Program: Erasmus+, KA154-YOU – Działania partycypacyjne młodzieży
Lider Projektu: Stowarzyszenie Rozprawy o Europie
Czas trwania projektu: Marzec 2024 – Luty 2026
Opis projektu:
Pamiętacie projekt „Unia Europejska od A do Z”? Był to jeden z naszych pierwszych projektów, który realizowaliśmy w latach 2019-2021. Dlaczego o nim wspominamy? Bo mamy dla was świetną wiadomość – właśnie doczekał się swojego sequelu!
Z pewnością ostatnie 3 lata były dla wszystkich wyzwaniem. COVID-19, kryzys gospodarczy, inflacja i wojna w Ukrainie – są to tematy, które zdominowały nasze życia. W słowniku Collinsa słowem roku 2022 zostało słowo „permakryzys” wskazujące na przedłużony okres niestabilności i niepewności. Chcemy choć trochę pomóc przezwyciężyć młodym ludziom te trudne czasy. Motywacje naszego projektu
są zakorzenione w potrzebie promowania i wzmacniania uczestnictwa w demokracji i życiu obywatelskim poprzez debatę nad przyszłością Europy wśród młodych ludzi będących fundamentem naszej Unii.
Głównym celem tego lokalnego projektu jest zaangażowanie młodych ludzi w wieku od 15 do 20 lat, szczególnie tych mieszkających w mniejszych miastach i wsiach w województwie świętokrzyskim. Ta zróżnicowana grupa demograficzna obejmuje osoby stojące przed różnymi wyzwaniami związanymi ze zdrowiem, położeniem geograficznym, sytuacją społeczną, zasobami finansowymi i pochodzeniem etnicznym. Nadrzędnym celem jest aktywne zaangażowanie i wspieranie tych młodych ludzi przez cały czas trwania projektu.
Cele projektu:
- Zaangażowanie młodzieży w życie społeczne
- Wspieranie młodzieży zmagającej się z różnymi trudnościami
- Wspieranie i zachęcanie młodych do działania i organizowania różnych działań, szczególnie po okresie pandemii, kiedy aktywność była wyraźnie zmniejszona
Główne działania:
- Liczne warsztaty na temat Unii Europejskiej, sposobu jej funkcjonowania oraz szans jakie daje młodym w różnych dziedzinach życia. Poprzez warsztaty chcemy wypełnić lukę w programach edukacji formalnej i wyjść naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi oraz kompleksowo podejść do tematyki Unii Europejskiej – od jej historii, poprzez instytucje i wartości, po próbę odpowiedzi na pytanie, jaka jest przyszłość Unii Europejskiej i jaka jest rola młodych ludzi w tym procesie. Na warsztatach będzie czas, aby podjąć tematykę ekologii (Europejski Zielony Ład oraz wykorzystanie narzędzia „Eco Dictionary”, który wypracowaliśmy w projekcie z KA2 z liderem z Grecji) oraz dezinformacji – w szczególności pod kątem wojny w Ukrainie oraz ingerencji w procesy demokratyczne UE.
- Przeprowadzenie przez naszych młodzieżowych Ambasadorów Kampanii przed zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego (VI 2024) na bazie wypracowanej na warsztatach formy.
Wstępnie młodzież zaproponowała następujący katalog pomysłów: kampania w social mediach w tym nagrywanie Tik Toków/Reelsów (narzędzia cyfrowe), zorganizowanie konkursu wiedzy o Parlamencie Europejskim, happeningi itp. - Przeprowadzone zostaną również 4 kampanie (przez 5 osobowe grupy młodzieżowych ambasadorów) – wstępnie na te miejsca wytypowano – Starachowice, Miedziana Góra, Opatów, Skarżysko-Kamienna. Młodzież będzie korzystać w swoich działaniach z narzędzi cyfrowych, takich jak tiktok, snapchat, instagram i facebook, ale także obowiązkowo muszą odbyć się spotkania „w terenie” czyli np. pikniki ekologiczne, sprzątanie danego miejsca, śniadania na trawie, world cafe, wystawy itp.
- Ankiety – zamierzamy przeprowadzić ankiety konsultacyjne wśród młodych osób zamieszkujących województwo świętokrzyskie dotyczące po pierwsze jakości życia w regionie (ankiety opracowane przez ROE i Sejmik Młodzieżowy), po drugie dotyczące kwestii europejskich (na bazie pytań z Eurobarometru). Ankieta będzie przeprowadzana „offline” w instytucjach czy podczas spotkań dyskusyjnych oraz „online”. Dzięki sieci kontaktów, jaką dysponują partnerzy ankietyzacja będzie prowadzona w różnych instytucjach – szkoły, ngo, samorządy, uczelnie. Zamierzamy dotrzeć do 500 młodych ludzi.
