Program: Erasmus+,KA2 – Small scale partnerships on the field of youth
Lider Projektu: Socialinio Tvarumo Akademija – Litwa
Czas trwania projektu: Marzec 2024 – Luty 2026
Partnerzy :
- Estonia – Progress Center Estonia
- Polska – Stowarzyszenie Rozprawy o Europie
Opis projektu:
Projekt ten powstał w odpowiedzi na niski udział i zainteresowanie sprawami Unii Europejskiej młodych ludzi z Litwy, Polski oraz Estonii.
Głównym celem projektu jest wyposażenie młodych obywateli w wiedzę, umiejętności i motywację do aktywnego uczestnictwa w procesach demokratycznych na Litwie, w Polsce i Estonii, a także w całej Unii Europejskiej. Osiągając cele V.I.P., pracujemy nad wspieraniem kultury zaangażowania obywatelskiego, wzmacnianiem wartości demokratycznych, a ostatecznie zwiększeniem frekwencji wyborczej młodzieży w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Cele projektu:
-Zwiększenie świadomości młodych na temat uczestnictwa w procesach emokratycznych
-Pobudzenie aktywności obywatelskiej wśród młodzieży
-Porównanie poziomu aktywności oraz sposobów zachęcania młodzieży do brania udziału w wyborach na Litwie, w Polsce oraz w Estonii
-Wsparcie kultury zaangażowania obywatelskiego
Główne działania:
- Wizyta w Parlamencie Europejskim
- Analiza wyborów do Parlamentu Europejskiego
- Lokalne debaty z kandydatami do Parlamentu Europejskiego na Litwie, w Polsce i Estonii
- Inicjatywy młodzieżowe na Litwie, w Polsce i Estonii
- Gry na orientację na temat Unii Europejskiej na Litwie, w Polsce i Estonii
- Prezentacje w szkołach na temat UE i możliwości UE z wykorzystaniem quizów
Przebieg projektu
1. Wizyta studyjna w Brukseli
W dniach 20-22 kwietnia Iga, Karolina, Dominika, Bartosz, Igor oraz Piotr wzięli udział w wizycie studyjnej w Brukseli Wraz z młodzieżą z Litwy oraz Estonii poznawali historie UE, instytucje europejskie oraz przekonywali się że tak naprawdę UE jest dla nas na wyciągnięcie ręki.
Pierwszego dnia naszego spotkania dzięki uprzejmości Europosła Adama Jarubasa, nasza młodzież miała okazję zobaczyć budynek Parlamentu Europejskiego od środka. Zobaczyli miejsca, które nie są dostępne podczas normalnego zwiedzania a także jak wygląda normalny dzień w Europarlamencie, jak nasi Europosłowie na co dzień pracują oraz w jaki sposób podejmowane są najważniejsze dla nas decyzje. Mieli również szansę uczestniczyć w spotkaniu podkomisji zdrowia publicznego, której Pan Adam Jarubas jest przewodniczącym. Serdecznie dziękujemy Panie Adam Jarubas za te możliwość, to zapewne jedna z tych wizyt którą nasza młodzież zapamięta do końca życia!
W następnych dniach ponownie udali się do Europarlamentu gdzie spotkali się z Robertasem Pogorelisem – wykładowcą i administratorem w EP, który przedstawił młodym instytucje UE a następnie poszli do Parlamentarium – interaktywnej ekspozycji multimedialnej. Dodatkowo odwiedzili również European Youth Forum, gdzie wspólnie przedyskutowali problemy, z którymi zmaga się młodzież w naszych krajach oraz jak im zaradzić. Następnym punktem dnia był Dom Historii Europejskiej, gdzie poprzez zwiedzanie oraz interaktywne eksponaty dowiedzieli się jak powstała Europa i jak wyglądała jej historia na przestrzeni lat. Na koniec wspólnie z partnerami oraz młodzieżą mieli czas na dyskusje oraz omówienie następnych kroków projektu.
Jak możecie zauważyć, wiele się działo a przed nami jeszcze więcej – ta wizyta była tylko wstępem do tego co dla was przygotowaliśmy! Już niedługo będziemy ogłaszać zaproszenia na kolejne inicjatywy – uwierzcie nam, będzie się działo!
2. Dzień Europy
Na chwilę chcemy was zabrać z powrotem do 9 maja kiedy to świętowaliśmy Dzień Europy
Podczas eventu zorganizowanego nad Lubianką w Starachowicach, uczestnicy mieli okazję posłuchać prelekcji na temat możliwości, jakie daje młodym ludziom Unia Europejska m.in. program Erasmus+ i Europejski Korpus Solidarności. Następnie wspólnie wymyślaliśmy swoje własne pomysły na projekty i pokazywaliśmy jak i co zrobić aby swój projekt przygotować. Dzieliliśmy się pomysłami, dopracowywaliśmy konkretne działania i planowaliśmy następne kroki. Dodatkowo, młodzież stworzyła Młodzieżową Mapę Europy na której wszyscy zaznaczali najważniejsze oraz najciekawsze dla nich miejsca. Na koniec wydarzenia każda grupa prezentowała wypracowane przez nich pomysły i podzieliła się swoimi przemyśleniami.
Opisane działania są częścią projektu „V.I.P. – Very Important Participation” finansowanego ze środków Unii Europejskiej, a wszystkie aktywności zostały stworzone przez naszą młodzież w ramach ich własnej inicjatywy młodzieżowej.
Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy pojawili się na naszym evencie i serdecznie zapraszamy każdego na kolejne aktywności, które już dla Was szykujemy!
