Nazwa projektu:

Unia Europejska od A do Z – nowe pokolenie

Program: Erasmus+, KA154-YOU – Działania partycypacyjne młodzieży
Lider Projektu: Stowarzyszenie Rozprawy o Europie
Czas trwania projektu: Marzec 2024 – Luty 2026

Opis projektu:

Pamiętacie projekt „Unia Europejska od A do Z”? Był to jeden z naszych pierwszych projektów, który realizowaliśmy w latach 2019-2021. Dlaczego o nim wspominamy? Bo mamy dla was świetną wiadomość – właśnie doczekał się swojego sequelu!


Z pewnością ostatnie 3 lata były dla wszystkich wyzwaniem. COVID-19, kryzys gospodarczy, inflacja i wojna w Ukrainie – są to tematy, które zdominowały nasze życia. W słowniku Collinsa słowem roku 2022 zostało słowo „permakryzys” wskazujące na przedłużony okres niestabilności i niepewności. Chcemy choć trochę pomóc przezwyciężyć młodym ludziom te trudne czasy. Motywacje naszego projektu
są zakorzenione w potrzebie promowania i wzmacniania uczestnictwa w demokracji i życiu obywatelskim poprzez debatę nad przyszłością Europy wśród młodych ludzi będących fundamentem naszej Unii.

Głównym celem tego lokalnego projektu jest zaangażowanie młodych ludzi w wieku od 15 do 20 lat, szczególnie tych mieszkających w mniejszych miastach i wsiach w województwie świętokrzyskim. Ta zróżnicowana grupa demograficzna obejmuje osoby stojące przed różnymi wyzwaniami związanymi ze zdrowiem, położeniem geograficznym, sytuacją społeczną, zasobami finansowymi i pochodzeniem etnicznym. Nadrzędnym celem jest aktywne zaangażowanie i wspieranie tych młodych ludzi przez cały czas trwania projektu.

Cele projektu:

Główne działania:

  1. Liczne warsztaty na temat Unii Europejskiej, sposobu jej funkcjonowania oraz szans jakie daje młodym w różnych dziedzinach życia. Poprzez warsztaty chcemy wypełnić lukę w programach edukacji formalnej i wyjść naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi oraz kompleksowo podejść do tematyki Unii Europejskiej – od jej historii, poprzez instytucje i wartości, po próbę odpowiedzi na pytanie, jaka jest przyszłość Unii Europejskiej i jaka jest rola młodych ludzi w tym procesie. Na warsztatach będzie czas, aby podjąć tematykę ekologii (Europejski Zielony Ład oraz wykorzystanie narzędzia „Eco Dictionary”, który wypracowaliśmy w projekcie z KA2 z liderem z Grecji) oraz dezinformacji – w szczególności pod kątem wojny w Ukrainie oraz ingerencji w procesy demokratyczne UE.
  2. Przeprowadzenie przez naszych młodzieżowych Ambasadorów Kampanii przed zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego (VI 2024) na bazie wypracowanej na warsztatach formy.
    Wstępnie młodzież zaproponowała następujący katalog pomysłów: kampania w social mediach w tym nagrywanie Tik Toków/Reelsów (narzędzia cyfrowe), zorganizowanie konkursu wiedzy o Parlamencie Europejskim, happeningi itp.
  3. Przeprowadzone zostaną również 4 kampanie (przez 5 osobowe grupy młodzieżowych ambasadorów) – wstępnie na te miejsca wytypowano – Starachowice, Miedziana Góra, Opatów, Skarżysko-Kamienna. Młodzież będzie korzystać w swoich działaniach z narzędzi cyfrowych, takich jak tiktok, snapchat, instagram i facebook, ale także obowiązkowo muszą odbyć się spotkania „w terenie” czyli np. pikniki ekologiczne, sprzątanie danego miejsca, śniadania na trawie, world cafe, wystawy itp.
  4. Ankiety – zamierzamy przeprowadzić ankiety konsultacyjne wśród młodych osób zamieszkujących województwo świętokrzyskie dotyczące po pierwsze jakości życia w regionie (ankiety opracowane przez ROE i Sejmik Młodzieżowy), po drugie dotyczące kwestii europejskich (na bazie pytań z Eurobarometru). Ankieta będzie przeprowadzana „offline” w instytucjach czy podczas spotkań dyskusyjnych oraz „online”. Dzięki sieci kontaktów, jaką dysponują partnerzy ankietyzacja będzie prowadzona w różnych instytucjach – szkoły, ngo, samorządy, uczelnie. Zamierzamy dotrzeć do 500 młodych ludzi.
  5. Cykl spotkań dyskusyjnych na tematy najbardziej interesujące młodzież w formule edukacji
    rówieśniczej w obecności ekspertów i decydentów w formule world cafe
  6. Przygoda z geocachingiem – po znalezieniu umieszczonych przez nas skrytek chętni będą mogli podzielić się swoimi przemyśleniami na temat Unii Europejskiej
  7. Warsztaty studyjne w Strasburgu – głównym celem zadania jest budowanie poczucia jedności i uświadomienie młodym ludziom znaczenia dobra wspólnego jakim jest UE i podnoszenie świadomości na temat UE. Dodatkowe cele: doskonalenie umiejętności językowych uczestników, doskonalenie umiejętności miękkich, w tym międzykulturowych, poznawanie nowych kultur i ludzi, inspirowanie młodych ludzi do rozwoju. Głównym rezultatem będzie przede wszystkim pokazanie młodzieży (z mniejszymi szansami, z małych miasteczek i wsi) nowych możliwości i budowanie poczucia europejskości. Dla większości uczestników będzie to jedyna taka okazja w życiu, aby zobaczyć, jak działają instytucje UE. Wizyta potrwa 4 dni, w tym 2 dni podróży.
  8. Warsztaty studyjne w Brukseli – Podobnie jak w przypadku Strasburgu, chcemy przybliżyć młodym działania Unii Europejskiej oraz jej poszczególnych ogranów. Chcemy pozwolić młodym ludziom zobaczyć „od środka” i „przeżyć” to, o czym usłyszą w telewizji, przeczytają w internecie czy nauczą się w szkole. Planujemy spotkanie przygotowawcze na temat znaczenia miasta w kontekście UE i instytucji – PE, KE, Rada UE, wizyta w PE, spacer z przewodnikiem, Parlamentarium, Dom Historii Europejskiej (warsztaty europejskie), Atomium, Stacja Europa, spotkania z MEP i ekspertami.
  9. Antykonferencja o przyszłości EU – format Antykonferencji tworzy przestrzeń do wzajemnego uczenia się, współpracy, kreatywności i zwiększania zaangażowania w miarę przedstawiania tematów przez uczestników. Tego typu spotkanie jest w całości kierowane na uczestników, więc młodzi ludzie sami wybierają, o czym chcą rozmawiać.

