Nazwa projektu:

Reflections on Future

Program: Erasmus+, KA2 – Partnerstwa na małą skalę w obszarze młodzieży, finansowane ze środków Unii Europejskiej

Lider projektu: Future Generation Europe – Słowacja

Partner: Stowarzyszenie Rozprawy o Europie

Czas trwania projektu: Wrzesień 2023 – Grudzień 2024

Cele projektu: Projekt zakłada podniesienie poziomu umiejętności i kompetencji wiedzy wśród przedstawicieli organizacji partnerskich poprzez szkolenia.

Szczegóły szkoleń:

Cały projekt składa się z 5 odrębnych tematów szkoleń:
1. Przywództwo i współpraca – Celem jest praca zespołowa, koordynacja projektów i ludzi oraz przegląd umiejętności ukierunkowanych na formalne i nieformalne. Szkolenie online
2. Komunikacja i umiejętności interpersonalne – Celem jest nauka: pewności siebie, rozwiązywania konfliktów, efektywnej komunikacji, negocjacji, pewności siebie oraz inteligencji emocjonalnej. Styczeń 2024 w Polsce
3. Kreatywne myślenie – Założeniem szkolenia jest rozwijanie kreatywnego myślenia u młodych osób. Luty 2024 na Słowacji.
4. Metody komunikacji i radzenia sobie ze stresem – Celem jest nauka metod radzenia sobie z trudnymi sytuacjami oraz budowanie nawyków, które pomogą wzmocnić odporność psychiczną. Czerwiec 2024 w Polsce.
5. Social Media – jak chronić swoje zdrowie psychiczne w rosnącej erze cyfrowej – Szkolenie skupia się na skutecznych metodach zarządzania, różnych aspektach życia i ich zastosowaniu w radzeniu sobie z wpływem internetu na psychikę. Termin do ustalenia – Słowacja.

Główne działania:
1. Spotkanie przygotowawcze w Słowacji 6-8 października 2023.
2. Szkolenia z kompetencji miękkich w Polsce i na Słowacji (1 online + 4 stacjonarne)
3. 2 kursy szkoleniowe (bootcampy) (w Polsce) oraz studentów (na Słowacji) (czerwiec – sierpień 2024)
4. Spotkanie podsumowujące w Polsce

Oczekiwane rezultaty projektu:

Co za nami?

1. Spotkanie przygotowujące w słowackiej miejscowości Štúrovo.

W dniach 6-8 października, 2023r. razem z partnerami ze Słowacji spotkaliśmy się, by uzgodnić szczegółowy plan działań oraz sposób komunikacji między stronami. Wzięliśmy udział w wykładzie, na którym rozmawialiśmy i testowaliśmy metody prowadzenia warsztatów i szkoleń, które będziemy przeprowadzać w ramach tego projektu.

2. Warsztaty online z zakresu współpracy i bycia liderem

Dnia 31.10 mieliśmy okazję wziąć udział w pierwszym warsztacie online. Jego tematyką była współpraca i bycie liderem. Zaczęliśmy od Q&A z ekspertką – Mariną Majnolovic, która opowiedziała nam o tym, czym charakteryzuje się dobry lider i czego powinien unikać. Odpowiedziała również na nurtujące nas pytania z tego zakresu. Potem obejrzeliśmy krótką prezentację o projektach. Poznaliśmy narzędzia i techniki stosowane do ich organizacji. Po czym przeszliśmy do części warsztatowej. Omówiliśmy, czym jest projekt, jak ważne jest sporządzenie jego planu oraz jak rozdzielać role przy jego organizacji. Pomogły nam w tym specjalnie przygotowane karty pracy, które uzupełnialiśmy i przedstawialiśmy na forum.

3. Szkolenie “Leadership and communication” w Polsce

W dniach 21-22 stycznia miało miejsce szkolenie organizowane w ramach projektu „Reflections on Future”. Było to nasze pierwsze spotkanie w Polsce.

Wraz z teamem ze Słowacji przez dwa dni poznawaliśmy zasady dobrej i poprawnej komunikacji zarówno z innymi jak i z samym sobą. W sobotę dowiedzieliśmy się jak mówić by być zrozumianym oraz jak słuchać by okazać zainteresowanie drugiej osobie. Wspólnie doszliśmy do tego co jest kluczem do dobrej komunikacji, czego efektem były przygotowane przez nas wystąpienia. Poddaliśmy się również autorefleksji aby zobaczyć gdzie sami popełniamy błędy i co możemy poprawić.