- Cykl spotkań dyskusyjnych na tematy najbardziej interesujące młodzież w formule edukacji
rówieśniczej w obecności ekspertów i decydentów w formule world cafe - Przygoda z geocachingiem – po znalezieniu umieszczonych przez nas skrytek chętni będą mogli podzielić się swoimi przemyśleniami na temat Unii Europejskiej
- Warsztaty studyjne w Strasburgu – głównym celem zadania jest budowanie poczucia jedności i uświadomienie młodym ludziom znaczenia dobra wspólnego jakim jest UE i podnoszenie świadomości na temat UE. Dodatkowe cele: doskonalenie umiejętności językowych uczestników, doskonalenie umiejętności miękkich, w tym międzykulturowych, poznawanie nowych kultur i ludzi, inspirowanie młodych ludzi do rozwoju. Głównym rezultatem będzie przede wszystkim pokazanie młodzieży (z mniejszymi szansami, z małych miasteczek i wsi) nowych możliwości i budowanie poczucia europejskości. Dla większości uczestników będzie to jedyna taka okazja w życiu, aby zobaczyć, jak działają instytucje UE. Wizyta potrwa 4 dni, w tym 2 dni podróży.
- Warsztaty studyjne w Brukseli – Podobnie jak w przypadku Strasburgu, chcemy przybliżyć młodym działania Unii Europejskiej oraz jej poszczególnych ogranów. Chcemy pozwolić młodym ludziom zobaczyć „od środka” i „przeżyć” to, o czym usłyszą w telewizji, przeczytają w internecie czy nauczą się w szkole. Planujemy spotkanie przygotowawcze na temat znaczenia miasta w kontekście UE i instytucji – PE, KE, Rada UE, wizyta w PE, spacer z przewodnikiem, Parlamentarium, Dom Historii Europejskiej (warsztaty europejskie), Atomium, Stacja Europa, spotkania z MEP i ekspertami.
- Antykonferencja o przyszłości EU – format Antykonferencji tworzy przestrzeń do wzajemnego uczenia się, współpracy, kreatywności i zwiększania zaangażowania w miarę przedstawiania tematów przez uczestników. Tego typu spotkanie jest w całości kierowane na uczestników, więc młodzi ludzie sami wybierają, o czym chcą rozmawiać.
Co za nami?
1. Szkolenie „Ja, Europejczyk”
W dniach 10-12 maja odbyło się szkolenie „Ja, Europejczyk” w Wólce Milanowskiej w ramach naszego projektu „Unia Europejska od A do Z – Next Gen”.
Szkolenie zaczęliśmy od zapoznania się – pojawiło się wiele gier i zabaw integracyjnych, dzięki którym zacieśniliśmy nasze relacje i pogłębiliśmy wiedzę o sobie nawzajem.
Następnie zgłębialiśmy swoją wiedzę na warsztatach, które poprowadził Piotr Kaczyński – ekspert od Unii Europejskiej z którym mieliśmy okazję zgłębiać od podstaw wiedzę dot. historii oraz rozwoju UE. Głównymi celami naszych warsztatów było wyposażenie naszych Ambasadorów w podstawową wiedzę o UE za pomocą metod edukacji pozaformalnej. Dzięki temu oprócz teorii rozwinęliśmy także umiejętności miękkie, takie jak praca w grupie, prowadzenie dyskusji, konstruktywna argumentacja, krytyczne myślenie oraz planowanie wydarzeń i kampanii. Odbyła się również dyskusja o instytucjach Europejskich.
Na koniec skupiliśmy się na planowaniu kampanii profrekwencyjnej oraz informacyjnych, których wyniki będziecie mogli obserwować już wkrótce. To dopiero początek tego projektu – stay tuned bo już niedługo zaprosimy was do wzięcia udziału w kolejnych aktywnościach!
Projekt realizujemy w partnerstwie z Młodzieżowy Sejmik Województwa Świętokrzyskiego.
2. Kampania profrekwencyjna
9 czerwca 2024 r. w Polsce odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. Nasi wolontariusze już kilka tygodni wcześniej rozpoczęli kampanię profrekwencyjną w serwisie Instagram mającą na celu zachęcenie odbiorców do wzięcia udziału w głosowaniu. Kampania rozpoczęła się od krótkiego quizu, którego pytania dotyczyły Parlamentu Europejskiego. Po każdym pytaniu pojawiało się objaśnienie danego tematu, dzięki czemu użytkownicy mogli jeszcze bardziej pogłębić swoją wiedzę w tym obszarze.
Od 21 maja do 9 czerwca na relacjach naszego instagramowego profilu @rozprawyoeuropie codziennie pojawiały się słowa naszych wolontariuszy, które były odpowiedzią na pytanie „Dlaczego głosujesz w wyborach do Parlamentu Europejskiego?”. Wszystkich zaprezentowanych powodów było łącznie 20, a liczba ta nawiązywała do obchodzonej w 2024 r. 20. rocznicy przystąpienia przez Polskę do UE. Od 6 czerwca publikowane były także informacje, których państw obywatele głosowali w dany dzień. 9 czerwca podzieliśmy się także zdjęciami z lokali wyborczych, które dostaliśmy od naszych pełnoletnich wolontariuszy. Dzień po wyborach opublikowane zostało podsumowanie kampanii. W ramach kampanii profrekwencyjnej opublikowaliśmy na naszym profilu na platformie Instagram 44 relacje, przy czym każda z nich dotarła do ok. 250-300 osób.