Co za nami?

1. Szkolenie „Ja, Europejczyk”

W dniach 10-12 maja odbyło się szkolenie „Ja, Europejczyk” w Wólce Milanowskiej w ramach naszego projektu „Unia Europejska od A do Z – Next Gen”.

Szkolenie zaczęliśmy od zapoznania się – pojawiło się wiele gier i zabaw integracyjnych, dzięki którym zacieśniliśmy nasze relacje i pogłębiliśmy wiedzę o sobie nawzajem.

Następnie zgłębialiśmy swoją wiedzę na warsztatach, które poprowadził Piotr Kaczyński – ekspert od Unii Europejskiej z którym mieliśmy okazję zgłębiać od podstaw wiedzę dot. historii oraz rozwoju UE. Głównymi celami naszych warsztatów było wyposażenie naszych Ambasadorów w podstawową wiedzę o UE za pomocą metod edukacji pozaformalnej. Dzięki temu oprócz teorii rozwinęliśmy także umiejętności miękkie, takie jak praca w grupie, prowadzenie dyskusji, konstruktywna argumentacja, krytyczne myślenie oraz planowanie wydarzeń i kampanii. Odbyła się również dyskusja o instytucjach Europejskich.

Na koniec skupiliśmy się na planowaniu kampanii profrekwencyjnej oraz informacyjnych, których wyniki będziecie mogli obserwować już wkrótce. To dopiero początek tego projektu – stay tuned bo już niedługo zaprosimy was do wzięcia udziału w kolejnych aktywnościach!

Projekt realizujemy w partnerstwie z Młodzieżowy Sejmik Województwa Świętokrzyskiego.

2. Kampania profrekwencyjna

9 czerwca 2024 r. w Polsce odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. Nasi wolontariusze już kilka tygodni wcześniej rozpoczęli kampanię profrekwencyjną w serwisie Instagram mającą na celu zachęcenie odbiorców do wzięcia udziału w głosowaniu. Kampania rozpoczęła się od krótkiego quizu, którego pytania dotyczyły Parlamentu Europejskiego. Po każdym pytaniu pojawiało się objaśnienie danego tematu, dzięki czemu użytkownicy mogli jeszcze bardziej pogłębić swoją wiedzę w tym obszarze.

