MROE. Spotkanie z Marzeną Marczewską

30 maja 2019

Europa jest miejscem, niesie ze sobą wartości, może być przedmiotem pożądania, a nawet stać się ofiarą przemocy. Jest także obecna w języku, często w sposób przez nas zupełnie nierozpoznany. Mówiła o tym prof. Marzena Marczewska podczas kolejnej odsłony Młodzieżowych Rozpraw o Europie.

wydarzenie_fb_marczewska

– W ciągu ostatnich 15 lat przeszliśmy długą drogę – od postrzegania Unii Europejskiej jako elitarnego klubu, którego próg chcielibyśmy przekroczyć do opuszczonego przez rządzących pobojowiska, kolonizowanego przez islam i lewicowe elity – mówiła profesor. Pokazując to na przykładzie okładek polskich tygodników uczestnicy spotkania sami wskazywali, w jaki sposób postrzegają zjednoczoną Europę i z jakimi słowami im się ona kojarzy. W ankiecie, którą wypełniali, odpowiadali na pytanie, co stanowi o istocie prawdziwej Europy i wymieniali cechy prawdziwego Europejczyka i prawdziwej Europejki. Jakie słowa przy okazji padały? Tolerancyjny, wykształcony, zamożny, ale także starzejący się i narażony na niebezpieczeństwo.

Prof. Marzena Marczewska jest językoznawczynią i aktywną działaczką społeczną. Specjalizuje się w etnolingwistyce i komunikacji językowej, od lat bada w jaki sposób świat odzwierciedla się w języku. Jest wykładowczynią Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i prezesem Kieleckiego Towarzystwa Naukowego.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Młodzieżowe Rozprawy o Europie” finansowanego ze środków Programu Erasmus+

Aktualności

Zapoznaj się z aktualnościami na naszej stronie.

Jak przeprowadzić teleturniej? – poradnik

Jak przeprowadzić teleturniej? – poradnik

Publikacja „CONGENIADA – KROK PO KROKU” to praktyczny i inspirujący przewodnik po innowacyjnym formacie międzypokoleniowego teleturnieju wiedzy o Unii Europejskiej. Krok po kroku opisuje proces przygotowania i […]

Zobacz wszystkie wpisy

Partnerzy