Program: Citizenship, Equality, Rights and Values 2021-2027 CERV
Lider projektu: Stowarzyszenie Rozprawy o Europie
Czas trwania projektu: Marzec 2024 – sierpień 2025
Partnerzy:
- Chorwacja – Nansen Dialogue Centre in Osijek
- Hiszpania – IDEA Alzira
Opis projektu:
Rozpoczynamy kolejny projekt międzynarodowy!
Wspólnie z partnerami z Chorwacji oraz Hiszpanii przeprowadzimy serię działań, które będą miały na celu włączenie społeczne seniorów w działania z młodzieżą. Chcemy zwiększyć integrację tych pokoleń, oraz stworzyć pole do wzajemnego dzielenia się opiniami, odmiennymi poglądami, ale także pobudzić zainteresowanie obu grup wiekowych tematem Unii Europejskiej.
Na podstawie naszych obserwacji oraz opinii naszych partnerów zauważyliśmy, że obecnie między pokoleniem młodych i seniorów występuje luka światopoglądowa, która uniemożliwia wspólne działanie na rzecz lokalnej społeczności. Luka ta zostanie zmniejszona dzięki wspólnym działaniom międzypokoleniowym, które będą dotyczyć historii Unii Europejskiej w atrakcyjnej i angażującej formie dla grup docelowych. Obecnie w miastach i organizacjach partnerskich działania międzypokoleniowe nie są realizowane w zadowalającej formie, dlatego mamy nadzieję wypełnić tę lukę, koncentrując się na edukacji europejskiej przy użyciu innowacyjnych i kreatywnych narzędzi i działań.
Cele projektu:
-Zwiększenie integracji między seniorami a młodzieżą
-Wymiana doświadczeń i opinii między pokoleniami
-Zwiększenie zainteresowania tematem Unii Europejskiej wśród obu pokoleń
Główne działania:
Pierwsze Działanie – Trzydniowe warsztaty dla uczestników z każdego kraju, poprowadzony przez ekspertów. Będą one dotyczyły moderowania dyskusji, autoprezentacji i sztuki debatowania. Celem warsztatów będzie też przygotowanie uczestników do prowadzenia spotkań dyskusyjnych dla młodzieży, mieszkańców i seniorów.
Drugie Działanie – Seria 5 spotkań dyskusyjnych/warsztatów w każdym kraju (Polska, Hiszpania, Chorwacja) prowadzonych przez młodych ludzi przy wsparciu ekspertów ds. Unii Europejskiej z młodzieżą, seniorami i mieszkańcami.
Tematy spotkań:
Spotkanie pierwsze – historia UE – najważniejsze kamienie milowe, które zdefiniowały wspólnotę
Spotkanie drugie- integracja europejska – od EWWiS przez Chorwację do krajów kandydujących – jaka jest przyszłość integracji
Spotkanie trzecie – wartości europejskie – czym są i dlaczego są tak ważne
Spotkanie czwarte – Parlament Europejski, Rada Unii Europejskiej, Komisja Europejska – zrozumieć instytucje UE
Spotkanie piąte – co dalej? jak widzimy przyszłość Unii Europejskiej + wybory do PE
Każde spotkanie rozpocznie się od krótkiego quizu na dany temat (np. za pomocą Kahoot), dodatkowo podczas spotkań będziemy korzystać z mentimetru, aby zadawać pytania ekspertom.
Trzecie Działanie – The EU Competition – 5 „turniejów” o Unii Europejskiej w każdym kraju. Dany turniej będzie tematycznie związany ze spotkaniami
Czwarte Działanie – Międzypokoleniowa wizyta studyjna w Brukseli
Co za nami?
1. Spotkanie w Polsce na temat historii UE
W dniach 25.04 – 29.04 miało miejsce pierwsze spotkanie w ramach projektu. Skupiło się ono na historii Unii Europejskiej, jej wartościach, ale także na rozwijaniu umiejętności miękkich uczestników. Wydarzenie odbyło się na terenie Klasztoru Karczówka w stolicy województwa Świętokrzyskiego – Kielcach.
Pierwszego dnia wszyscy uczestnicy zjedli wspólną kolację, po czym reprezentacja ROE oprowadziła gości po całym terenie, opowiadając o idei projektu oraz panujących zasadach.