Od 21 maja do 9 czerwca na relacjach naszego instagramowego profilu @rozprawyoeuropie codziennie pojawiały się słowa naszych wolontariuszy, które były odpowiedzią na pytanie „Dlaczego głosujesz w wyborach do Parlamentu Europejskiego?”. Wszystkich zaprezentowanych powodów było łącznie 20, a liczba ta nawiązywała do obchodzonej w 2024 r. 20. rocznicy przystąpienia przez Polskę do UE. Od 6 czerwca publikowane były także informacje, których państw obywatele głosowali w dany dzień. 9 czerwca podzieliśmy się także zdjęciami z lokali wyborczych, które dostaliśmy od naszych pełnoletnich wolontariuszy. Dzień po wyborach opublikowane zostało podsumowanie kampanii. W ramach kampanii profrekwencyjnej opublikowaliśmy na naszym profilu na platformie Instagram 44 relacje, przy czym każda z nich dotarła do ok. 250-300 osób.

Wierzymy, że przez nasze działania zachęciliśmy naszych obserwatorów do głosowania w wyborach do PE!

Relacje na platformie Instagram zawierające quiz z objaśnieniami, 20 powodów, dla których warto głosować, bieżące informacje dot. wyborów w państwach UE, zdjęcia z głosowania i podsumowanie kampanii: TU.

3. Kampania informacyjna #1

W czerwcu 2024 r. młodzi ambasadorzy z województwa świętokrzyskiego realizowali kampanię informacyjną, której tematem były wartości Unii Europejskiej oraz Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Bartosz, Karolina, Armando i Kamil rozpoczęli przygotowywanie kampanii od ustalenia jej formy, środka przekazu oraz treści merytorycznych. Treści związane z kampanią były publikowane w serwisie Instagram na profilu @rozprawyoeuropie w dniach 17 – 24 czerwca.

Przez pierwsze 3 dni na relacjach pojawiły się podstawowe wiadomości i ciekawostki związane z KPP i wartościami UE, a czwartego dnia na relację wstawiono quiz z wieloma pytaniami dot. tej samej tematyki. W ramach kampanii młodzi ambasadorzy przeprowadzili sondę uliczną i zbadali poziom wiedzy swoich rówieśników w obszarze związanym z tematyką kampanii. Sonda została opublikowana w postaci rolki na platformie Instagram. Kampania została podsumowana w poście.

Kampania informacyjna dotarła do szerokiego grona odbiorców – sonda uliczna w postaci reelsa obejrzana została ok. 2,6 tys. razy przez ponad 1 tys. osób, otrzymując 57 serduszek. Post podsumowujący został polubiony przez 55 osób, a zobaczyło go 700 kont. Każdą z relacji zawierających treści merytoryczne oraz
pytania quizowe wyświetliło po ok. 300 osób – wszystkie dane z dnia 1.06.2024.

Poniżej można zapoznać się z rezultatami:
1. SONDA ULICZNA
2. Relacje zawierające ciekawostki i podstawowe wiadomości nt. KPP i wartości UE oraz quiz: TU
3. POST PODSUMOWUJĄCY

4. Kampania informacyjna #2

Świętokrzyskie staje się coraz bardziej ekologiczne! ????

W lipcu na naszym instagramowym profilu przeprowadziliśmy kampanię informacyjną dot. została ona przygotowana przez Marcelinę, Julię, Kubę i Antka. W dniach 15-20 lipca codziennie wstawialiśmy na nasze stories ciekawostki ekologiczne, a także opublikowaliśmy 4 wyzwania ekologiczne, które były częścią konkursu.24 lipca wraz ze starachowickim Uniwersytetem Trzeciego Wieku zorganizowaliśmy wydarzenie, które było zakończeniem kampanii. Spotkanie odbyło się w siedzibie UTW!

Na samym początku @laszewicz.j opowiedziała o założeniach i przebiegu projektu „UEAZ – Next Gen” oraz o samej kampanii ekologicznej realizowanej w lipcu przez naszych młodzieżowych ambasadorów. Następnie uczestnicy wysłuchali prelekcji przeprowadzonej przez Ilonę Witkowską – reprezentantkę Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach – nt. ekologicznych metodach upraw w gospodarstwach ☘️ Zaraz po tym nasze przedstawicielki opowiedziały o tym, jak sprawić, aby codzienne życie było zgodne z zasadami ekologii ???? Po części teoretycznej przyszedł czas na wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce – uczestnicy spotkania wspólnymi siłami zasadzili nasiona, z których już niedługo wykiełkuje szczypiorek, majeranek czy bazylia ???? Rośliny wykorzystać będzie można do przyrządzania różnych potraw. Uprawianie ziół w domu jest działaniem proekologicznym, ponieważ przyczynia się do ograniczenia konsumpcji związanej z nabywaniem produktów w sklepach.

