
O środowisku w pięknej scenerii
Projekt o nazwie „CommUnity” który miał miejsce 5-13 czerwca 2023 roku w wiejskiej okolicy Cirat, Castellón w Hiszpanii, zgromadził uczestników z sześciu różnych krajów (Grecja, […]
11 czerwca 2021
Tym razem spotkaliśmy się w zrewitalizowanym Parku Miejskim w Starachowicach i mieliśmy okazję rozmawiać z Panem Filipem Szareckim – koordynatorem projektu „Wojownicy Klawiatury” oraz współpracownikiem Fundacji im. Roberta Schumana i Fundacji im. prof. Bronisława Geremka.
Głównym tematem naszego spotkania była szeroko rozumiana dezinformacja, jak ją rozpoznawać, jak z nią walczyć, dlatego jest taka groźna i jaki ma wpływ na każdego z nas. Dowiedzieliśmy się jak działa machina propagandowa zagranicznych służb i jaki mają cel w atakowaniu Unii Europejskiej, wpływaniu na wybory np. w USA czy na referendum w Wielkiej Brytanii ws. Brexitu.
Pan Filip opowiadał również jaka jest różnica między fake newsem a dezinformacją oraz pokazywał ciekawe linki i programy, dzięki którym możemy rozpoznawać dezinformacje np.
RevEye – wtyczka do przeglądarki pozwalająca wyszukiwać obrazem w Google, Yandex, Bing, TinEye –
Archive.org WaybackMachine – strona pozwalająca podejrzeć stare wersje stron internetowych
Exif Viwer Classic – pozwala podejrzeć metadane zdjęcia (np. jakim aparatem było robione, kiedy, znacznik GPS jeśli jest)
Email Hunter – sprawdzanie czy adres mailowy jest poprawny, jakie adresy mail znajdują się w konkretnej domenie
Email Hippo – sprawdzanie czy adres mailowy istnieje
Mapchecking – szacowanie wielkości tłumu na podstawie zaznaczonego obszaru na mapie
Pimeyes – wyszukiwanie za pomocą twarzy
Media Bias / Fact Check – raporty dot. wiarygodności stron internetowych
Po krótkiej prezentacji młodzi ludzie zaczęli zadawać pytania – dlaczego sławni i popularni ludzie padają najczęściej ofiarą dezinformacji oraz z drugiej strony – dlaczego coraz coraz częściej to oni są głównym pośrednikiem nieprawdziwych treści. Padło pytanie także o Donaldzie Trumpie i zablokowaniu byłego Prezydenta Stanów Zjednoczonych przez Twittera oraz Facebooka – czy jest to dobra praktyka czy jednak zamach na wolność jednostki. Bardzo ciekawe pytania zadała Julia dotyczące realnych narzędzi do walki z dezinformacją i czy rzeczywiście nie stoimy na straconej pozycji z armią botów.
Talk show poprowadził Igor Kaczorowski – Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta w Starachowicach.
Wojownicy Klawiatury to inicjatywa skupiona na budowaniu społeczności zaangażowanej w walkę ze zmanipulowanymi treściami. Odbywa się zarówno w mediach społecznościowych jak i w realu. Wojownicy Klawiatury działają dzięki wsparciu Unii Europejskiej.
Projekt „Unia Europejska od A do Z” jest realizowany z Programu Erasmus+, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.
Zapoznaj się z aktualnościami na naszej stronie.
Projekt o nazwie „CommUnity” który miał miejsce 5-13 czerwca 2023 roku w wiejskiej okolicy Cirat, Castellón w Hiszpanii, zgromadził uczestników z sześciu różnych krajów (Grecja, […]
Jak mogliście śledzić na naszych social mediach, w dniach 29 maja – 7 czerwca delegacja ROE uczestniczyła w projekcie pod nazwą: Green Collars: Eco Youth. […]
W dniach 28 maja – 1 czerwca 2023 r. gościliśmy delegacje z Portugalii, Litwy i Bulgarii, aby rozmawiać jak poszczególne kraje pomagają Ukrainie i uchodźcom […]