Kolejny dzień to pierwsze warsztaty! Niesamowita Basia Biskup z Regionalnego Centrum Wolontariatu przygotowała na młodych z Polski, Hiszpanii oraz Chorwacji wiele team-buildingowych aktywności. Warsztaty rozpoczęła zabawa, gdzie uczestnicy podzieleni na trzyosobowe drużyny mieli na wzajem zadawać sobie pytania, aby lepiej się poznać. Następnie przyszedł czas na grę terenową „Mission impossible”. Wszyscy uczestnicy mieli pół godziny aby wspólnie wykonać długą listę zadań, które miały na celu ich zintegrować i nauczyć zasad efektywnej pracy w grupie. Po tej aktywności płynnie przeszliśmy do rozmowy o tym, co liczy się we współpracy. Na tej podstawie uczestnicy stworzyli listę zasad na kolejne dni projektu.
Kolejnym punktem dnia była niezwykle ciekawa debata. Basia zapoznała uczestników z historią, w której występowało 6 postaci. Zadaniem młodych było utworzenie rankingu, w którym mieli zadecydować która z postaci najbardziej przyczyniła się do śmierci głównej bohaterki. Zadanie to pokazało, że każdy ma odmienne poglądy i zasady którymi kieruje się w życiu, ale należy wzajemnie szanować swoje opinie. Na koniec Basia stworzyła oś czasu, na której wszyscy uczestnicy mieli umieścić najważniejsze dla nich wydarzenia.
Kolejny dzień rozpoczął się od energizerów, które miały pobudzić uczestników. Następnie warsztaty poprowadził Piotr Kaczyński – ekspert Unii Europejskiej. Pierwszym punktem zajęć była dyskusja na temat wpływu jaki Unia ma na życie młodych ludzi. Później Piotr przedstawił strukturę Unii Europejskiej w przystępny na młodzieży sposób, dzięki czemu uczestnicy mogli zrozumieć jak działają poszczególne organy Unii. Następnie podzieleni na grupy młodzi ludzie przygotowali plakaty na temat wartości europejskich. Ostatnie chwilę warsztatów ekspert poświęcił na krótką lekcję historii na temat powstania Unii Europejskiej. Wieczorek odbył się Wieczorek międzykulturowy, podczas którego każdy kraj zaprezentował tradycje z których słynie.
Ostatni dzień poświęcony warsztatom poprowadziła niezastąpiona Kama Kępczyńska wraz z wolontariuszem z Fracji – Quentinem. Kama skupiła się na przekazaniu uczestnikom zasad efektownej autoprezentacji i występowania na scenie. Na początek młodzi mieli w parach zaprezentować się tak, aby druga osoba zapamiętała jak najwięcej ciekawych faktów. Później grupy z każdego kraju miały na podstawie wskazówek, które przekazała ekspertka, zaprezentować seniora istotnego dla każdego kraju. Następne zajęcia poprowadził Quentin. Przygotował dla uczestników debatę, któej tematem był zakaz głosowania w wyborach dla osób powyżej 65 roku życia. Każda grupa miała wyznaczony czas na wypowiedź, aby przekonać resztę do swojej racji.
Po południu reprezentacja ROE przejęła pałeczkę i opowiedziała uczesnikom o idei projektu oraz o kolejnych planowanych działaniach. Ustalono, że każdy kraj członkowski zorganizuje spotkania dyskusyjne oraz teleturnieje, w których udział wezmą młodzi ludzie oraz seniorzy. Głównym tematem spotkań będzie Unia Europejska i jej funkcjonowanie, a także łączenie pokoleń.
Podsumowując, wydarzenie w Kielcach było dla uczestników nie tylko cenną lekcją na temat Unii Europejskiej, jej historii i wartości, ale także dawką informacji na temat projektu. Wszyscy zrozumieli problematykę projektu i wspólnie zaplanowali kolejne działania, których wyniki będziecie mogli oglądać już wkrótce!
2. Spotkania dyskusyjne
- Spotkanie dyskusyjne w ZSZ nr2 w Starachowicach
27 maja w jednej ze starachowickich szkół średnich odbyło się pierwsze z serii 5 spotkań. Celem spotkania było nawiązanie dialogu na temat Unii Europejskiej między młodzieżą, a seniorami. Pokolenia mogły podzielić się swoimi doświadczeniami, a także zdobyć wiedzę podczas warsztatów przeprowadzonych przez Europe Direct Kielce.
