Antykonferencja!
Cześć! Ostatnio się trochę u nas działo…Wśród naszych aktywności było coś, czego nigdy wcześniej nie robiliśmy. W środę 25 września spotkaliśmy się w II Liceum […]
1 maja 2023
Przez ostatni rok dużo się wydarzyło, wiele nowych projektów, świetnych spotkań i eventów. Jak przy wszystkim – nadchodzi czas podsumowań i zakończeń.
Niestety powoli zamykamy projekt „The European Union: Yesterday, Today, Tomorrow”, którego działania towarzyszyły nam przez ostatni czas. Za nami spotkanie przygotowawcze w Polsce, 3 europejskie eventy dla młodzieży w Polsce, Macedonii Północnej oraz we Włoszech a także konferencja podsumowująca.
Dla przypomnienia, trochę więcej o projekcie: celem projektu „The European Union – Yesterday, Today, Tomorrow” jest poszerzenie wiedzy o historii Unii Europejskiej oraz pokazanie korzyści wynikających z członkostwa w UE, zwłaszcza dla młodych ludzi. Projekt jest realizowany w partnerstwie – Stowarzyszenie Rozprawy o Europie (Polska), Stowarzyszenie ETV Eurotreviso (Włochy) oraz Stowarzyszenie Youth on Board (Macedonia Północna).
Dzięki udziałowi w projekcie krajów o różnym doświadczeniu integracji (Włochy – państwo założycielskie), Polski (członek od 2004 r.), Macedonia Północna (kraj kandydujący), młodzi ludzie poznali różne perspektywy integracji europejskiej i podejścia do Unii. Co równie ważne, nasze działania odbywały się nie w dużych miastach, ale w mniejszych miejscowościach, dzięki czemu dotarliśmy do osób, które mają ograniczony dostęp do informacji.
Początkowo nie było łatwo ponieważ oficjalnie projekt rozpoczął się już w styczniu 2021 roku. Ze względu na covid oraz wszystkie ograniczenie z nim związane przez ponad rok pracowaliśmy i przygotowywaliśmy się tylko przy wykorzystaniu narzędzi do pracy online. W końcu po tym całym czasie w marcu 2022 po raz pierwszy spotkaliśmy na spotkaniu przygotowawczym w Kielcach. Wtedy ustaliliśmy wszystkie szczegóły, daty i obowiązki partnerów. Następnie spotkaliśmy się trzykrotnie: w czerwcu w Polsce, w lipcu we Włoszech oraz we wrześniu w Macedonii Północnej. Podczas 3 wydarzeń zatytułowanych „Festiwal UE” w każdym kraju partnerskim odbyły się debaty, dyskusje stolikowe, europejskie warsztaty dla młodzieży, konkurs wiedzy o Unii Europejskiej oraz prezentacja prac młodzieży w związku z konkursem „Ja, Europejczyk”. Oprócz młodzieży w spotkaniach wzięli udział przedstawiciele wszystkich krajów partnerskich, eksperci zewnętrzni, samorządowcy, wykładowcy oraz seniorzy.
Z każdego spotkania powstały raporty podsumowujące te wydarzenia, dostępne klikając w link: https://rozprawyoeuropie.eu/projekty/the-european-union-yesterday-today-tomorrow/
Na koniec, w marcu 2023 spotkaliśmy się ponownie aby podsumować wszystko co wydarzyło się przez ostatnie dwa lata. Na to wydarzenie zaprosiliśmy młodzież ze starachowickich szkół. Spotkaliśmy się 24 marca w Hotelu Senator, gdzie przeprowadziliśmy warsztaty, debaty oraz konkursy. Całe wydarzenie odbyło się w języku angielskim i wzięli w nim udział przedstawiciele organizacji partnerskich: po 3 osoby z Włoch oraz Macedonii Północnej.
Młodzież miała okazję wziąć udział w panelu dyskusyjnym w którym eksperci odpowiedzieli na palące ich pytania. Następnie sprawdzili swoją wiedzę o Unii Europejskiej biorąc udział w konkursie na platformie Kahoot. Zaraz po tym młodzież została podzielona w około 20 osobowe grupy i wzięła udział w warsztatach na temat:
1. Przeszłości,
2. Teraźniejszości,
3. Przyszłości Unii Europejskiej.
Warsztaty zostały poprowadzone przez naszych ekspertów: Joannę Jendrośke z Fundacji Schumana, Michała Sęka z Fundacji Geremka oraz ekspertów z naszego NGO. Każdy warsztat był inny i poruszający inny czas integracji UE.