Wierzymy, że przez nasze działania zachęciliśmy naszych obserwatorów do głosowania w wyborach do PE!
Relacje na platformie Instagram zawierające quiz z objaśnieniami, 20 powodów, dla których warto głosować, bieżące informacje dot. wyborów w państwach UE, zdjęcia z głosowania i podsumowanie kampanii: TU.
3. Kampania informacyjna #1
W czerwcu 2024 r. młodzi ambasadorzy z województwa świętokrzyskiego realizowali kampanię informacyjną, której tematem były wartości Unii Europejskiej oraz Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Bartosz, Karolina, Armando i Kamil rozpoczęli przygotowywanie kampanii od ustalenia jej formy, środka przekazu oraz treści merytorycznych. Treści związane z kampanią były publikowane w serwisie Instagram na profilu @rozprawyoeuropie w dniach 17 – 24 czerwca.
Przez pierwsze 3 dni na relacjach pojawiły się podstawowe wiadomości i ciekawostki związane z KPP i wartościami UE, a czwartego dnia na relację wstawiono quiz z wieloma pytaniami dot. tej samej tematyki. W ramach kampanii młodzi ambasadorzy przeprowadzili sondę uliczną i zbadali poziom wiedzy swoich rówieśników w obszarze związanym z tematyką kampanii. Sonda została opublikowana w postaci rolki na platformie Instagram. Kampania została podsumowana w poście.
Kampania informacyjna dotarła do szerokiego grona odbiorców – sonda uliczna w postaci reelsa obejrzana została ok. 2,6 tys. razy przez ponad 1 tys. osób, otrzymując 57 serduszek. Post podsumowujący został polubiony przez 55 osób, a zobaczyło go 700 kont. Każdą z relacji zawierających treści merytoryczne oraz
pytania quizowe wyświetliło po ok. 300 osób – wszystkie dane z dnia 1.06.2024.
Poniżej można zapoznać się z rezultatami:
1. SONDA ULICZNA
2. Relacje zawierające ciekawostki i podstawowe wiadomości nt. KPP i wartości UE oraz quiz: TU
3. POST PODSUMOWUJĄCY
4. Kampania informacyjna #2
Świętokrzyskie staje się coraz bardziej ekologiczne!
W lipcu na naszym instagramowym profilu przeprowadziliśmy kampanię informacyjną dot. została ona przygotowana przez Marcelinę, Julię, Kubę i Antka. W dniach 15-20 lipca codziennie wstawialiśmy na nasze stories ciekawostki ekologiczne, a także opublikowaliśmy 4 wyzwania ekologiczne, które były częścią konkursu.24 lipca wraz ze starachowickim Uniwersytetem Trzeciego Wieku zorganizowaliśmy wydarzenie, które było zakończeniem kampanii. Spotkanie odbyło się w siedzibie UTW!
Na samym początku @laszewicz.j opowiedziała o założeniach i przebiegu projektu „UEAZ – Next Gen” oraz o samej kampanii ekologicznej realizowanej w lipcu przez naszych młodzieżowych ambasadorów. Następnie uczestnicy wysłuchali prelekcji przeprowadzonej przez Ilonę Witkowską – reprezentantkę Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach – nt. ekologicznych metodach upraw w gospodarstwach Zaraz po tym nasze przedstawicielki opowiedziały o tym, jak sprawić, aby codzienne życie było zgodne z zasadami ekologii Po części teoretycznej przyszedł czas na wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce – uczestnicy spotkania wspólnymi siłami zasadzili nasiona, z których już niedługo wykiełkuje szczypiorek, majeranek czy bazylia Rośliny wykorzystać będzie można do przyrządzania różnych potraw. Uprawianie ziół w domu jest działaniem proekologicznym, ponieważ przyczynia się do ograniczenia konsumpcji związanej z nabywaniem produktów w sklepach.
Spotkanie było idealną okazją do nabycia wiedzy ekologicznej jak i pogłębienia współpracy międzypokoleniowej. W spotkaniu uczestniczyli seniorzy ze Starachowic oraz młodzież z różnych zakątków województwa świętokrzyskiego, w tym przedstawiciele @mlodziezowy_sejmik
Finansowane przez Unię Europejską w ramach projektu „Unia Europejska od A do Z – nowa generacja”. Wyrażone poglądy i opinie są jednak wyłącznie poglądami autora(ów) i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Unii Europejskiej. Ani Unia Europejska, ani organ przyznający nie mogą ponosić za nie odpowiedzialności.
Aby być na bieżąco z nadchodzącymi wydarzeniami w ramach projektu „Unia Europejska od A do Z – nowe pokolenie”, zachęcamy do śledzenia naszej strony.
Finansowane przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są jednak wyłącznie poglądami autora (autorów) i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Unii Europejskiej. Ani Unia Europejska, ani organ przyznający grant nie mogą ponosić za nie odpowiedzialności.