Spotkanie było idealną okazją do nabycia wiedzy ekologicznej jak i pogłębienia współpracy międzypokoleniowej. W spotkaniu uczestniczyli seniorzy ze Starachowic oraz młodzież z różnych zakątków województwa świętokrzyskiego, w tym przedstawiciele @mlodziezowy_sejmik????

Finansowane przez Unię Europejską w ramach projektu „Unia Europejska od A do Z – nowa generacja”. Wyrażone poglądy i opinie są jednak wyłącznie poglądami autora(ów) i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Unii Europejskiej. Ani Unia Europejska, ani organ przyznający nie mogą ponosić za nie odpowiedzialności.

TOUR DE ŚWIĘTOKRZYSKIE

Kolejnym etapem projektu jest „Tour de Świętokrzyskie” – cykl spotkań we wszystkich powiatach województwa świętokrzyskiego razem z Młodzieżowym Sejmikiem Województwa Świętokrzyskiego. Nasi przedstawiciele odwiedzają szkoły, instytucje kultury i inne miejsca istotne dla młodych ludzi, aby wspólnie rozmawiać o sprawach, które ich dotyczą. Każde spotkanie to okazja do dialogu z lokalnymi decydentami i ekspertami, którzy odpowiadają na pytania i dzielą się swoją wiedzą.

Dodatkowo organizujemy warsztaty w formule World Café, pozwalające na jeszcze głębsze zgłębienie tematów wypracowanych podczas wcześniejszych kampanii. To przestrzeń do otwartej wymiany myśli i wspólnego poszukiwania rozwiązań.

Zobaczcie, jak wyglądały te inspirujące spotkania!

#1 Powiat Starachowicki

Podczas spotkania gościliśmy przedstawicieli lokalnych władz – Panią Małgorzatę Galas-Bąbę oraz Prezydenta Miasta Starachowice, Pana Marka Materka. Rozmawiali oni z młodzieżą o znaczeniu aktywności społecznej i możliwościach angażowania się w życie powiatu. Dyskutowaliśmy również o tym, jak Unia Europejska wpływa na rozwój regionu.

Dołączyła do nas również Dominika Chmielewska, ekspertka UE, która na podstawie własnych doświadczeń opowiedziała o korzyściach, jakie młodzi ludzie mogą czerpać z członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

Po inspirujących rozmowach przyszła pora na zgłębianie ważnych tematów, takich jak dezinformacja oraz Europejski Zielony Ład. Wykorzystaliśmy zmodyfikowaną metodę „world cafe”, aby omówić, czym jest dezinformacja, jak jej przeciwdziałać oraz jakie przykłady możemy znaleźć w codziennym życiu.Zajęliśmy się także Europejskim Zielonym Ładem, organizując symulację komisji parlamentarnych. Młodzież wcieliła się w role europarlamentarzystów, pracując nad założeniami Green Deal.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i inspirujące rozmowy!

#2 Powiat Skarżyski

Tym razem wraz odwiedziliśmy powiat skarżyski. Wydarzenie rozpoczęliśmy od panelu z decydentami, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Przewodniczący Sejmiku woj. Świętokrzyskiego – Andrzej Bętkowski i Radny Sejmiku woj. Świętokrzyskiego – Jan Maćkowiak odpowiedzieli na pytania dotyczące inwestycji z funduszy Unijnych na terenie naszego województwa. Usłyszeliśmy również wiele ciekawych historii o dziedzictwie kulturowym woj. Świętokrzyskiego oraz oryginalne historie z życia rozmówców. Następnie nasz wolontariusz – Piotr Styczeń, opowiedział o możliwościach jakie UE daje młodym ludziom, takich jak programy Discovery EU, czy Erasmus+. Mówił również o swoich doświadczeniach z realizacji tego typu projektów oraz o swoim lokalnym patriotyzmie ????????.

Nie zabrakło również części warsztatowej ????.

Pierwsza z grup w ramach burzy mózgów dyskutowała o możliwościach i wątpliwościach Unii Europejskiej. Następnie wzięli udział w debacie podczas, której poruszali tematy takie jak: federalizacja, ilość państw członkowskich, środowisko i gospodarka. Druga grupa w tym czasie zbierała informacje o skutkach dezinformacji. Szukali sposób na zwalczanie jej oraz rozmawiali o tym jak wpływa na nasze codzienne życie.

