E-Quality

19 maja 2024

Program: Erasmus+, KA152-YOU – Mobility of young people
Lider projektu: Change Your Life Now (CYLN)  – Grecja
Czas trwania: 11 maja – 18 maja, 2024

Partnerzy: 

Cele projektu:

Przebieg projektu:

Dzień pierwszy: Kalimera!

Wymiana rozpoczęła się od różnych gier, które pomogły uczestnikom lepiej się
poznać i dowiedzieć się, co młodzi sądzą o tematyce równości płci. Gospodarze przygotowali kilka aktywności, które przybliżyły uczestników o siebie i wprowadziły miłą atmosferę, przy okazji zahaczając o główną ideę projektu.

Następnie przedstawiono młodym, czym tak naprawdę jest Erasmus+, Youthpass, czy ESC. Ustalono także jakimi zasadami i wartościami uczestnicy będą się kierować podczas trwania projektu. Kolejnym punktem było przedyskutowanie oczekiwań uczestników wobec wymiany

Dzień drugi: Activities on the BEACH

Poranek młodzi przywitali na plaży. Gospodarze przygotowali ciekawe energizery, które rozbudziły uczestników na dalszą część dnia, a także wprowadziły element integracji.

Tego dnia warsztaty skupiły się na stereotypach dotyczących płci. Uczestnicy podzieleni na międzynarodowe grupy tworzyli plakaty analizujące tą problematykę. Następnie odbyło się podsumowanie, podczas którego wszystkie grupy przedstawiły swoje prace i przedyskutowały wnioski.

Dzień zakończył się wieczorkiem międzykulturowym Polski oraz Litwy. Reprezentacja obu państw przedstawiła elementy kultury takie jak muzyka, tańce, ale także przekąski związane ze swoim krajem.

Dzień trzeci: Different country – different perspective

Z samego rana zaraz po śniadaniu aby pobudzić wszystkich uczestników do działania
przygotowano kilka ciekawych energizerów. Następnie gdy wszyscy byli gotowi do działania, odbyła się dyskusja na temat stereotypów dotyczących płci, nawiązująca do wniosków z dnia poprzedniego.

Później miały miejsce warsztaty w grupach, których zadaniem było omówienie dyskryminacji, a także przemocy związanej z nierównościami płci. Porównano perspektywę każdego kraju, a także przedyskutowano to, jak objawia się przemoc w życiu codziennym i zawodowym.


Dzień zakończył się wieczorkiem międzykulturowym uczestników z Włoch, Grecji oraz Rumunii. Jak zwykle państwa te przedstawiły elementy swojej kultury i nie zabrakło przy tym świetnej zabawy!


Dzień czwarty: Workshops on discrimination

Kolejny słoneczny poranek w Chani rozpoczął się od spaceru po campingu, podczas którego w parach młodzież omówiła, jakie są rozwiązania dla problemu dyskryminacji ze względu na płeć wśród najbliższych, w lokalnej społeczności i w końcu na poziomie polityk krajowych. Zadanie to pomogło stworzyć nowe pomysły na walkę z dyskryminacją, ale także dostrzec różnice w podejściu różnych państw do tematu.

Następnie przyszedł czas na warsztaty, podczas których uczestnicy poznali zależności między interesariuszami, organizacjami pozarządowymi i społeczeństwem obywatelskim, społecznościami lokalnymi i mediami w aspekcie wpływu na budowanie równościowego społeczeństwa. Po przerwie przyszedł czas na energizer i pracę nad projektami w grupach. Zadaniem każdej z grup było stworzenie kolejno: filmu, zdjęcia, opisu, piosenki i bookletu.

Wieczorem młodzi podzielili się refleksjami z całego dnia i skorzystali z uroków pięknej Chani, wybierając się na spacer przy zachodzie słońca


Dzień piąty: Community interview

Z samego rana uczestnicy wybrali się do centrum Chani, gdzie po podzieleniu na grupy otrzymali zadanie. Polegało ono na przeprowadzeniu wywiadów z lokalnymi mieszkańcami na temat sytuacji nierówności płci właśnie w tym regionie. Badanie to zawierało pytania o prywatne doświadczenia mieszkańców, o ich poglądy oraz o propozycje rozwiązań, które mogłyby poprawić aktualną sytuację. Ujawniło to zróżnicowanie poglądów osób w zależności od wieku, płci i różnej sytuacji życiowej.

Wieczorem na teren campingu zaproszony został DJ, a uczestnicy mieli okazję uczestniczyć w karaoke zorganizowanym przez gospodarzy z Grecji.

Dzień szósty: Time to say goodbye

Finalowy poranek młodzi przywitali ponownie na plaży. Po kilku zabawnych aktywnościach przyszedł czas na ostatnie warsztaty. Młodzi w grupach podsumowali projekt oraz zdobytą wiedzę. Uczestnicy wiemienii się swoimi spostrzeżeniami na temat wymiany.

Ostateczne pożegnanie nastąpiło podczas wieczornego grilla. Na uczestników czekało ostatnie zadanie, przygotować się na powrót do domu!


Galeria:

Aktualności

Zapoznaj się z aktualnościami na naszej stronie.

Team ROE zagłosował, a ty?

Team ROE zagłosował, a ty?

#wyboryeuropejskie2024 za nami! W dniach 6-9 czerwca miliony Europejczyków udały się do lokali wyborczych, aby wybrać 720 posłów, którzy zasiadać będą w nadchodzącej kadencji Parlamentu […]

Rusza nowy projekt ,,Youth Democratic Festival”

Rusza nowy projekt ,,Youth Democratic Festival”

Dzisiaj rozpoczynamy nasz nowy projekt, finansowany w ramach Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego! International Visegrad Fund Razem z partnerem ze Słowacji Mladiinfo Dolný Kubín przez najbliższe 6 […]

Europejski Kongres Rad Młodzieżowych

Europejski Kongres Rad Młodzieżowych

W dniu 26 maja 2024 r. wzięliśmy udział w Europejskim Kongresie Rad Młodzieżowych na zaproszenie Fundacji Civis Polonus, aby przeprowadzić warsztaty na temat jak Młodzieżowe […]

Zobacz wszystkie wpisy

Partnerzy