First Step to Europe oficjalnie rozpoczęty!

7 kwietnia 2022

W dniach 28 marca – 1 kwietnia odbyło się pierwsze spotkanie międzynarodowe w ramach projektu
„First Step to Europe” z naszymi partnerami z Grecji – Innovating Activities in Education, Tourism, Health and Interculturality, Bułgarii – Academy for Active Youth oraz Włoch – Mobilitty Opportunities Happening. Projekt finansowany jest ze środków programu Erasmus+.

Pierwszy dzień rozpoczęliśmy od spotkania z naszymi partnerami. Przedstawiliśmy swoje stowarzyszenia, nasze działania oraz plany.
W ramach naszej inicjatywy, młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 11 miała możliwość uczestniczyć w warsztatach ekologicznych prowadzonych przez Stowarzyszenie z Włoch. Tematem przewodnim był recycling używanej odzieży i nadawanie jej drugiego życia.

Dzień drugi projektu poświęcony był dyskusji o polityce młodzieżowej w Urzędzie Miejskim w Starachowicach. Razem z Prezydentem Miasta Markiem Materkiem, zastępcą prezydenta Marcinem Gołębiowskim oraz Młodzieżowa Rada Miasta Starachowice rozmawialiśmy o polityce młodzieżowej, działaniach mobilizujących oraz możliwościach jakie mogą dawać małe miasta.

Kolejny dzień projektu był poświęcony festiwalowi młodzieżowemu „Europe is here”. Dzięki współpracy z naszymi partnerami mieliśmy możliwość stworzenia pierwszego takiego eventu w Starachowicach.

Nasze wydarzenie przepełnione było wieloma ciekawymi punktami: wysłuchaliśmy na rozpoczęcie Odę do Radości, przedstawiliśmy nasze stowarzyszenia oraz wspaniałych gości.

Podczas naszego festiwalu młodzież miała okazję porozmawiać o ekologii, edukacji obywatelskiej, edukacji medialnej oraz wartościach europejskich. Dzięki obecności naszych międzynarodowych gości mieliśmy okazję wymienić się doświadczeniami polityk młodzieżowych w innych państwach, by później móc zastanowić się nad działaniami jakie młodzież może przedsięwziąć. Nie zabrakło również debaty podczas której poddaliśmy pod dyskusję przyszłość Unii Europejskiej. 

W czasie całego festiwalu, uczestnicy mieli okazję spróbować greckich, bułgarskich, włoskich oraz polskich potraw przygotowanych przez uczniów Samorząd II LO, co zakończyło głosowanie na najlepiej przygotowane stoisko.

Wisienką na torcie był konkurs wiedzy o Unii Europejskiej, podczas którego do wygrania był wyjazd na wymianę młodzieżową do Grecji.

Festiwal był nie tylko niesamowitym wydarzeniem ale i możliwością do współpracy, rozwijania umiejętności językowych oraz integracji wśród młodzieży. 

Czwarty dzień projektu spędziliśmy w Kielcach gdzie spotkaliśmy się z przewodniczącym Sejmiku Świętorzyskiego – Andrzejem Prusiem oraz Veroniką Kurdybachą – przewodnicząca Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Odwiedziliśmy Centrum Organizacji Pozarządowych gdzie wraz z Michałem Piaseckim oraz Kamilem Żuławą omawialiśmy przyszłość naszych stowarzyszeń. W Kieleckim Parku Technologicznym przywitali nas Joanna Rudawska oraz Karol Kaleta ze Stowarzyszenia Edukacja przez Internet oraz Eurodesk Kielce. Naszą podróż skończyliśmy w Energetycznym Centrum Nauki.

Ostatni dzień był poświęcony kolejnej serii warsztatów dla Szkoły Podstawowej nr 11 oraz Technikum nr 2 w Starachowicach. Nasi partnerzy z Grecji rozmawiali z młodzieżą na temat dezinformacji i zagrożeń jakie niosą ze sobą fake newsy. Academy for Active Youth z Bułgarii zajęła się dyskusją na temat aktywności obywatelskiej oraz działań jakie młodzież może przeprowadzać dla naszego miasta.

Naszych gości pożegnaliśmy piękną zimą tej wiosny! Przekonali się że nasz kraj ma różne oblicza. Nie możemy doczekać się kolejnych spotkań z naszymi parterami aby dalej działać dla młodzieży i pokazywać potencjał jakie tworzą małe miasta naszych organizacji!

Aktualności

Zapoznaj się z aktualnościami na naszej stronie.

6 URODZINY ROE!

6 URODZINY ROE!

Świętujemy 6 urodziny ROE!  Dokładnie 29 marca 2018 roku oficjalnie powstało nasze stowarzyszenie! Przez ten czas bardzo dużo się wydarzyło – ciężko to nawet podsumować. […]

Zobacz wszystkie wpisy

Partnerzy