Tym razem spotkaliśmy się w zrewitalizowanym Parku Miejskim w Starachowicach i mieliśmy okazję rozmawiać z Panem Filipem Szareckim – koordynatorem projektu „Wojownicy Klawiatury” oraz współpracownikiem Fundacji im. Roberta Schumana i Fundacji im. prof. Bronisława Geremka.
Głównym tematem naszego spotkania była szeroko rozumiana dezinformacja, jak ją rozpoznawać, jak z nią walczyć, dlatego jest taka groźna i jaki ma wpływ na każdego z nas. Dowiedzieliśmy się jak działa machina propagandowa zagranicznych służb i jaki mają cel w atakowaniu Unii Europejskiej, wpływaniu na wybory np. w USA czy na referendum w Wielkiej Brytanii ws. Brexitu.
Pan Filip opowiadał również jaka jest różnica między fake newsem a dezinformacją oraz pokazywał ciekawe linki i programy, dzięki którym możemy rozpoznawać dezinformacje np.
RevEye – wtyczka do przeglądarki pozwalająca wyszukiwać obrazem w Google, Yandex, Bing, TinEye –
Archive.org WaybackMachine – strona pozwalająca podejrzeć stare wersje stron internetowych
Exif Viwer Classic – pozwala podejrzeć metadane zdjęcia (np. jakim aparatem było robione, kiedy, znacznik GPS jeśli jest)
Email Hunter – sprawdzanie czy adres mailowy jest poprawny, jakie adresy mail znajdują się w konkretnej domenie
Email Hippo – sprawdzanie czy adres mailowy istnieje
Mapchecking – szacowanie wielkości tłumu na podstawie zaznaczonego obszaru na mapie
Pimeyes – wyszukiwanie za pomocą twarzy
Media Bias / Fact Check – raporty dot. wiarygodności stron internetowych
Po krótkiej prezentacji młodzi ludzie zaczęli zadawać pytania – dlaczego sławni i popularni ludzie padają najczęściej ofiarą dezinformacji oraz z drugiej strony – dlaczego coraz coraz częściej to oni są głównym pośrednikiem nieprawdziwych treści. Padło pytanie także o Donaldzie Trumpie i zablokowaniu byłego Prezydenta Stanów Zjednoczonych przez Twittera oraz Facebooka – czy jest to dobra praktyka czy jednak zamach na wolność jednostki. Bardzo ciekawe pytania zadała Julia dotyczące realnych narzędzi do walki z dezinformacją i czy rzeczywiście nie stoimy na straconej pozycji z armią botów.
Talk show poprowadził Igor Kaczorowski – Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta w Starachowicach.
Wojownicy Klawiatury to inicjatywa skupiona na budowaniu społeczności zaangażowanej w walkę ze zmanipulowanymi treściami. Odbywa się zarówno w mediach społecznościowych jak i w realu. Wojownicy Klawiatury działają dzięki wsparciu Unii Europejskiej.
Projekt „Unia Europejska od A do Z” jest realizowany z Programu Erasmus+, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.
Zapytaliśmy uczestników z Polski, Chorwacji i Hiszpanii o ich osobisty stosunek do Unii Europejskiej.Rozmowy te były częścią szerszego dialogu międzypokoleniowego, który miał na celu pokazanie, […]
Publikacja „CONGENIADA – KROK PO KROKU” to praktyczny i inspirujący przewodnik po innowacyjnym formacie międzypokoleniowego teleturnieju wiedzy o Unii Europejskiej. Krok po kroku opisuje proces przygotowania i […]
Organizacja Equality NGO we współpracy ze Stowarzyszeniem Rozprawy o Europie i Miastem Alzira z Hiszpanii zaprasza zainteresowanych specjalistów z sektora społecznego, zdrowotnego i edukacyjnego, którzy […]
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.