MROE – Spotkanie z Kamą Kępczyńską

2 maja 2019

Wymiany młodzieżowe, wybory do Parlamentu Europejskiego, praca z młodzieżą – to tylko część zagadnień, nad którymi dyskutowała starachowicka młodzież z Kamą Kępczyńską w ramach projektu „Młodzieżowe Rozprawy o Europie”.

Do serca Unii Europejskiej może być bliżej z maleńkich Bielin w Górach Świętokrzyskich niż z niejednej wielusettysięcznej metropolii. Przekonali się o tym uczestnicy kolejnego spotkania zorganizowanego w ramach projektu „Młodzieżowych Rozpraw o Europie”, które odbyło się 25 kwietnia w Starachowickim Centrum Kultury.

Kama Kępczyńska-Kaleta, która jest ekspertką ds. młodzieży Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury, Sektora Audiowizualnego Komisji Europejskiej, opowiadała o czasie, gdy Unia Europejska była dopiero marzeniem dla Polaków, które się miało spełnić. Od wieczornych godzin spędzonych przy jedynym komputerze w szkolnej sali w Bielinach i pierwszej wymiany  młodzieżowej w Arnhem w Holandii rozpoczęła się przygoda, która wielu otworzyła oczy, zmieniła perspektywę patrzenia na świat i pokazała, że nie musimy się wstydzić tego, skąd pochodzimy. Ta przygoda wciąż może się stać udziałem kolejnych grup, które nie muszą już jak ich rówieśnicy 15 lat temu martwić się o dostęp do konta e-mail czy wstydzić nieznajomości języków obcych – przekonywała zebranych.

O tym, że warto angażować się i szukać informacji na temat możliwości stwarzanych przez Unię Europejską przekonywała Dominika Chmielewska – Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta w Starachowicach, w swoim referacie pod wyzywającym tytułem „Dlaczego tak mało wiemy o Unii Europejskiej?”.

Uczniowie starachowickich szkół, którzy uczestniczyli w Rozprawie dopytywali gościa czy warto uczestniczyć w europejskich wyborach, które odbędą się 26 maja, jak uczyć się języków obcych i co daje młodzieży uczestnictwo w międzynarodowych projektach.

Kama od 2003 r. koordynuje międzynarodowe projekty skierowane do młodzieży, organizatorka ponad 50 wymian młodzieżowych w całej Europie. Jest także nauczycielką i tłumaczką języka angielskiego. Dodatkowo posługuje się jeszcze 4 językami obcymi. Aktywistka społeczna w doświadczeniu w pracy w organizacjach pozarządowych, biznesie oraz sektorze publicznym. Absolwentka Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Spotkanie prowadzili Tomek z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 oraz Nicola z Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Starachowicach.

Kolejne spotkanie w ramach Młodzieżowych Rozpraw o Europie w Starachowicach już 9 maja. Gościem będzie dr Bartłomiej Zapała, członek Team Europe i laureat Europejskiej Nagrody Obywatelskiej.

wydarzenie_fb_kama

Spotkanie było częścią projektu „Młodzieżowe Rozprawy o Europie”, który jest współfinansowany z Komisji Europejskiej w ramach Programu Erasmus+.

Aktualności

Zapoznaj się z aktualnościami na naszej stronie.

Kolejne szkolenie za nami!

Kolejne szkolenie za nami!

Za nami kolejne spotkanie w ramach projektu “Reflections on Future”!W dniach 21-23 czerwca 2024 r. odbyło się szkolenie z metod radzenia sobie ze stresem wraz […]

Team ROE zagłosował, a ty?

Team ROE zagłosował, a ty?

#wyboryeuropejskie2024 za nami! W dniach 6-9 czerwca miliony Europejczyków udały się do lokali wyborczych, aby wybrać 720 posłów, którzy zasiadać będą w nadchodzącej kadencji Parlamentu […]

Rusza nowy projekt ,,Youth Democratic Festival”

Rusza nowy projekt ,,Youth Democratic Festival”

Dzisiaj rozpoczynamy nasz nowy projekt, finansowany w ramach Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego! International Visegrad Fund Razem z partnerem ze Słowacji Mladiinfo Dolný Kubín przez najbliższe 6 […]

Zobacz wszystkie wpisy

Partnerzy