Kolejny Talk-show europejski za nami!

11 czerwca 2021

Tym razem spotkaliśmy się w zrewitalizowanym Parku Miejskim w Starachowicach i mieliśmy okazję rozmawiać z Panem Filipem Szareckim – koordynatorem projektu „Wojownicy Klawiatury” oraz współpracownikiem Fundacji im. Roberta Schumana i Fundacji im. prof. Bronisława Geremka.

Głównym tematem naszego spotkania była szeroko rozumiana dezinformacja, jak ją rozpoznawać, jak z nią walczyć, dlatego jest taka groźna i jaki ma wpływ na każdego z nas. Dowiedzieliśmy się jak działa machina propagandowa zagranicznych służb i jaki mają cel w atakowaniu Unii Europejskiej, wpływaniu na wybory np. w USA czy na referendum w Wielkiej Brytanii ws. Brexitu.

Pan Filip opowiadał również jaka jest różnica między fake newsem a dezinformacją oraz pokazywał ciekawe linki i programy, dzięki którym możemy rozpoznawać dezinformacje np.

RevEye – wtyczka do przeglądarki pozwalająca wyszukiwać obrazem w Google, Yandex, Bing, TinEye –

Archive.org WaybackMachine – strona pozwalająca podejrzeć stare wersje stron internetowych

Exif Viwer Classic – pozwala podejrzeć metadane zdjęcia (np. jakim aparatem było robione, kiedy, znacznik GPS jeśli jest)

Email Hunter – sprawdzanie czy adres mailowy jest poprawny, jakie adresy mail znajdują się w konkretnej domenie

Email Hippo – sprawdzanie czy adres mailowy istnieje

Mapchecking – szacowanie wielkości tłumu na podstawie zaznaczonego obszaru na mapie

Pimeyes – wyszukiwanie za pomocą twarzy

Media Bias / Fact Check – raporty dot. wiarygodności stron internetowych

Po krótkiej prezentacji młodzi ludzie zaczęli zadawać pytania – dlaczego sławni i popularni ludzie padają najczęściej ofiarą dezinformacji oraz z drugiej strony – dlaczego coraz coraz częściej to oni są głównym pośrednikiem nieprawdziwych treści. Padło pytanie także o Donaldzie Trumpie i zablokowaniu byłego Prezydenta Stanów Zjednoczonych przez Twittera oraz Facebooka – czy jest to dobra praktyka czy jednak zamach na wolność jednostki. Bardzo ciekawe pytania zadała Julia dotyczące realnych narzędzi do walki z dezinformacją i czy rzeczywiście nie stoimy na straconej pozycji z armią botów.

Talk show poprowadził Igor Kaczorowski – Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta w Starachowicach.

Wojownicy Klawiatury to inicjatywa skupiona na budowaniu społeczności zaangażowanej w walkę ze zmanipulowanymi treściami. Odbywa się zarówno w mediach społecznościowych jak i w realu. Wojownicy Klawiatury działają dzięki wsparciu Unii Europejskiej.

Projekt „Unia Europejska od A do Z” jest realizowany z Programu Erasmus+, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Aktualności

Zapoznaj się z aktualnościami na naszej stronie.

Kolejne szkolenie za nami!

Kolejne szkolenie za nami!

Za nami kolejne spotkanie w ramach projektu “Reflections on Future”!W dniach 21-23 czerwca 2024 r. odbyło się szkolenie z metod radzenia sobie ze stresem wraz […]

Team ROE zagłosował, a ty?

Team ROE zagłosował, a ty?

#wyboryeuropejskie2024 za nami! W dniach 6-9 czerwca miliony Europejczyków udały się do lokali wyborczych, aby wybrać 720 posłów, którzy zasiadać będą w nadchodzącej kadencji Parlamentu […]

Rusza nowy projekt ,,Youth Democratic Festival”

Rusza nowy projekt ,,Youth Democratic Festival”

Dzisiaj rozpoczynamy nasz nowy projekt, finansowany w ramach Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego! International Visegrad Fund Razem z partnerem ze Słowacji Mladiinfo Dolný Kubín przez najbliższe 6 […]

Zobacz wszystkie wpisy

Partnerzy