Ambasador Marek Prawda w Starachowicach

17 grudnia 2018

Europa młodych, wyzwania, przed którymi stoi Unia Europejska w najbliższych latach – to temat na jaki z dr Markiem Prawdą – Dyrektorem Przedstawicielstwa KE w Polsce dyskutowała młodzież podczas debaty w Starachowickim Centrum Kultury.

Udział w debacie był dobrowolny, z zaproszenia skorzystali uczniowie szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego, I oraz II Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 oraz Gimnazjum nr 4. W spotkaniu uczestniczyła także Zastępca Prezydenta Miasta ds. Gospodarczych Ewa Skiba. Dyskusję prowadziły Zuzanna Krzemińska z I LO oraz Dominika Chmielewska z MRM.

Rozmawiano o tym – jak działa Unia Europejska? Co Unia robi dla młodych ludzi? oraz o tym jaka jest przyszłość Europy? Młodzież uczestnicząca w spotkaniu wykazała się dużą wiedzą na tematy związane zarówno z samym członkostwem w Unii Europejskiej, jak i aktualnymi problemami z jakimi boryka się aktualnie Europa. Trafne pytania, błyskotliwe komentarze świadczyły o dużym zainteresowaniu młodych ludzi tematyką unijną.

Zaproszony do udziału w debacie Ambasador Marek Prawda w sposób ciekawy i przystępny opowiadał o działaniach podejmowanych przez państwa członkowskie, nie ukrywając problemów nad rozwiązaniem których powinny skupić się państwa członkowskie.

– Dziękuję za zaproszenie i dziękuję za to, że zdecydowaliście się porozmawiać o Unii – mówił dyrektor Marek Prawda były ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Szwecji i Niemczech, stały przedstawiciel RP przy Unii Europejskiej. – Czasem spotykam się ze stwierdzeniem, że Unia daje nam fundusze na drogi, lepiej nam się żyje, ale tych funduszy będzie coraz mniej – może więc nie warto w tej Unii być i co nas czeka w przyszłości, kiedy te fundusze się skończą? Ale Unia to nie tylko fundusze na budowę nowych dróg.

Zgodnie z wyliczeniami ekonomistów, jak informował gość spotkania, Polska dzięki swojej obecności w Unii i pozyskanym funduszom na budowę dróg i ogólnie na infrastrukturę i rozwój jest o 12 lat do przodu a nasz kraj jest podawany jako przykład dobrze wydatkowanych środków unijnych.

Gość spotkania mówił także o budżecie Unii Europejskiej na lata 2021 – 2027, który obecnie jest w fazie negocjacji. Dyplomata przedstawił młodzieży główne zasady współuczestniczenia w tworzeniu unijnego budżetu przez 28 państw członkowskich.
Kolejnym poruszonym zagadnieniem związanym z unijnym budżetem, była polityka spójności, mająca za zadanie niwelowanie różnic pomiędzy krajami biednymi i bogatymi.

Niewątpliwymi wyzwaniami, jakie obecnie stoją przed krajami członkowskimi są międzynarodowe korporacje, które nie płacą podatku w kraju, w którym prowadzą produkcję swoich towarów.
– Uważam, że koniecznym jest wprowadzenie konkretnych dyrektyw, jednak aby tak się stało trzeba współpracy ze strony wszystkich państw i wymiany informacji, niestety niektóre kraje odmówiły z obawy utraty suwerenności podatkowej. Unia Europejska musi rozwiązać ten problem – wyjaśniał ambasador.

Podczas dalszej dyskusji uczniowie poruszyli inne problemy związane z migracją, likwidacją różnic w zarobkach, konfliktem w hiszpańskiej Katalonii, która walczy o odłączenie się od Hiszpanii, rozmawiano również o efekcie kryzysu włoskiego i jego ewentualnych skutkach dla pozostałych państw europejskich zrzeszonych we wspólnocie.

Młodzi starachowiczanie uczestniczący w debacie pytali swojego gościa – jak mogą rówieśników bardziej zainteresować tematyką europejską?
– Wchodzicie na scenę społeczną, polityczną, wiecie jakie są wasze problemy i musicie sobie odpowiedzieć – czy Unia Europejska daje Wam rozwiązanie. Każde pokolenie powinno znaleźć własną odpowiedź.

Debata oraz projekt „Młodzieżowe Rozprawy o Europie” realizowane są przez Stowarzyszenie Rozprawy o Europie w ramach programu Erasmus +, a patronat nad tymi wydarzeniami objęli Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek.

Aktualności

Zapoznaj się z aktualnościami na naszej stronie.

Kolejne szkolenie za nami!

Kolejne szkolenie za nami!

Za nami kolejne spotkanie w ramach projektu “Reflections on Future”!W dniach 21-23 czerwca 2024 r. odbyło się szkolenie z metod radzenia sobie ze stresem wraz […]

Team ROE zagłosował, a ty?

Team ROE zagłosował, a ty?

#wyboryeuropejskie2024 za nami! W dniach 6-9 czerwca miliony Europejczyków udały się do lokali wyborczych, aby wybrać 720 posłów, którzy zasiadać będą w nadchodzącej kadencji Parlamentu […]

Rusza nowy projekt ,,Youth Democratic Festival”

Rusza nowy projekt ,,Youth Democratic Festival”

Dzisiaj rozpoczynamy nasz nowy projekt, finansowany w ramach Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego! International Visegrad Fund Razem z partnerem ze Słowacji Mladiinfo Dolný Kubín przez najbliższe 6 […]

Zobacz wszystkie wpisy

Partnerzy