W niedzielę mimo, że wciąż dyskutowaliśmy na ten sam temat, to z nieco bardziej personalnej strony. Skupiliśmy się na sobie, tym co mamy, czego potrzebujemy i jakie są nasze priorytety w życiu. Nauczyliśmy się obiektywnie oceniać nasze dobre i złe strony oraz jak ważne w komunikacji jest wyrażanie emocji (nawet tych negatywnych).Całe szkolenie poprowadziła nasza Dominika, a uczestnikami były osoby z Polski oraz Słowacji

4. Szkolenie Design Thinking na Słowacji

W dniach 23-25 lutego 2024r., uczestniczyliśmy w szkoleniu z zakresu Design Thinking, w miejscowości Dunajská Streda na Słowacji. Trzydniowe wydarzenie poprowadził mentor Adam Brocka, stosując innowacyjne metody.

Pierwszy dzień wizyty na Słowacji stanowił wstęp do szkolenia. Po dotarciu do miasta Dunajská Streda spotkaliśmy się z naszymi gospodarzami w sali konferencyjnej gdzie zapoznaliśmy się z imionami innych uczestników. Następnie podzieliliśmy się swoimi oczekiwaniami dotyczącymi szkolenia oraz otrzymaliśmy identyfikatory z imionami.

Kolejnego dnia ciężką pracę rozpoczęliśmy od samego rana. Pierwszym punktem dnia było wystąpienie naszego mentora Adama Brocki, który słowem wstępu przedstawił nam swoją osobę i przeprowadził krótki ice breaker. Następnie mentor wprowadził nas w temat szkolenia Design Thinking objaśniając przy tym na czym polega to zagadnienie i jak zostało utworzone. Po tym rozmawialiśmy o cechach aktywnego słuchacza, jak się zachowuje i dlaczego bycie słuchaczem jest istotne w naszym codziennym życiu. Dowiedzieliśmy się jak zadawać pytania, które odpowiednio angażują drugą osobę do rozmowy a jednocześnie pozwalają na rozwinięcie tematu dyskusji. Tworzenie nowych pomysłów prowadzących do innowacyjnych produktów również nie było wyzwaniem, dlatego że otrzymaliśmy istotne informacje jak tworzyć nowe materiały będące atrakcyjnymi, potrzebnymi i spełniającymi potrzeby konsumentów. Wiedza, którą zdobyliśmy miała na celu ułatwienia nam dalszej pracy. Po zdobyciu wiedzy teoretycznej mieliśmy okazję wykorzystać ją w praktyce w pierwszym bloku warsztatów między innymi przy pracy w parach. Wcielaliśmy się w rolę dziennikarzy i konsumentów aby prowadzić dialogi dotyczące mody. Wykorzystując nabytą wiedzę będąc dziennikarzami musieliśmy aktywnie słuchać oraz umiejętnie zadawać pytania by móc zdefiniować problemy konsumentów. Po zamianie swoich ról za pomocą jednej z metod Design Thinking ,,point of view statement” szukaliśmy i określaliśmy rozwiązanie problemu naszego konsumenta. Po zdefiniowaniu rozwiązania musieliśmy je zilustrować przy pomocy kartek i długopisów. Po wykonaniu zadań nasz mentor otworzył dyskusję, w której rozmawialiśmy o tym co pomagało nam osiągnąć cel.

Po rozmowach przyszedł czas na przerwę obiadową kończącą pierwszy blok zajęć. Po odpoczynku zastanawialiśmy się z jakich usług korzystamy codziennie. Po krótkiej analizie szkoła była idealnym przykładem jako, że uczestnicy byli młodzieżą uczącą się w szkołach średnich jak i uniwersytetach. Początkowo zdefiniowaliśmy swoje problemy, frustracje i dyskomfort związany z miejscem, w którym uczymy się. Skorzystaliśmy z metody Design Thinking – podwójnego diamentu myśląc o tym jak zaprojektować szkołę/uniwersytet by była przyjazna uczniom/studentom. Po zdefiniowaniu rozwiązania korzystaliśmy z metody- segmentu klientów i propozycji wartości. Poprzez podział na segmenty takie jak: zadania, bóle oraz cele musieliśmy ułożyć pytania odnoszące się do każdego z nich. W następnych krokach materiały zostały wykorzystane do przeprowadzenia wywiadów z trzema osobami, które zmagają się z problemami związanymi ze szkołą/uniwersytetem. Dzięki analizie w trzech mniejszych grupach szukaliśmy rozwiązań problemów poszczególnych osób. Podczas zadania musieliśmy stworzyć realne rozwiązanie z ograniczeniem w postaci limitu pieniężnego i innego, który zdefiniowaliśmy samodzielnie oraz fikcyjne rozwiązanie nie posiadające żadnych ograniczeń. Po zakończeniu warsztatów Aleksander Ćwik wraz z Bartoszem Gawlikiem przeprowadzili wywiad przed kamerą o tym czego nauczyli się podczas warsztatów.

