UEAZ. Ciekawostki o UE oraz polityka młodzieżowa

7 marca 2020

Za nami kolejne spotkania w ramach projektu „Unia Europejska od A do Z” i kontynuujemy nasze rozmowy w różnych szkołach w Starachowicach. Tym razem młodzież spotkała się w SP 13 z Izabelą Wroną i Kamą Kępczyńską Kaletą (27.02.2020) oraz w III Liceum Ogólnokształcącym im. K. K. Baczyńskiego (05.03.2020) ponownie z dr Tomaszem Gajewskim z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Na pierwszym spotkaniu rozmawialiśmy z młodzieżą o projektach młodzieżowych, polityce młodzieżowej Unii Europejskiej oraz programach dla młodych ludzi, w tym: Erasmus+, Europejski Korpus Solidarności, Europa dla Obywateli, Youthpassie oraz dyskutowaliśmy jak zachęcić młodych ludzi do zaangażowania społecznego. Młodzież podzieliła się swoimi doświadczeniami w działalności w Młodzieżowej Radzie Miasta, Sejmiku Młodzieżowym Województwa Świętokrzyskiego czy Sejmiku Dzieci i Młodzieży. Z ekspertami porozmawialiśmy o planowanej przyszłej perspektywy i jaką Unia Europejska ma ofertę dla młodych ludzi. Przeanalizowaliśmy Strategię dla Młodzieży Unii Europejskiej krok po kroku oraz generowaliśmy pomysły na projekt młodzieżowy.
 
Drugie spotkania to kontynuacja spotkania z dr Tomaszem Gajewskim. Młodzież była zachwycona pierwszym spotkaniem i ze względu na niewyczerpanie tematów, chętnie zaprosiła gościa ponownie. Tym razem również została omówiona polityka zagraniczna, w szczególności stosunki międzynarodowe Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonych i Rosją. Spotkanie było także okazją do rozmów o państwach członkowskich i ciekawostek z nimi związanych – który kraj UE jest najmniejszy, najludniejszy, najbogatszy, produkuje najwięcej oliwy, ma monarchię? Na te inne pytania odpowiadaliśmy podczas spotkania.
 
 
 
Ze względu na obecną sytuację dokładnie został omówiony również temat Koronawirusa w Polsce i na świecie oraz przyczyny i skutki jego wystąpienia. Młodzież porozmawiała o zagrożeniach płynących z obecnie panującej sytuacji i rozpoczęła dyskusje na ten temat. Rozmawialiśmy również jak wspólnie kraje Unii Europejskiej mogą walczyć z takim zagrożeniem. Ekspert przywołał doskonały przykład kiedy Francja wysłała do Chin samolot po obywateli Unii Europejskiej.
To spotkanie, było jednym z ostatnich w ramach cyklu pogadanek.
 
Przed młodzieżą jeszcze 2 spotkania, a następnie zaczną przygotowywać się do prowadzenia talk showów. Coraz bliżej też jest quiz wiedzy o Unii oraz wyjazdy do Brukseli i Strasburga, które podsumują cały projekt.
 
 
EU flag-Erasmus+_vect_POS

Aktualności

Zapoznaj się z aktualnościami na naszej stronie.

Koniec DIGI Entrepreneur!

Koniec DIGI Entrepreneur!

Dziś oficjalnie kończymy projekt „DIGI Entrepreneur”. Przez ostatnie kilka miesięcy mogliście obserwować niesamowite działania które mogliśmy realizować. Za nami spotkania, szkolenia online, warsztaty w Macedonii […]

Przewodnik dla młodych przedsiębiorców.

Przewodnik dla młodych przedsiębiorców.

Jak zapowiadaliśmy tak jesteśmy! Już prawie koniec projektu DIGI Entrepreneur… A skoro koniec to w końcu prezentujemy to nad czym pracowaliśmy przez prawie cały okres […]

Pierwszy Podcast ROE!

Pierwszy Podcast ROE!

Tego u nas jeszcze nie było! Powoli zbliżamy się do końca projektu „DIGI Entrepreneur”. W najbliższym czasie będziemy wrzucać różne ciekawe rezultaty naszych działań w […]

Zobacz wszystkie wpisy

Partnerzy