The European Union: yesterday, today, tomorrow!

16 czerwca 2022

Czas na podsumowanie spotkania w Starachowicach w ramach projektu „The European Union: Yesterday, Today, Tomorrow” z Programu Europa dla Obywateli.

Za nami konferencja oraz niesmowite szkolenie.

Podczas konferencji wróciliśmy do rozmów o Unii Europejskiej wśród młodych ludzi. Wspólnie z naszymi gośćmi z Włoch oraz Macedonii Północnej, dyskutowalismy o przyszłości UE w kontekście młodzieży, przyszłych zagrożeń oraz wyzwań stojących przed UE.

Cały event prowadzony był w języku angielskim, co sprawiło że starachowicka młodzież mogła polepszyć swoje umiejętności językowe aktywnie uczestnicząc w dyskusjach.

Byli z nami niesamowici eksperci, którzy wspierali młodzież przez całe wydarzenie oraz wzięli udział w debacie o przyszłości Europy: Joanna Jendrośka z Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Katarzyna Gruszko z Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Juan Luis Ballesteros – Przedstawiciel Komisja Europejska w Polsce oraz Michał Sęk z Fundacja Geremka oraz przedstawicielki EUROPE DIRECT Kielce.

Młodzież mogła zadawać pytania poprzez platformę Mentimeter oraz wzięła udział w warsztacie metodą word cafe na temat UE z perspektywy 3 krajów: Polski, Macedonii Północnej oraz Włoch

Ponadto, rozstrzygnęliśmy nasz konkurs „Ja, Europejczyk” na najlepszy plakat/zdjęcie o UE, w którym do wygrania był wyjazd do Włoch! Pierwsze miejsce i udział w międzynarodowym wydarzeniu w Treviso wygrała Julia Łaszewicz, serdecznie gratulujemy! Kolejne miejsca zajęły Martyna Giedych oraz Klaudia Chamera.

Na sam koniec przeprowadziliśmy konkurs wiedzy o Unii Europejskiej na Kahoot, w którym do wygrania były gadżety oraz bon do salonu Empik ufundowany przez Europe Direct Kielce.

Kolejnego dnia spotkaliśmy się ze starachowicką młodzieżą po to by znowu porozmawiać o Unii Europejskiej i szerzyć informacje o niej ale już w mniejszym gronie i pod opieką trenera.

Spotkanie poprowadził dla nas niezastąpiony Piotr Kaczyński – ekspert do spraw Unii Europejskiej, przedstawiciel Fundacji Geremka.

Młodzież miała okazje pogłębić swoją wiedzę na temat UE ale także wyrazić swoje zdanie i opowiedzieć o swojej perspektywie przyszłości Unii Europejskiej. Odbyły się rozmowy oraz krótkie wykłady wyjaśniające najważniejsze kwestie. Oprócz tego młodzież miała okazje pracować w międzynarodowych grupach wspólnie zastanawiając się nad tym co Unia Europejska robi dla nas – młodzieży oraz o tym co my możemy zrobić dla Unii. Na koniec młodzież wzięła udział w debacie.

Przez całe szkolenie młodzi ludzie skupiali się na perspektywie 3 krajów: Polski, Włoch oraz Północnej Macedonii wymieniając się swoimi doświadczeniami i perspektywami.

Tak szkolenie podsumowali nasi zagraniczni goście: „This is my very first project on Erasmus+ and i really enjoyed it. The debates, the games, the city it was loving, full with information that we needed to discuss about the EU. The people were lovely and always trying to make us feel like we were citizens of Starachowice. It’s my first time in Poland and in 5 minutes everyone made it feel like a dream country, with lovely people. My favorite thing about the project was debating about the EU and the future of the EU with us, the youth, in it. Can’t forget the amazing memories and people I’ve met here”.

Przed nami jeszcze w ramach tego projektu spotkanie we Włoszech oraz Macedonii Północnej a następnie konferencja podsumowująca w Polsce.

Już niedługo wrzucimy więcej informacji i zaproszeń na kolejne wydarzenia, nie zapomnijcie śledzić naszych social mediów by pozostać na bieżąco ze wszystkim! Wydarzenie odbyło się w Hotelu Senator w Starachowicach i jest realizowane we współpracy z organizacjami z Włoch – ETV EuroTreviso – APS oraz Macedonii Północnej – Youth on Board

#EuropaDlaObywateli #RozprawyOEuropie #ROE #YouthOnBoard #ETVTreviso

Aktualności

Zapoznaj się z aktualnościami na naszej stronie.

O środowisku w pięknej scenerii

O środowisku w pięknej scenerii

Projekt o nazwie „CommUnity” który miał miejsce 5-13 czerwca 2023 roku w wiejskiej okolicy Cirat, Castellón w Hiszpanii, zgromadził uczestników z sześciu różnych krajów (Grecja, […]

Zobacz wszystkie wpisy

Partnerzy