Wydarzenie rozpoczął konkurs Kahoot z wiedzy o UE. Składał się z 20 krótkich pytań. Oczywiście zwycięzcy zostali nagrodzeni ciekawymi gadżetami 🙂
Następnie przyszedł czas na prezentację Pani Karoliny z Europe Direct Kielce. Był to krótki wykład o historii Unii Europejskiej, najważniejszych wydarzeniach, które miały wpływ na obraz dzisiejszej Unii. Prezentacja stanowiła wstęp do warsztatów i dyskusji w grupach, o tym jakie korzyści daje UE zarówno młodym, jak i seniorom. Uczniowie Technikum wraz z seniorami z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w grupach tworzyli plakaty dotyczące różnych kwestii związanych z Unią Europejską. Jednym z istotnych tematów poruszonych przez grupy były wybory do Europarlamentu – dlaczego warto głosować?
Warsztaty były bardzo ciekawe, głównie dzięki zróżnicowaniu wiekowemu uczestników. Młodzieży oraz seniorom bardzo przypadła do gustu taka forma pracy, a obie grupy wiekowe mogły nauczyć się wiele od siebie i wspólnie wypracować ciekawe wnioski.
2. Spotkanie dyskusyjne w Niepublicznym Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Konarskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim
Tym razem seniorzy oraz młodzież spotkali się w Niepublicznym Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Konarskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Było to drugie z serii 5 spotkań, a w organizacji pomogła niezawodna @mrm.ostrowiec
Wydarzenie rozpoczął krótki konkurs Kahoot z wiedzy o Unii Europejskiej – wyłoniliśmy trzech zwycięzców!
Głównym punktem spotkania była międzypokoleniowa Debata Oksfordzka. Dwie drużyny złożone z seniorów oraz młodzieży debatowały na temat tezy “rozszerzanie UE o nowe państwa członkowskie stanowi niezbędny krok w rozwoju wspólnoty europejskiej”. Wszyscy uczestnicy wykazali się świetnym przygotowaniem i znajomością tematu, dzięki czemu debata była bardzo merytoryczna i interesująca.
Co ciekawe, przed rozpoczęciem debaty, jak i po zakończeniu, została przeprowadzona ankieta, aby sprawdzić którą stronę popiera publiczność. Zarówno przed wysłuchaniem debaty, jak i po znaczna większość głosów poparła drużynę obalającą tezę, przez co drużyna odniosła zwycięstwo.
Wyłoniono także najlepszych mówców debaty. Jednym głosem wygrał Michał Domańczyk, a tuż za nim stanął Jakub Gawlik.
Następnie Dr Grzegorz Gil przeprowadził krótką prelekcję na temat Unii Europejskiej i jej struktur. Było to niezwykle ciekawe, dzięki formie jaką zastosował ekspert. Stawiał on bowiem na kontakt z publiką i dyskusję, dzięki czemu każda grupa wiekowa mogła lepiej zrozumieć jak funkcjonuje Unia i dlaczego warto głosować w wyborach.
3. Spotkanie dyskusyjne na Placu pod Skałkami w Starachowicach
Dzisiejsze warsztaty rozpoczęliśmy od szybkiej aktywności jaką był quiz o Unii Europejskiej. Była to rozgrzewka pełna wrażeń i emocji, po której mogliśmy rozpocząć część edukacyjną naszego wydarzenia.
Jak już wiecie, nasze co wtorkowe spotkania na trawce to idealna okazja, aby poszerzyć swoją wiedzę na temat Unii Europejskiej. Dziś Joanna Jendrośka (@jendroska_asia) z @fundacja_schumana przeprowadziła dla nas warsztaty na temat wartości Unii Europejskiej oraz tego jak ważne i istotne one są.
W zrozumieniu tego tematu pomogło nam stworzenie drzewek wartości. Każda z grup miała okazję wyrazić swoją opinię na temat tego, które z wartości są najważniejsze a które mniej istotne, lecz równie ważne. Zaczynajac od samych korzeni, które są fundamentem funkcjonowania aż po koronę drzew. Podział na grupy pozwolił nam również na otwartą dyskusję oraz spojrzenie na problem z różnych perspektyw, co również poszerzyło nasze horyzonty.
