Projekt „Edukacja – Klucz do demokracji” to nowy projekt partnerski Stowarzyszenia Rozprawy o Europie, gdzie liderem jest włoska organizacja pozarządowa ETV Treviso.

Zgodnie z głównymi celami Programu Europa dla Obywateli projekt ma na celu:
● promować wspólną pamięć i wzajemne zrozumienie wśród obywateli różnych krajów członkowskich Unii Europejskiej;
● refleksję nad znaczeniem i konsekwencjami reżimów totalitarnych w Europie;
● podkreślenie roli społeczeństwa obywatelskiego i pokazanie jego funkcjonowania w reżimach totalitarnych, przemianach demokratycznych i wejściu do Unii Europejskiej.

Cele te chcemy osiągnąć poprzez dyskusję i analizę systemów edukacyjnych, które funkcjonowały podczas trwania różnych reżimów totalitarnych w różnych krajach europejskich.

Wiemy, że edukacja jest jedną z podstaw demokracji – edukacja jest potrzebna, aby osadzić młodych obywateli w wartościach demokratycznych i prawach człowieka, które są esencją demokracji i Unii Europejskiej.

W projekcie zaangażowanych będzie 20 młodych ludzi i 8 ekspertów pochodzących z Włoch, Rumunii, Grecji i Polski. Wszystkie te kraje w XX wieku miały do ​​czynienia z różnymi totalitaryzmami, które ograniczały prawa społeczeństwa obywatelskiego i różne aspekty życia codziennego, począwszy właśnie od edukacji.

Głównym zadaniem projektu jest uświadomienie i poinformowanie społeczeństwa obywatelskiego, w szczególności młodych ludzi, jak funkcjonował system edukacji w różnych reżimach i w różnych czasach XX wieku.

Projekt podzielony jest na trzy etapy. Podczas pierwszego grupa młodzieży w każdym kraju zbierze informację o tym jak wyglądał kiedyś system edukacji, w drugim etapie odbędzie się ponadnarodowe spotkanie w Treviso z seminariami, prezentacjami badań i debatami z ekspertami, a w trzecim stworzymy ekspozycje prac online.

eu_flag_europe_for_citizens_pl

Projekt jest współfinansowany z Programu Europa dla Obywateli.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s