Antykonferencja!
Cześć! Ostatnio się trochę u nas działo…Wśród naszych aktywności było coś, czego nigdy wcześniej nie robiliśmy. W środę 25 września spotkaliśmy się w II Liceum […]
26 sierpnia 2023
Program: Erasmus+, KA152-YOU – youth mobility
Lider projektu: Nansen Dijalog Cetnar – Chorwacja
Czas trwania: 11 lipca 2023 – 14 lipca 2023 – Spotkanie przygotowawcze
16 sierpnia 2023 – 25 sierpnia 2023 – Wymiana młodzieżowa
Partnerzy:
Cele projektu:
-Zgłębienie wiedzy młodych na temat stresu i jego wpływu na ludzkie życie
-Odkrycie technik radzenia sobie ze stresem
-Nauka przeprowadzania warsztatów przez uczestników
-Wymiana indywidualnych doświadczeń oraz refleksja na temat stresu
Spotkanie przygotowawcze – 11-14 lipca 2023 – Osijek
Na początku lipca dwójka naszych przedstawicieli – Piotr i Iga wzięli udział w wyjeździe przygotowawczym do nadchodzącego projektu „Let’s talk about stress”. Swoją podróż zaczęli w Warszawie, a skończyli w Budapeszcie, skąd udali się do miejsca docelowego – Osijek, czyli klimatycznego miasta na wschodzie Chorwacji. Pierwszy dzień zaczęliśmy od… zwiedzania! Osijek łączy w sobie klimatyczne uliczki i ogromne wieżowce. Spacer po mieście był idealnym sposobem na nabranie świeżego powietrza i energii przed pracą, która czekała nas w biurze. Odbyliśmy spotkanie, gdzie razem z teamem z Chorwacji oraz Litwy dyskutowaliśmy na temat naszych oczekiwań odnośnie projektu, jego założeniach oraz rezultatach, które chcemy, aby przyniósł. Omówiliśmy także zasady obowiązujące uczestników oraz to, czy powinni wziąć ze sobą ręczniki. Kolejny dzień naszej wizyty rozpoczęliśmy następnym spotkaniem. Wywołaliśmy burzę mózgów i wymieliliśmy się pomysłami. Wspólnie omówiliśmy plan projektu oraz wprowadziliśmy zmiany – zarówno te mniejsze, jak i większe. Przyszedł czas na przerwę i lunch w postaci tradycyjnych chorwackich dań. Zwieńczeniem dnia był koncert lokalnego zespołu w domu kultury oraz wystawa sztuki. Chociaż wizyta nie należała do najdłuższych to podczas jej trwania zdążyliśmy utworzyć wiele miłych wspomnień oraz dopracować projekt, czego rezultaty będziecie mogli podziwiać już niedługo podczas jego realizacji.
Dzień pierwszy: Welcome to the jungle!
Pierwszego dnia po wylądowaniu w Zagrzebiu, reprezentanci ROE mieli okazję zwiedzić stolicę Chorwacji. Nie wiedzieli wtedy, jak duży kontrast czeka na nich w miejscu, w którym spędzą kolejne dni. Mowa o górskim ośrodku we wsi Omanovac, położonym na szczycie jednej z gór, otoczonym przez gęste lasy. O dostępie do bieżącej wody można było tylko pomarzyć!
Po dotarciu na miejsce i odpoczynku miała miejsce integracja uczestników z Polski, Chorwacji oraz Litwy, oraz wstęp do głównego tematu projektu.
Dzień drugi: Setting the rules
Po śniadaniu cała grupa wraz z opiekunami spotkała się, aby omówić oczekiwania względem projektu. Ustalono, czego młodzież chciałaby się nauczyć, na czym powinni skupić się trenerzy i liderzy prowadzący konkretne warsztaty, ponieważ każdego dnia inna para uczestników wcielała się w rolę lidera aktywności.
Następnie w grupach młodzi analizowali pojęcie stresu i dzielili się swoimi przeżyciami.
Dzień trzeci: Workshops of Wiktoria and Marcelina
Od rana reprezentantki ROE prowadziły warsztaty na temat szkodliwych skutków stresu. Po energizerze nadszedł czas na podzielenie uczestników na międzynarodowe grupy. Każda z grup miała skupić się na jednym negatywnym skutku stresu, a następnie przygotować plakat na ten temat. Po tym wszystkie grupy zaprezentowały swoje prace i nastąpiła dyskusja na temat przedstawionych problemów.
W dalszej części dnia uczestnicy wzięli udział w kolejnej debacie na temat stresu i czynników, które go wywołują.
Po kolacji organizatorzy przygotowali wieczór gier, który umilił czas i stworzył kolejną okazję do zintegrowania się w międzynarodowych grupach.
Wiktoria Derlatka
„Najlepiej z wymiany wspominam przede wszystkim ludźmi, z którymi spędziłam te 10 dni. Miejsce, w którym byliśmy miało niesamowite otoczenie, pozwalało nam na wyciszenie się i oddawało faktyczny klimat tematu projektu. Wyjazd ten na zawsze będzie w moim sercu i bardzo chętnie bym go powtórzyła.”
Dzień czwarty: Relaxing with nature
Dzień rozpoczęła sesja „Forest bathing” poprowadzona przez ekspertkę z Litwy. Jest to japońskie ćwiczenie, podczas którego jednoczymy się z lasem używając swoich zmysłów – węchu, słuchu i wzroku. Jego celem jest otworzenie i oczyszczenie umysłu.
