Wizyta studyjna w Brukseli

21 września 2021

W dniach 3-6 września odbyła się pierwsza wizyta studyjna w ramach projektu „Unia Europejska od A do Z” z Programu Erasmus+. Sześcioro młodych ludzi ze Starachowic, którzy zaangażowani byli w realizacji projektu miało szansę – po wielu miesiącach przekładania wizyty – zwiedzić nieoficjalną stolicę Unii Europejskiej — Brukselę.

Już pierwszego dnia młodzieży udało się zwiedzić jeden z najsłynniejszych europejskich budynków — siedzibę Parlamentu Europejskiego. Główną atrakcją było obejrzenie sali posiedzeń plenarnych, gdzie w wyznaczonych terminach obradują europosłowie.

Drugiego dnia przyszedł czas na szczyptę historii. W pierwszej kolejności nasza młodzież odwiedziła zlokalizowane przy PE Parlamentarium, w którym dzięki innowacyjnym rozwiązaniom w języku ojczystym mogła ze szczegółami prześledzić losy Unii Europejskiej i zobaczyć „od kuchni”, jak ona funkcjonuje. Po dokładnym zwiedzeniu tego miejsca przyszedł czas na drugie bardzo ważne muzeum — Dom Historii Europejskiej. Zwiedzanie go zajęło dużo czasu, ale dzięki temu młodzi ludzie dokładniej niż kiedykolwiek zapoznali się z przeszłością, która ukształtowała obecną sytuację w Europie. Cała historia w jednym miejscu — począwszy od mitu o Europie, przez rewolucję przemysłową, aż po wyjście Wielkiej Brytanii z UE.

Obowiązkowym punktem podczas zwiedzania stolicy Belgii jest też imponująca siedziba Komisji Europejskiej oraz Rady Unii Europejskiej. Z powodu pandemii COVID-19 były one zamknięte dla zwiedzających, lecz młodzieży udało się spotkać z pracującym w Komisji Europejskiej w DG NEAR – Piotrem Cichockim, od którego mogła ona usłyszeć bardzo przydatne informacje na temat działalności w organach Unii Europejskiej oraz jak dostać się tam na staż.

Trzeciego dnia wyjazdu grupa udała się również pod Atomium — ogromny model kryształu żelaza, powiększony 165 miliardów razy wybudowany na Expo. Zwiedzając Brukselę nie sposób było pominąć też miejsca takie jak Wielki Plac, figura Manneken pis, katedra św. Michała i św. Guduli, Parc de Bruxelles oraz… restauracje z tradycyjną belgijską pitną czekoladą oraz belgijskimi frytkami!

Wyjazd w ramach projektu „Unia Europejska od A do Z” miał przybliżyć młodym ludziom przede wszystkim sposób funkcjonowania Unii Europejskiej oraz wartości, jakimi się kieruje. Oprócz tego młodzież miała na własne oczy zobaczyć jedno z najpopularniejszych europejskich miast i przekonać się, że tradycja może żyć w harmonii z nowoczesnością, jaką są chociażby imponujące siedziby organizacji unijnych. Wszystkie te cele z pewnością zostały osiągnięte!

Opracowała – Julia Łaszewicz

Aktualności

Zapoznaj się z aktualnościami na naszej stronie.

6 URODZINY ROE!

6 URODZINY ROE!

Świętujemy 6 urodziny ROE!  Dokładnie 29 marca 2018 roku oficjalnie powstało nasze stowarzyszenie! Przez ten czas bardzo dużo się wydarzyło – ciężko to nawet podsumować. […]

Zobacz wszystkie wpisy

Partnerzy