3. Debata z kandydatami do Parlamentu Europejskiego
17 maja spotkaliśmy się w Tarnowie na wydarzeniu, którego głównym punktem była debata miedzy kandydatami w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wydarzenie było zorganizowane we współpracy z Młodzieżową Radą Miasta Tarnów. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie tarnowskich szkół średnich oraz uczelni.
W debacie, którą poprowadziła Dominika Chmielewska wzięli udział kandydaci: Pan Europoseł – Adam Jarubas oraz Pani Przewodnicząca Rady Miejskiej w Tarnowie – Małgorzata Mękal. W trakcie debaty, kandydaci odpowiedzieli na pytania dot. tego jak zamierzają wspierać młodzież, jakie są ich priorytety na najbliższą kadencję a także odnosili się również do bieżących spraw z życia młodych Europejczyków. Warto dodać, że padło wiele pytań z publiczności, dzięki czemu obecna na wydarzeniu młodzież mogła włączyć się aktywnie w debatę i uzyskać od kandydatów odpowiedzi na najbardziej nurtujące ich pytania.
Zaraz po debacie przeprowadzony został panel dotyczący możliwości jakie daje młodym UE, z uwzględnieniem programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności. Głos zabrała doświadczona w tym temacie radna MRM Starachowice – Klaudia Chamera. Odpowiedziała m.in. na pytania o to czym są owe programy i jaki jest najlepszy sposób, żeby wziąć udział w projekcie finansowanym ze środków UE. Klaudia opowiedziała również o wpływie Funduszy Europejskich na pracę MRM i swoich własnych doświadczeniach z wyjazdami.
Na sam koniec wydarzenia głos ponownie zabrała – Dominika Chmielewska – przedstawicielka naszego Stowarzyszenia, z długoletnim doświadczeniem w pracy społecznej i koordynowaniu projektów finansowanych ze środków UE. Dominika wygłosiła krótką prelekcję nt. „O co chodzi w Unii Europejskiej?”.
Zarówno debata, panel jaki i prelekcja miały na celu zwiększenie zainteresowania młodzieży tematyką Unii Europejskiej i wyborów europejskich 9 czerwca.
Pamiętajcie, 9 czerwca wykorzystajcie swój głos!
4.Wybory Europejskie 2024
#wyboryeuropejskie2024 za nami! W dniach 6-9 czerwca miliony Europejczyków udały się do lokali wyborczych, aby wybrać 720 posłów, którzy zasiadać będą w nadchodzącej kadencji Parlamentu Europejskiego
W ogólnej liczbie wszystkich europejskich wyborców swój udział mają także nasi wolontariusze, których możecie zobaczyć na załączonych do tego postu zdjęciach Dla większości z nich było to pierwsze głosowanie w wyborach! Dzięki realizowanemu przez nas projektowi VIP mogli oni w ostatnim czasie pogłębić swoją wiedzę nt. UE oraz jej instytucji i funkcjonowania.
Jesteśmy dumni, że młode pokolenie ma poczucie odpowiedzialności za przyszłość UE Oby tak dalej!
5. Gra na orientację
Cześć! Gra terenowa ,,EuroTrack’’ za nami! 20 lipca we współpracy z MRM Ostrowiec Świętokrzyski zorganizowaliśmy dzień aktywności w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Na uczestników czekało 10 punktów z zadaniami, które mogli znaleźć za pomocą aplikacji Actionbound.
W punkcie pierwszym należało wylosować z puli 3 pytania dot. Unii Europejskiej i poprawnie na nie odpowiedzieć, by móc kontynuować grę…
Jednak poprzeczka szła coraz wyżej! Punkt drugi zakładał rozwiązanie szyfru ,,Czekoladka’’ – odpowiedź była podpowiedzią przy następnym punkcie. Lecz nie mogło być za łatwo! Na uczestników czekał punkt, gdzie na samym początku mieli misję odnalezienia tatuaży ROE! Gdy udało im się to wykonać, dostali kolejny szyfr – tym razem ,,Komórkowy’’… Sprawdzaliśmy, czy nasi gracze pamiętają jeszcze klawiaturę w starych telefonach!
Zmierzając ku końcowi, na uczestników czekały kolejne punkty. Ich zadaniem było między innymi rozwiązanie zagadki matematycznej. Jednak nie samą matematyką człowiek żyje, potrzebna była również wiedza o flagach, datach i nazwach związanych z Unią Europejską! Po podaniu dobrego wyniku, gracze otrzymali tajemniczą kopertę… Ich zadaniem było przetransportowanie niespodzianki do następnego punktu, nie ulegając pokusie otworzenia jej. W ostatnim już miejscu na mapie – liczył się czas, uważność oraz spryt. W kopercie znajdował się tekst, mapka oraz kartka z poleceniami. Uczestnicy pracowali z historią powstania Unii Europejskiej! Na pierwszych trzech graczy z najlepszymi wynikami punktowymi i czasowymi czekały fajne nagrody.
Jak myślicie, dalibyście radę przejść całą grę, bez popełnienia żadnego błędu?
Dziękujemy naszym wolontariuszom i młodzieżowym radnym za pomoc w organizacji!
Gdzie spotkamy się na następnej edycji?
Projekt jest realizowany w ramach środków programu Erasmus+, z funduszy Unii Europejskiej
Finansowane przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są jednak wyłącznie poglądami autora (autorów) i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Unii Europejskiej. Ani Unia Europejska, ani organ przyznający grant nie mogą ponosić za nie odpowiedzialności.