Następny blok zajęć przejął kolejny team z Polski, tym razem Wiktoria, Natalka i Iga. Tematem warsztatów dziewczyn było debatowanie – jak pomaga w komunikacji. Liderki zaplanowały dla uczestników ciekawe zajęcie, mianowicie debatę stolikową. Przygotowano trzy stoliki i analogicznie do każdego przypisano jeden z tematów:
Każda grupa debatowała 20 minut na wybrany temat. Po tym czasie następowała zmiana i kolejna grupa przejmowała zadanie.
Kolejne warsztaty przeprowadzili Igor i Maciek. Temat warsztatów brzmiał: jak przemienić stres w coś zabawnego za pośrednictwem memów. Podzieleni na grupy uczestnicy mieli za zadanie stworzyć memy lub nagrać krótkie zabawne filmiki związane z radzeniem sobie ze stresem. Po przerwie każda grupa zaprezentowała swoje dzieła. Było przy tym nie mało śmiechu!
Dzień piąty: Outdoor activities
Ten dzień można opisać jednym słowem: zabawa! Uczestnicy odwiedzili leśny ośrodek w pobliskiej miejscowości, gdzie cały dzień mogli korzystać z przygotowanych dla nich aktywności takich jak strzelanie z łuku, gra w siatkówkę, sporty wodne.
Dzień szósty: How to relax with music
Z rana uczestnicy wybrali się na kilkugodzinny spacer pod okiem przewodnika. Przemierzając leśne ścieżki młodzi poznali kolejne techniki oczyszczenia umysłu i walki ze stresem.
Po spacerze rozpoczęła się sesja gry na bębnach. Poprowadził ją chorwacki perkusista Branko Trajkov. Muzyk nauczył grupę jak wyrzucić z siebie wszystkie negatywne emocje poprzez uderzanie w bębny. Było przy tym mnóstwo zabawy, a dla niektórych sesja stanowiła najciekawszą część programu.
Piotr Styczeń
„Podczas warsztatów z bębnami wszyscy bardzo się rozluźniliśmy i mogliśmy przeżyć wspaniałe chwile wraz z prowadzącym oraz odstresowaliśmy się po długim spacerze”
Na zakończenie dnia odbył się wieczór międzykulturowy. Polska, Litwa i Chorwacja przygotowały stolik z przekąskami z każdego kraju. Dodatkowo, uczestników podzielono na trzy grupy, które przemieszczały się między stolikami i zadawały przygotowane wcześniej pytania na temat tradycji danego państwa.
Dzień siódmy: How funny activities can help with stress?
Po śniadaniu odbyła się sesja mindfulness. Po raz kolejny grupa wybrała się na łono natury aby oczyścić umysł z pomocą natury.
Kolejny blok zajęć przejął team z Litwy. Liderzy zapewnili pozostałym zastrzyk kreatywności, ponieważ zadaniem podzielonych na grupy uczestników było utworzenie mandali ze składników znalezionych w lesie. Mandale to motyw artystyczny występujący głównie w sztuce buddyzmu tantrycznego, gdzie jego tworzenie, a następnie niszczenie – jako droga transformacji praktykującego, jest uważane za rodzaj medytacji
Wieczorem zaplanowano „Karaoke night”. Cała grupa spotkała się w pobliskiej altance, gdzie chętni mogli zaprezentować swoje umiejętności wokalne solo lub w grupie.
Dzień ósmy: Another ways of dealing with stress
Po porannym energizerze przyszedł czas na kolejne warsztaty przygotowane przez reprezentantki ROE. Lena i Ania podzieliły uczestników na kilka grup, których zadaniem było nagranie tiktoków o stresie, które następnie zostały opublikowane w internecie i stanowiły kampanię informacyjną.
Po tym liderzy z Chorwacji przedstawili swój pomysł na aktywność sprzyjającą zwalczaniu stresu. Było to składanie kostek origami.
Dzień dziewiąty: Time to say goodbye
Ostatnie warsztaty ROE przeprowadzili Tomek i Borys. Chłopaki zaproponowali uczestnikom nagranie krótkich filmików, które mają podnieść świadomość społeczeństwa na temat negatywnych skutków stresu w codziennym życiu. Po zaprezentowaniu nagranych filmików, wszystkie grupy przeprowadziły burzę mózgów o tym jak szerzyć podjęty temat wśród rówieśników.
Następnie Wiktoria podsumowała wszystkie sesje przeprowadzone przez polski team.
Ostatnim elementem wymiany była ewaluacja. Wszyscy uczestnicy spotkali się, aby podzielić się wrażeniami z projektu, zdobytą wiedzą, a także wspomnieć swoje ulubione chwile. Wszyscy jednogłośnie uznali, że po niemal dziesięciu wspólnie spędzonych dniach ciężko pożegnać się i wrócić do swojej rzeczywistości. Był to niezwykle wzruszający moment, zwieńczony ceremonią wręczenia youthpassów.
Galeria:
Zapoznaj się z aktualnościami na naszej stronie.
Cześć! Ostatnio się trochę u nas działo…Wśród naszych aktywności było coś, czego nigdy wcześniej nie robiliśmy. W środę 25 września spotkaliśmy się w II Liceum […]
Hej hej! W ostatnim czasie w Starachowicach gościliśmy uczestników z Grecji, Hiszpanii oraz Włoch w ramach projektu ,,Next STEP to Europe’’. Podczas tych kilku niesamowitych […]
Spotkanie w ramach projektu ,,EUnvironmental Emergency in Simple Words’’ za nami!W dniach 17-18.09.2024r. spotkaliśmy się z przedstawicielami z Grecji, Cypru oraz Portugalii. Tym razem skupiliśmy […]