EqualiTEAM

8 listopada 2023

Program: Erasmus+, KA152-YOU – youth mobility
Lider projektu: Change Your Life Now – CYLN – Grecja
Czas trwania: 31 października – 7 listopada, 2023

Partnerzy:

Cele projektu:

-Zgłębienie tematu nierówności płci

-Porównanie nierówności płci w krajach partnerskich

-Znalezienie sposobów na ograniczenie występowania tego zjawiska

Podsumowanie projektu:

Reprezentanci ROE spędzili 7 dni w słonecznej Chani, biorąc udział w projekcie „EqualiTEAM”, sfinansowanym z programu Erasmus+, z funduszy Unii Europejskiej.

Projekt miał na celu podjęcie wśród młodzieży tematu nierówności płci. Każdego dnia uczestnicy brali udział w warsztatach, gdzie w zróżnicowanych grupach mieli okazję wymienić się doświadczeniami z zakresu nierówności oraz znaleźć sposób radzenia sobie z problemem. W akompaniamencie pięknych widoków i słonecznej pogody młodzi nie tylko zdobywali wiedzę, ale także nawiązywali znajomości z rówieśnikami z innych krajów oraz czy spędzali aktywnie czas i zwiedzali zjawiskowe plaże i centrum Chani.

Przebieg projektu

Dzień pierwszy: Ice breaking

Zawitał pierwszy poranek w dobrze nam znanej Chani, a wraz z nim aktywności na plaży, które miały na celu zintegrowanie grupy. Organizatorzy zadbali, aby każdy czuł się komfortowo i bezpiecznie, co umożliwiło rozpoczęcie właściwej pracy.

Uczestnicy podzieleni na grupy przygotowali plakaty dotyczące równości płci w różnych sektorach. Dzięki temu młodzi poznali perspektywę rówieśników z innych europejskich państw i wymienili się doświadczeniami.

Na koniec dnia odbył się międzykulturowy wieczór, podczas którego polski i grecki team zaprezentowały kulturę i tradycje swoich krajów.

Polski zespół zadaje uczestnikom pytania na temat polskich tradycji

Dzień drugi: Work, work, work!

Po śniadaniu trzeba było pobudzić młodych do działania, dlatego przygotowano ciekawe energizery na plaży.

Po powrocie odbyło się krótkie spotkanie z prowadzącymi, gdzie grupa dowiedziała się podstawowych informacji o projekcie oraz o głównym temacie wymiany, jakim była równość. Była również mowa o tym, czym jest youthpass i jakie korzyści daje.

Przyszedł czas na kolejne warsztaty. Tym razem w formacie World Cafe uczestnicy dyskutowali na temat nierówności płci w różnych krajach. Potem miała miejsce dyskusja na temat praw kobiet z perspektywy każdego kraju biorącego udział w wymianie.

Karolina przygotowuje plakat na temat równości płci

Wieczorem swoje tradycje zaprezentowali Litwini oraz Włosi.

Dzień trzeci: Journalist activity

Z samego rana grupa wybrała się do centrum Chani, gdzie odbyło się niewątpliwie najciekawsze zadanie uczestników. Polegało ono na przeprowadzeniu wywiadów z lokalnymi mieszkańcami Chanii na temat sytuacji nierówności płci właśnie w tym regionie. Badanie to pokazało przepaść między poglądami osób w zależności od wieku i różnej sytuacji życiowej. 

Wieczorem młodzi podzielili się wnioskami, które wypłynęły z przeprowadzonych wywiadów.

Jedna z grup w trakcie przeprowadzania wywiadu

Katarzyna Stępień

„Elementem projektu, który na długo zapamiętam, było przeprowadzanie ankiet z mieszkańcami Chanii. Super było zestawić naszą dotychczasową wiedzę i to, czego nauczyliśmy się podczas projektu, z punktem widzenia „zwykłych” Greków. Doświadczenie to pokazało mi, ze jeszcze wiele można zmienić na lepsze „

Dzień czwarty: Time to compete!

Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu – tak można podsumować kolejny dzień wymiany. Organizatorzy przygotowali dla młodych zawody w siatkówkę plażową. Drużyny dzielnie konkurowały, ale na zwycięstwo zapracowali sobie Igor i Kasia.

Karolina Szczepanik

„Z tego względu że kocham sport to najlepiej wspominam całodniowe zawody w siatkówkę. Było to bardzo męczące lecz niezwykle wyzwalające i oczywiście była to super szansa na integrację z innymi uczestnikami projektu.”

Dzień piąty: Youth advocacy

Przyszedł czas na kolejny dzień pełen pracy w grupach i omawiania problemów istotnych dla młodzieży. Kilkuosobowe zespoły wybierały jeden problem związany z nierównością płci i wspólnie starały się znaleźć dla niego rozwiązanie, przelewając swoje pomysły na papier.

Tego dnia była mowa również o przemocy, jaką generuje nierówność płci. Omówiono jak stygmatyzacja z uwagi na płeć dotyka ludzi na przykład w sporcie, biznesie czy edukacji.

Prezentacja na temat stygmatyzacji w różnych dziedzinach

Dzień szósty: Creating new projects

Tego dnia w powietrzu czuć było nieubłagalnie zbliżający się koniec wymiany. Aby zatrzymać atmosferę projektu na dłużej, kolejne warsztaty poświęcono na planowanie kolejnych projektów. Młodzi mieli za zadanie wymyślenie zupełnie nowego projektu na dowolny temat, oraz aktywności i warsztatów które mogłyby mieć tam miejsce.

Dzień siódmy: See you again, Chania!

Nadszedł ostatni dzień projektu. Młodzi podzielili się swoimi wrażeniami oraz podsumowali zdobytą wiedzę. Po kilku wspólnie spędzonych dniach, rówieśnicy z różnych stron Europy bardzo się zżyli, dlatego pożegnanie nie należało do przyjemnych. Otuchy dodała ceremonia rozdania youthpassów.

Mamy nadzieję, że doświadczenie, które młodzi nabyli podczas warsztatów przyda się w pracy na rzecz lokalnej społeczności, ale także w prywatnym życiu każdego z uczestników. Na pewno nie jest to nasza ostatnia wizyta na Krecie, dlatego śledźcie kolejne wpisy!

„Moją ulubioną częścią projektu byli ludzie, których tam poznałem i z którymi miło spędzałem czas.”

Adam SĘPIOŁ

Galeria:

Aktualności

Zapoznaj się z aktualnościami na naszej stronie.

Open Call do Grecji!

Open Call do Grecji!

Ponownie odwiedzimy Grecje! Szukamy 8 osób w wieku 18-28 lat, które wezmą udział w wymianie “BE Active YOUth in EU” w Grecji w dniach 17-24 […]

Congen: O Przyszłości Europy!

Congen: O Przyszłości Europy!

27 sierpnia odbyło się spotkanie w ramach projektu „The EU – Connecting Generations” W spotkaniu uczestniczyła lokalna młodzież oraz przedstawiciele starachowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Warsztaty […]

BootCamp na Słowacji!

BootCamp na Słowacji!

Za nami kolejne spotkanie w ramach naszego projektu “Reflections on Future”! W dniach 12.08 – 16.08 uczestniczyliśmy w BootCampie na Słowacji wraz z liderami tego […]

Zobacz wszystkie wpisy

Partnerzy