Tak warsztaty opisała młodzież w nich uczestnicząca:
„Na warsztatach zostaliśmy podzieleni na grupy. Ja znajdowałem się w grupie ,,future/przyszlość”. Pierwsze zadanie polegało na narysowaniu dwóch postaci: siebie oraz Unii Europejskiej. Opisując swoja postac mielismy opisac nasze odczucia, zainteresowania, cele, a w postaci UE napisac jej cechy ktore uwazam za najważniejsze. Gdy zaprezentowaliśmy nasze postacie, kolejnym oraz głównym zadaniem bylo napisac jak widzimy sie za około 5/8/10 lat, (gdzie chcielibyśmy mieszkać, jak wyglądałoby nasze życie, jaką pracę chcielibysmy miec itp) oraz rozwiązania które Unia Europejska mogłaby wprowadzić aby pokrywały się z tym czego oczekujemy.”
„Kolejna międzynarodowa grupa wraz z Panią Joanną zajęła się przeszłością Unii Europejskiej. Zaczęliśmy dyskusję, nad tym co było priorytetem i głównym celem przy zakładaniu Unii. Pomysły były różne, od pokoju na świecie i braku wojen do równych praw człowieka. Wszystko zostało zapisane na karteczkach, które stworzyły koronę naszego drzewa myśli. Potem przeszliśmy do działania w grupach. Zastanawialiśmy się jakie wyzwania, emocje i sukcesy miały miejsce w przeszłości i towarzyszyły ludziom przy tworzeniu Unii Europejskiej. Okazało się, że jest ich całkiem sporo i gdy już wszyscy byli gotowi udaliśmy się do ogrodu, gdzie po krótkim energizerze podsumowaliśmy nasze pomysły.”
„Na warsztatach dotyczących teraźniejszości skupiliśmy się na tym czym dla nas jest UE i stworzeniu jej własnej definicji. Następnie pracowaliśmy w grupach nt. instytucji UE, zebraliśmy wiedzę na ten temat i przedstawiliśmy te instytucje z perspektywy osoby młodej. Na koniec stworzyliśmy nasze drzewko potencjałów UE teraz – dobre i złe rzeczy o UE. Podzieliliśmy się swoimi odczuciami, wizjami i podsumowaliśmy wszystko czego się dowiedzieliśmy.”
Na sam koniec spotkaliśmy się ponownie i podsumowaliśmy wszystkie warsztaty oraz cały projekt. Zapoznaliśmy młodzież uczestniczącą w spotkaniu z wszystkim co do tej pory się wydarzyło.
Bardzo ważnym elementem tego projektu był także wspomniany już konkurs „Ja, Europejczyk”. Więcej o tym możecie przeczytać w naszym poprzednim poście.
Zdradzimy wam, że powoli już planujemy część dalszą tego projektu ale w zupełnie innej formule. Wszystkie nowe działania będą oparte na pomysłach i uwagach od młodych ludzi uczestniczących w spotkaniach które organizowaliśmy.
Dziękujemy wszystkim oraz każdemu z osobna za udział i dołożenie swojej cegiełki w projekt The European Union: Yesterday, Today, Tomorrow”. Dla nas był to świetny czas, podczas którego wiele się nauczyliśmy w kontekście UE ale także organizacji wydarzeń, współpracy z młodzieżą i dostosowywania potrzeb. Bez was nie dalibyśmy rady!
Serdecznie dziękujemy wszystkim naszym partnerom za pomoc w realizacji działań, szczególnie: Młodzieżowa Rada Miasta Starachowice, Fundacja Schumana, Fundacja Geremka, Europe Direct – Kielce.
Jeszcze raz wielkie dzięki i do zobaczenia wkrótce podczas kolejnych naszych działań! Cały projekt finansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Europa dla Obywateli.
#EuropaDlaObywateli #RozprawyOEuropie #ROE #YouthOnBoard #ETVTreviso
Zapoznaj się z aktualnościami na naszej stronie.
Cześć! Ostatnio się trochę u nas działo…Wśród naszych aktywności było coś, czego nigdy wcześniej nie robiliśmy. W środę 25 września spotkaliśmy się w II Liceum […]
Hej hej! W ostatnim czasie w Starachowicach gościliśmy uczestników z Grecji, Hiszpanii oraz Włoch w ramach projektu ,,Next STEP to Europe’’. Podczas tych kilku niesamowitych […]
Spotkanie w ramach projektu ,,EUnvironmental Emergency in Simple Words’’ za nami!W dniach 17-18.09.2024r. spotkaliśmy się z przedstawicielami z Grecji, Cypru oraz Portugalii. Tym razem skupiliśmy […]