Po tym ćwiczeniu został przedstawiony nam jeden z artykułów Traktatu Europejskiego, na którym się skupiliśmy oraz rozpoczęliśmy otwartą na forum dyskusję. Poruszyliśmy wiele ważnych dla nas tematów i wymienialiśmy się doświadczeniami oraz opiniami na tematy:
– różnicy pokoleniowej
– równości płci
– praw kobiet
– migracji na świecie
Co ważne, jako że jest to projekt o łączeniu generacji to w naszym spotkaniu brali udział seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach – dzięki ich obecności dyskusje były jeszcze ciekawsze.
4. Spotkanie dyskusyjne w Pałacyku!
Wiele się u nas dzieje, a będzie działo się jeszcze więcej!
Dziś znowu spotkaliśmy się na cotygodniowym spotkaniu w ramach projektu „The EU-Connecting Generations”. W ten wtorek mieliśmy okazję spotkać się w licznym gronie w Centrum Kreatywności Pałacyk.
Nasze warsztaty ponownie rozpoczęliśmy od quizu Kahoot, który pozwolił nam sprawdzić jaka jest nasza wiedza na temat Unii Europejskiej. Mimo zróżnicowanych pytań nasi uczestnicy poradzili sobie bardzo dobrze.
Po szybkiej rozgrywce przeszliśmy do głównego tematu naszej dzisiejszej rozmowy. Mieliśmy okazję gościć Pana Europosła Adam Jarubas, który w przyjemny i łatwy sposób wytłumaczył nam na czym polegają instytucje Unii Europejskiej.
Nasz gość wytłumaczył nam na czym polegają takie instytucje jak Parlament Europejski, Rada Europejska oraz Komisja Europejska. Pan Adam jest także przewodniczącym Komisji Zdrowia, więc po krótce objaśnił nam na czym ona polega oraz jakie są jej zadania i cele.
Dowiedzieliśmy się wiele ciekawych rzeczy oraz mogliśmy zrozumieć jak działa cały mechanizm tych instytucji od środka. Po krótkiej prelekcji był też czas na zadawanie pytań, na które dostaliśmy jasne odpowiedzi, co zaspokoiło ciekawość naszych uczestników.
Tematy jakie poruszyliśmy podczas rozmowy to m.in.:
zielony ład i jego założenia
czym są dyrektywy
jakie są wyzwania chorobowe panujące na świecie
rozmieszczenie siedzib parlamentu oraz obrady, które się w nim odbywają
5.Spotkanie dyskusyjne w siedzibie UTW.
27 sierpnia odbyło się spotkanie w ramach projektu „The EU – Connecting Generations”
W spotkaniu uczestniczyła lokalna młodzież oraz przedstawiciele starachowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Warsztaty rozpoczęliśmy od krótkiego quizu, w którym uczestnicy sprawdzili swoją wiedzę na temat Unii Europejskiej
Quiz nie tylko ożywił atmosferę, ale również pokazał obszary, które wymagają pogłębienia wiedzy.
Po krótkiej aktywności przeszliśmy do prelekcji pt. „Porozmawiajmy o przyszłości UE”, którą poprowadziła dla nas p. Karolina Plutka – Konsultantka EUROPE DIRECT Kielce. Nasz gość szczegółowo przedstawił nam ostatnie kryzysy, z jakimi musiała się mierzyć Unia Europejska, w tym kryzys migracyjny, trudności gospodarcze spowodowane pandemią COVID-19, a także wystąpienie Wielkiej Brytanii ze wspólnoty. Omówiliśmy również, jak te kryzysy wpłynęły na stabilność Unii oraz jakie działania zostały podjęte w celu ich rozwiązania i przeciwdziałania przyszłym zagrożeniom.
Na sam koniec spotkania odbyła się praca w grupach, podczas której uczestnicy mieli za zadanie wymyślić rozwiązania problemów, z którymi mierzy się UE.
Warsztaty dostarczyły uczestnikom cennej wiedzy na temat funkcjonowania i przyszłości Unii Europejskiej
Dzięki szczegółowej analizie ostatnich kryzysów, uczestnicy lepiej zrozumieli problemy polityczne i gospodarcze UE.
Śledźcie naszą stronę aby wiedzieć o nowościach w sprawie The EU – Connecting Generations, ale także innych projektów!
Finansowane przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są jednak wyłącznie poglądami autora (autorów) i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Unii Europejskiej lub EACEA. Ani Unia Europejska, ani organ przyznający grant nie mogą ponosić za nie odpowiedzialności.