UEAZ. Ciekawostki o UE oraz polityka młodzieżowa

7 marca 2020

Za nami kolejne spotkania w ramach projektu „Unia Europejska od A do Z” i kontynuujemy nasze rozmowy w różnych szkołach w Starachowicach. Tym razem młodzież spotkała się w SP 13 z Izabelą Wroną i Kamą Kępczyńską Kaletą (27.02.2020) oraz w III Liceum Ogólnokształcącym im. K. K. Baczyńskiego (05.03.2020) ponownie z dr Tomaszem Gajewskim z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Na pierwszym spotkaniu rozmawialiśmy z młodzieżą o projektach młodzieżowych, polityce młodzieżowej Unii Europejskiej oraz programach dla młodych ludzi, w tym: Erasmus+, Europejski Korpus Solidarności, Europa dla Obywateli, Youthpassie oraz dyskutowaliśmy jak zachęcić młodych ludzi do zaangażowania społecznego. Młodzież podzieliła się swoimi doświadczeniami w działalności w Młodzieżowej Radzie Miasta, Sejmiku Młodzieżowym Województwa Świętokrzyskiego czy Sejmiku Dzieci i Młodzieży. Z ekspertami porozmawialiśmy o planowanej przyszłej perspektywy i jaką Unia Europejska ma ofertę dla młodych ludzi. Przeanalizowaliśmy Strategię dla Młodzieży Unii Europejskiej krok po kroku oraz generowaliśmy pomysły na projekt młodzieżowy.
 
Drugie spotkania to kontynuacja spotkania z dr Tomaszem Gajewskim. Młodzież była zachwycona pierwszym spotkaniem i ze względu na niewyczerpanie tematów, chętnie zaprosiła gościa ponownie. Tym razem również została omówiona polityka zagraniczna, w szczególności stosunki międzynarodowe Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonych i Rosją. Spotkanie było także okazją do rozmów o państwach członkowskich i ciekawostek z nimi związanych – który kraj UE jest najmniejszy, najludniejszy, najbogatszy, produkuje najwięcej oliwy, ma monarchię? Na te inne pytania odpowiadaliśmy podczas spotkania.
 
 
 
Ze względu na obecną sytuację dokładnie został omówiony również temat Koronawirusa w Polsce i na świecie oraz przyczyny i skutki jego wystąpienia. Młodzież porozmawiała o zagrożeniach płynących z obecnie panującej sytuacji i rozpoczęła dyskusje na ten temat. Rozmawialiśmy również jak wspólnie kraje Unii Europejskiej mogą walczyć z takim zagrożeniem. Ekspert przywołał doskonały przykład kiedy Francja wysłała do Chin samolot po obywateli Unii Europejskiej.
To spotkanie, było jednym z ostatnich w ramach cyklu pogadanek.
 
Przed młodzieżą jeszcze 2 spotkania, a następnie zaczną przygotowywać się do prowadzenia talk showów. Coraz bliżej też jest quiz wiedzy o Unii oraz wyjazdy do Brukseli i Strasburga, które podsumują cały projekt.
 
 
EU flag-Erasmus+_vect_POS

Aktualności

Zapoznaj się z aktualnościami na naszej stronie.

Kolejne szkolenie za nami!

Kolejne szkolenie za nami!

Za nami kolejne spotkanie w ramach projektu “Reflections on Future”!W dniach 21-23 czerwca 2024 r. odbyło się szkolenie z metod radzenia sobie ze stresem wraz […]

Team ROE zagłosował, a ty?

Team ROE zagłosował, a ty?

#wyboryeuropejskie2024 za nami! W dniach 6-9 czerwca miliony Europejczyków udały się do lokali wyborczych, aby wybrać 720 posłów, którzy zasiadać będą w nadchodzącej kadencji Parlamentu […]

Rusza nowy projekt ,,Youth Democratic Festival”

Rusza nowy projekt ,,Youth Democratic Festival”

Dzisiaj rozpoczynamy nasz nowy projekt, finansowany w ramach Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego! International Visegrad Fund Razem z partnerem ze Słowacji Mladiinfo Dolný Kubín przez najbliższe 6 […]

Zobacz wszystkie wpisy

Partnerzy