Ostatni dzień rozpoczęliśmy od ewaluacji i rozmowy w grupach o tym czego się nauczyliśmy podczas szkolenia oraz z czego będziemy korzystać w przyszłości. Na karteczkach stick notes pisaliśmy to co nowego na szkoleniach powinno być zapoczątkowane, co kontynuowane oraz zakończone. Ewaluacje zakończyliśmy wypełnieniem ankiety Google stanowiącym feedback z  szkolenia.

5. Szkolenie w Polsce – implementacja zdobytych umiejętności

Tym razem razem z naszymi partnerami Future Generation Europe spotkaliśmy się w Kielcach, w Klasztorze Karczówka w dniach 18-19 maja 2024 r. gdzie rozwinęliśmy swoje umiejętności miękkie.

Za nami intensywny weekend pełen pracy nad sobą. Rozpoczęliśmy od integracji, następnie poznaliśmy się lepiej żeby potem móc ze sobą dobrze dyskutować. Uczestnicy z Polski oraz Słowacji mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności, które uzyskali na poprzednich szkoleniach w ramach tego projektu. Młodzież wykorzystała swoje umiejętności autoprezentacji, radzenia sobie ze stresem towarzyszącym wystąpieniom oraz kreowania ciekawej argumentacji i sprawdziła się podczas zorganizowanej debaty. Następnie każdy z uczestników wykonał analizę SWOT, podczas której określił swoje potencjały i lepiej poznał siebie. Na koniec dnia młodzież dowiedziała się trochę o negocjacjach i spróbowała technik negocjacyjnych w praktyce, grając w grę i negocjując między sobą.

Kolejnego dnia przyszedł czas na uczestników poprzednich szkoleń aby przeprowadzili krótkie warsztaty. Tak oto Bartosz i Wiktoria przygotowali dla uczestników warsztaty z komunikacji, podczas których uczestnicy mieli szansę sprawdzić się i przekonać o metodach efektywnej komunikacji. Zaraz po tym podsumowaliśmy całe warsztaty, wyciągnęliśmy wnioski i przygotowaliśmy się na kolejne spotkanie.

Serdecznie dziękujemy każdej zaangażowanej osobie i uczestnikowi tego spotkania!

6. Bootcamp na Słowacji!

Za nami kolejne spotkanie w ramach naszego projektu “Reflections on Future”!

W dniach 12.08 – 16.08 uczestniczyliśmy w BootCampie na Słowacji wraz z liderami tego projektu @futuregenerationeurope

Podczas tych 5 dni mieliśmy okazję uczestniczyć w warsztatach o takich tematykach jak: – Przedstawienie i zapoznanie się z tematem mediów społecznościowych oraz ich wpływ na zdrowie psychiczne, – Media społecznościowe i ich wpływ. Jak zarządzać wpływem mediów społecznościowych? – Jak pozytywnie wpłynąć na zdrowie psychiczne za pośrednictwem mediów społecznościowych?

Podczas spotkania nauczyliśmy się jakie zagrożenia oraz pozytywy wiążą się z mediami społecznościowym, omawialiśmy nasze główne potrzeby z nimi związane, rozmawialiśmy również o dopaminie jako hormonie szczęścia i o tym jak wpływa na nas. Mieliśmy okazję także “wrócić do dzieciństwa” i wyrazić się za pomocą malowania, by później wyjaśnić symbolikę tego z czym się utożsamiamy. Dodatkowo, poznaliśmy strukturę mediów społecznościowych i algorytmów, tworzyliśmy strategię dla kampanii w mediach społecznościowych, a także poznaliśmy “7 kluczy do dobrego kontentu”. Następnie wybraliśmy się na wycieczkę w góry, gdzie mogliśmy zastosować wiedzę o kontencie w praktyce oraz porozmawiać o naszym “drzewie wartości” i rzeczach za które jesteśmy wdzięczni oraz które nas ukształtowały. Nie zabrakło też dyskusji na temat hejtu oraz mowy nienawiści, mogliśmy podzielić się przykładami z naszego kraju bądź naszymi prywatnymi doświadczeniami. Rozmawialiśmy o tym jak działa dezinformacja i czym jest, a także uczyliśmy się jak sprawdzać informacje, które czytamy pod względem ich autentyczności. Dziękujemy za spędzony czas i wspaniałe nowe znajomości! A jeśli wy też chcecie odwiedzić z nami Słowację to już w dniach 11-13.10.2024 r. możecie wziąć udział w kolejnym spotkaniu w ramach projektu “Reflection on Future”.

Nasze projekty

Zobacz wszystkie projekty

Partnerzy