W dniach 3-6 września odbyła się pierwsza wizyta studyjna w ramach projektu „Unia Europejska od A do Z” z Programu Erasmus+. Sześcioro młodych ludzi ze Starachowic, którzy zaangażowani byli w realizacji projektu miało szansę – po wielu miesiącach przekładania wizyty – zwiedzić nieoficjalną stolicę Unii Europejskiej — Brukselę.
Już pierwszego dnia młodzieży udało się zwiedzić jeden z najsłynniejszych europejskich budynków — siedzibę Parlamentu Europejskiego. Główną atrakcją było obejrzenie sali posiedzeń plenarnych, gdzie w wyznaczonych terminach obradują europosłowie.
Drugiego dnia przyszedł czas na szczyptę historii. W pierwszej kolejności nasza młodzież odwiedziła zlokalizowane przy PE Parlamentarium, w którym dzięki innowacyjnym rozwiązaniom w języku ojczystym mogła ze szczegółami prześledzić losy Unii Europejskiej i zobaczyć „od kuchni”, jak ona funkcjonuje. Po dokładnym zwiedzeniu tego miejsca przyszedł czas na drugie bardzo ważne muzeum — Dom Historii Europejskiej. Zwiedzanie go zajęło dużo czasu, ale dzięki temu młodzi ludzie dokładniej niż kiedykolwiek zapoznali się z przeszłością, która ukształtowała obecną sytuację w Europie. Cała historia w jednym miejscu — począwszy od mitu o Europie, przez rewolucję przemysłową, aż po wyjście Wielkiej Brytanii z UE.
Obowiązkowym punktem podczas zwiedzania stolicy Belgii jest też imponująca siedziba Komisji Europejskiej oraz Rady Unii Europejskiej. Z powodu pandemii COVID-19 były one zamknięte dla zwiedzających, lecz młodzieży udało się spotkać z pracującym w Komisji Europejskiej w DG NEAR – Piotrem Cichockim, od którego mogła ona usłyszeć bardzo przydatne informacje na temat działalności w organach Unii Europejskiej oraz jak dostać się tam na staż.
Trzeciego dnia wyjazdu grupa udała się również pod Atomium — ogromny model kryształu żelaza, powiększony 165 miliardów razy wybudowany na Expo. Zwiedzając Brukselę nie sposób było pominąć też miejsca takie jak Wielki Plac, figura Manneken pis, katedra św. Michała i św. Guduli, Parc de Bruxelles oraz… restauracje z tradycyjną belgijską pitną czekoladą oraz belgijskimi frytkami!
Wyjazd w ramach projektu „Unia Europejska od A do Z” miał przybliżyć młodym ludziom przede wszystkim sposób funkcjonowania Unii Europejskiej oraz wartości, jakimi się kieruje. Oprócz tego młodzież miała na własne oczy zobaczyć jedno z najpopularniejszych europejskich miast i przekonać się, że tradycja może żyć w harmonii z nowoczesnością, jaką są chociażby imponujące siedziby organizacji unijnych. Wszystkie te cele z pewnością zostały osiągnięte!
Zapytaliśmy uczestników z Polski, Chorwacji i Hiszpanii o ich osobisty stosunek do Unii Europejskiej.Rozmowy te były częścią szerszego dialogu międzypokoleniowego, który miał na celu pokazanie, […]
Publikacja „CONGENIADA – KROK PO KROKU” to praktyczny i inspirujący przewodnik po innowacyjnym formacie międzypokoleniowego teleturnieju wiedzy o Unii Europejskiej. Krok po kroku opisuje proces przygotowania i […]
Organizacja Equality NGO we współpracy ze Stowarzyszeniem Rozprawy o Europie i Miastem Alzira z Hiszpanii zaprasza zainteresowanych specjalistów z sektora społecznego, zdrowotnego i edukacyjnego, którzy […]
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.