mówiąc że często nie podejmują inicjatywy, ale zaznaczając, że istnieją wyjątki – takie jak Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.

Po godzinie ożywionej dyskusji, nastąpiła najważniejsza część Konferencji czyli zaprezentowanie Manifestu Młodych Ludzi do Unii Europejskiej – na początku w wersji filmowej, a następnie młodzież zaprosiła wszystkich uczestników wydarzenia do wspólnego podpisania dokumentów na wielkiej tablicy. Młodzi wręczyli również ekspertom publikacje projektowe z tekstem manifestu, z prośbą o przekazanie ich dalej. Sama publikacja jest dostępna pod adresem:

PL —> https://www.yumpu.com/xx/document/view/62844322/manifest-mlodziezy-do-unii-europejskiej

ENG —> https://www.yumpu.com/xx/document/view/62844341/young-peoples-manifesto-to-the-european-union

W konferencji uczestniczyła młodzież ze Starachowic i Kielc, przedstawiciele Rady Powiatu, samorządów lokalnych, organizacji pozarządowych oraz nauczyciele.

Konferencja oraz projekt zostały zrealizowane przez Stowarzyszenie Rozprawy o Europie we współpracy z Młodzieżową Radą Miasta w Starachowicach. Patronat nad projektem objęli: Gmina Starachowice, Powiat Starachowicki, Rzecznik Młodzieży w Świętokrzyskim oraz Punkt Europe Direct w Kielcach.

Aktualności

Zapoznaj się z aktualnościami na naszej stronie.

6 URODZINY ROE!

6 URODZINY ROE!

Świętujemy 6 urodziny ROE!  Dokładnie 29 marca 2018 roku oficjalnie powstało nasze stowarzyszenie! Przez ten czas bardzo dużo się wydarzyło – ciężko to nawet podsumować. […]

Zobacz wszystkie wpisy

Partnerzy