Nazwa projektu:

V.I.P. – Very Important Participation

Program: Erasmus+,KA2 – Small scale partnerships on the field of youth
Lider Projektu: Socialinio Tvarumo Akademija – Litwa
Czas trwania projektu: Marzec 2024 – Luty 2026

Partnerzy :

Opis projektu:

Projekt ten powstał w odpowiedzi na niski udział i zainteresowanie sprawami Unii Europejskiej młodych ludzi z Litwy, Polski oraz Estonii.

Głównym celem projektu jest wyposażenie młodych obywateli w wiedzę, umiejętności i motywację do aktywnego uczestnictwa w procesach demokratycznych na Litwie, w Polsce i Estonii, a także w całej Unii Europejskiej. Osiągając cele V.I.P., pracujemy nad wspieraniem kultury zaangażowania obywatelskiego, wzmacnianiem wartości demokratycznych, a ostatecznie zwiększeniem frekwencji wyborczej młodzieży w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Cele projektu:

-Zwiększenie świadomości młodych na temat uczestnictwa w procesach emokratycznych

-Pobudzenie aktywności obywatelskiej wśród młodzieży

-Porównanie poziomu aktywności oraz sposobów zachęcania młodzieży do brania udziału w wyborach na Litwie, w Polsce oraz w Estonii

-Wsparcie kultury zaangażowania obywatelskiego

Główne działania:

Przebieg projektu

1. Wizyta studyjna w Brukseli

W dniach 20-22 kwietnia Iga, Karolina, Dominika, Bartosz, Igor oraz Piotr wzięli udział w wizycie studyjnej w Brukseli ???????? Wraz z młodzieżą z Litwy ???????? oraz Estonii ???????? poznawali historie UE, instytucje europejskie oraz przekonywali się że tak naprawdę UE jest dla nas na wyciągnięcie ręki.

Pierwszego dnia naszego spotkania dzięki uprzejmości Europosła Adama Jarubasa, nasza młodzież miała okazję zobaczyć budynek Parlamentu Europejskiego od środka. Zobaczyli miejsca, które nie są dostępne podczas normalnego zwiedzania a także jak wygląda normalny dzień w Europarlamencie, jak nasi Europosłowie na co dzień pracują oraz w jaki sposób podejmowane są najważniejsze dla nas decyzje. Mieli również szansę uczestniczyć w spotkaniu podkomisji zdrowia publicznego, której Pan Adam Jarubas jest przewodniczącym. Serdecznie dziękujemy Panie Adam Jarubas za te możliwość, to zapewne jedna z tych wizyt którą nasza młodzież zapamięta do końca życia!

W następnych dniach ponownie udali się do Europarlamentu gdzie spotkali się z Robertasem Pogorelisem – wykładowcą i administratorem w EP, który przedstawił młodym instytucje UE a następnie poszli do Parlamentarium – interaktywnej ekspozycji multimedialnej. Dodatkowo odwiedzili również European Youth Forum, gdzie wspólnie przedyskutowali problemy, z którymi zmaga się młodzież w naszych krajach oraz jak im zaradzić. Następnym punktem dnia był Dom Historii Europejskiej, gdzie poprzez zwiedzanie oraz interaktywne eksponaty dowiedzieli się jak powstała Europa i jak wyglądała jej historia na przestrzeni lat. Na koniec wspólnie z partnerami oraz młodzieżą mieli czas na dyskusje oraz omówienie następnych kroków projektu.

Jak możecie zauważyć, wiele się działo a przed nami jeszcze więcej – ta wizyta była tylko wstępem do tego co dla was przygotowaliśmy! Już niedługo będziemy ogłaszać zaproszenia na kolejne inicjatywy – uwierzcie nam, będzie się działo!


Projekt jest realizowany w ramach środków programu Erasmus+, z funduszy Unii Europejskiej

Finansowane przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są jednak wyłącznie poglądami autora (autorów) i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Unii Europejskiej. Ani Unia Europejska, ani organ przyznający grant nie mogą ponosić za nie odpowiedzialności.

Nasze projekty

Zobacz wszystkie projekty

Partnerzy