#3 Powiat Kielecki

Za nami powiat kielecki, więc czas na podsumowanie tego co wypracowaliśmy!Jak wiecie ,,Tour de Świętokrzyskie’’ jest cyklem spotkań dyskusyjnych na tematy najbardziej interesujące młodzież w formule edukacji rówieśniczej w obecności ekspertów i decydentów. Tak też było tym razem!

Spotkanie rozpoczęliśmy od panelu z Panem Damianem Sławskim – Wójtem Gminy Miedziana Góra. Jak sprawuje się urząd wójta? Jakie inwestycje na terenie gminy sfinansowane są z funduszy europejskich? – to tylko nieliczne pytania, które padły podczas tej rozmowy!

Następnie przeszliśmy do sesji Q&A z Ekspertem – Oskarem Frydrychem. Rozmawialiśmy o dezinformacji! Lecz była to nietypowa sesja… Odgrywaliśmy nawet scenki! By zwieńczyć to wydarzenie podzieliliśmy się na grupy warsztatowe. Jedna grupa wcieliła się w liderów, otrzymujących 10 000 Euro z funduszy europejskich na realizację własnego projektu. Mieli za zadanie opracować pomysł i rozwiązać wybrany problem społeczny. Natomiast druga grupa zajęła się wartościami! Czym tak naprawdę kierujemy się w życiu?

Uczestnicy rozwiali wszelkie wątpliwości i opracowali wybrane znaczenia dla nas, jak i dla świata????.

#4 Powiat Ostrowiecki

Tym razem zawitaliśmy do powiatu ostrowieckiego, gdzie dzięki gościnności Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego mieliśmy okazję spotkać się z lokalną młodzieżą.

Spotkanie rozpoczęliśmy od panelu dyskusyjnego poświęconego Unii Europejskiej i możliwościom, jakie oferuje młodym ludziom. Nasi przedstawiciele, Klaudia i Piotr, opowiedzieli także o działalności społecznej w regionie oraz sposobach na aktywne zaangażowanie się w życie lokalnej społeczności.

Kolejnym gościem był Sebastian Majewski – pasjonat i ekspert w dziedzinie rowerów, który podzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem. Jego wystąpienie stało się punktem wyjścia do rozmowy o ekologii i o tym, jak codzienne wybory, takie jak jazda na rowerze, mogą przyczyniać się do ochrony naszej planety.

Następnie odbyły się warsztaty tematyczne, które poprowadzili wolontariusze ROE oraz MSWŚ . Była to doskonała okazja do pogłębienia poruszanych tematów, zadawania pytań i pracy w grupach.

#5 Powiat Opatowski

20 lutego odwiedziliśmy liceum w Opatowie. Podczas pierwszego panelu nasz wolontariusz Piotr Styczeń rozmawiał z Radnymi Powiatu Opatowskiego o ich doświadczeniu w zakresie aktywizacji młodzieży, a teraz i całego powiatu! Nasi goście opowiedzieli nam o tym jak zostali radnymi w tak młodym wieku i o tym jak ważną rolę odgrywa aktywność społeczna w życiu człowieka. Są idealnym przykładem, że jeśli na prawdę czymś się pasjonujesz, to nic nie stanie ci na przeszkodzie, żeby osiągnąć swój cel. Chęć posiadania wpływu na lokalną społeczność to idealnie wyrażenie podsumowujące inspirujące wypowiedzi radnych.

Nie zabrakło jednak części praktycznej, czyli dwóch warsztatów pełnych ambitnych pomysłów. Pierwsza z grup tworzyła „Katalog możliwości Unii Europejskiej”????????.

. Na początku ich zadaniem było wypisanie ich doświadczeń związanych z UE, a następnie dyskutowaliśmy na ten temat w szerszym zakresie. W tym samym czasie druga grupa pracowała nad problemem dezinformacji. Zostali podzieleni na 3 teamy, w których kolejno opracowywali: przykłady dezinformacji, wpływ dezinformacji na społeczeństwo i sposoby na zwalczanie dezinformacji.


Aby być na bieżąco z nadchodzącymi wydarzeniami w ramach projektu „Unia Europejska od A do Z – nowe pokolenie”, zachęcamy do śledzenia naszej strony.

Finansowane przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są jednak wyłącznie poglądami autora (autorów) i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Unii Europejskiej. Ani Unia Europejska, ani organ przyznający grant nie mogą ponosić za nie odpowiedzialności.

Nasze projekty

Zobacz wszystkie projekty

Partnerzy