
Spotkanie dla przedstawicieli NGO
W dniu 29 listopada odbyło się spotkanie prezentujące rezultaty projektu ROF – Reflections on Future, którego celem było wsparcie organizacji w rozwoju kompetencji miękkich i […]
2 maja 2019
Wymiany młodzieżowe, wybory do Parlamentu Europejskiego, praca z młodzieżą – to tylko część zagadnień, nad którymi dyskutowała starachowicka młodzież z Kamą Kępczyńską w ramach projektu „Młodzieżowe Rozprawy o Europie”.
Do serca Unii Europejskiej może być bliżej z maleńkich Bielin w Górach Świętokrzyskich niż z niejednej wielusettysięcznej metropolii. Przekonali się o tym uczestnicy kolejnego spotkania zorganizowanego w ramach projektu „Młodzieżowych Rozpraw o Europie”, które odbyło się 25 kwietnia w Starachowickim Centrum Kultury.
Kama Kępczyńska-Kaleta, która jest ekspertką ds. młodzieży Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury, Sektora Audiowizualnego Komisji Europejskiej, opowiadała o czasie, gdy Unia Europejska była dopiero marzeniem dla Polaków, które się miało spełnić. Od wieczornych godzin spędzonych przy jedynym komputerze w szkolnej sali w Bielinach i pierwszej wymiany młodzieżowej w Arnhem w Holandii rozpoczęła się przygoda, która wielu otworzyła oczy, zmieniła perspektywę patrzenia na świat i pokazała, że nie musimy się wstydzić tego, skąd pochodzimy. Ta przygoda wciąż może się stać udziałem kolejnych grup, które nie muszą już jak ich rówieśnicy 15 lat temu martwić się o dostęp do konta e-mail czy wstydzić nieznajomości języków obcych – przekonywała zebranych.
O tym, że warto angażować się i szukać informacji na temat możliwości stwarzanych przez Unię Europejską przekonywała Dominika Chmielewska – Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta w Starachowicach, w swoim referacie pod wyzywającym tytułem „Dlaczego tak mało wiemy o Unii Europejskiej?”.
Uczniowie starachowickich szkół, którzy uczestniczyli w Rozprawie dopytywali gościa czy warto uczestniczyć w europejskich wyborach, które odbędą się 26 maja, jak uczyć się języków obcych i co daje młodzieży uczestnictwo w międzynarodowych projektach.
Kama od 2003 r. koordynuje międzynarodowe projekty skierowane do młodzieży, organizatorka ponad 50 wymian młodzieżowych w całej Europie. Jest także nauczycielką i tłumaczką języka angielskiego. Dodatkowo posługuje się jeszcze 4 językami obcymi. Aktywistka społeczna w doświadczeniu w pracy w organizacjach pozarządowych, biznesie oraz sektorze publicznym. Absolwentka Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Spotkanie prowadzili Tomek z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 oraz Nicola z Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Starachowicach.
Kolejne spotkanie w ramach Młodzieżowych Rozpraw o Europie w Starachowicach już 9 maja. Gościem będzie dr Bartłomiej Zapała, członek Team Europe i laureat Europejskiej Nagrody Obywatelskiej.
Spotkanie było częścią projektu „Młodzieżowe Rozprawy o Europie”, który jest współfinansowany z Komisji Europejskiej w ramach Programu Erasmus+.
Zapoznaj się z aktualnościami na naszej stronie.
W dniu 29 listopada odbyło się spotkanie prezentujące rezultaty projektu ROF – Reflections on Future, którego celem było wsparcie organizacji w rozwoju kompetencji miękkich i […]
Chcesz rozwijać swoje umiejętności w zakresie komunikacji, wystąpień publicznych i radzenia sobie ze stresem w pracy swojej organizacji? Jeśli tak, to zapraszamy Cię na wyjątkowe […]
W dniach 24–31 października wzięliśmy udział w wymianie młodzieżowej „Soul on Canvas” w niezwykłym Pissouri na Cyprze. Podczas wymiany skupiliśmy się na wypracowaniu nowych metod […]