YOUth belong
Program: Erasmus+, KA152-YOU – Mobility of young peopleLider projektu: Change Your Life Now (CYLN) – GrecjaCzas trwania: 27 maja – 3 czerwca, 2024 Partnerzy: Polska – Stowarzyszenie Rozprawy […]
4 September 2023
Programme: Erasmus+, KA152-YOU – Mobility of young people
Lider projektu: VIA Civic – Bułgaria
Czas trwania: 10 września – 18 września, 2023
Partnerzy:
Cel projektu:
Celem projektu jest poprawa rozwoju osobistego pracowników młodzieżowych, ich motywacji do pracy z młodzieżą oraz opracowanie zestawu narzędzi do mediacji w złożonych sytuacjach konfliktowych.
Podsumowanie projektu:
Reprezentantki naszego stowarzyszenia spędziły 9 dni w górskiej miejscowości Dobrinishte, biorąc udział w projekcie „My Hero’s Riddle! From the roots of conflict to the peak of resolution”. Dotyczył on rozwiązywania konfliktów, jednak jego tematyka obejmowała również inne zagadnienia – od kontaktu z naturą po szeroko pojęty rozwój osobisty.
Dzień 1: Jump into the adventure.
Pierwszy dzień uczesniczki spędziły na wycieczce najstarszym wąskotorowym pociągiem w Bułgarii. Podziwiały nieskażoną i unikatową faunę i florę. Już od samego początku trenerzy Nasco, Deiana i Nikola umożliwiali integrację poprzez różne ćwiczenia. Jednym z nich było znalezienie swojego “body” – osoby, która wyraziła chęć na bycie “ciałem” drugiej osoby, a co za tym idzie miała nieść wsparcie, zrozumienie i pomoc. Ponadto miała być to osoba, z którą uczesnicy nie rozmawiali lub nie czuli się przy niej komfortowo. Na łonie natury utworzono własne “reflection groups” – kilkuosobowe grupy, w których co wieczór dyskutowano np. o wpływie warsztatów na przekonania uczesników. Zajęcia z zakresu “system thinking”, czyli “myślenia systemowego” opartego na analizie świata, jako systemu złożonego z podsystemów pozwolily dowiedziec się jak interakcje z innymi wpływają na relacje międzyludzkie.
Dzień 2: Me and others.
Lekcja o non-violent communication.
Kasia Zarychta
“Uczyliśmy się jak prawidłowo się wypowiadać, żeby nie urazić naszych rozmówców. Poprzez metodę szakala – oceniającego, zarzucającego, obwiniającego i jego przeciwieństwo – żyrafę, która nie dawała rad i wyrażała swoją opinię bez ataków w drugą stronę spostrzegliśmy, że wiele z nas używa tej pierwszej metody. Zrozumieliśmy, że nie warto jest być w życiu szakalem i większość z nas postanowiła już od tamtej pory wdrażać w życie sposób komunikacji żyrafy.”
Dzień 3: Choices, path – hearth compass.
Dnia 3 trenerzy podzielono uczesników na 2 grupy. Jedna z grup miała zajęcia o inteligencji emocjonalnej, podczas gdy druga grała w grę “The four chairs of choice”. Gra ta miała na celu utrwalenie wiedzy z zakresu non-violent communication (żyrafa) oraz violent communication (szakal).
Uczesnicy dowiedzieli się czym jest inteligencja emocjonalna. W modelu Daniela Goldmana jest to umiejętność rozumienia swoich emocji i radzenia sobie z nimi.
Dzień 4: Beyond the edge
Był to długo wyczekiwany dzień. Wszyscy uczestnicy wybrali się na całodzienny spacer po górskich szlakach. Zajęcia odbywały się na łące otoczonej potężnymi górami i gęstymi lasami. Trenerzy edukowali młodzież o “Limiting beliefs”, czyli o przekonaniach, które je ograniczają. Niesłuszne założenia, nadmierne analizowanie, ocenianie, czy nawet wewnętrzna niestabilność emocjonalna ogromnie wpływają na postrzeganie rzeczywistości oraz na zdrowie psychiczne. Te zajęcia otworzyły oczy uczestników i uświadomiły, że każdy ma własne “limiting beliefs”, a kluczem do sukcesu jest próba zamienienia ich w przekonania nieograniczające, w fakty z którymi należy żyć.
Kasia Stępień
“Po intensywnym przedpołudniu nadszedł czas na kolejną integrację w postaci “Socratic walk’u”. Przeprowadzaliśmy konwersacje z “najmądrzejszymi istotami na Ziemi”, które znają odpowiedź na wszelkie pytania. Byliśmy to oczywiście my, uczestnicy zajęć. Zadawaliśmy sobie nurtujące pytania i staraliśmy się odpowiadać na nie tak, jakby odpowiadał za nas sam Sokrates.”
Czwarty dzień nie bez powodu był długo oczekiwany, bowiem młodzież uczesniczyła w procesie zwanym “The solo night”. Spędzili całą noc sami, wyłącznie ze swoimi myślami, śpiworami i karimatami pod gołym niebem. Koniec końców każdy z uśmiechem na twarzy wrocił do base camp’u, z ogromną satysfakcją, że pokonał swoje największe strachy i obawy.
Dzień 5: The gifts.
Po powrocie z “The solo night” nadszedł czas na “Storytelling and mirroring”. Poszczególne osoby dzieliły się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami o nocy solo, gdy pozostali według zasady “mirror’ingu” powtarzali to, co dana osoba powiedziała i starali się szukać w tej wypowiedzi jej mocnych stron i dodawać otuchy. Wykorzystywano w tym zadaniu sposoby o komunikacji bezprzemocowej, których młodzież nauczyła się w poprzednich dniach.
Kasia Zarychta
“Fantastycznym było usłyszeć własną historię w dobrym świetle z ust osób, których kilka dni temu poznaliśmy”
Dzień 6: The power of stories.
W tym dniu projekt odwiedził król teatru bułgarskiego, Zlatin Tsvetkov, który swoje umiejętności i doświadczenie pokazał w Ted Talk’u. Zlatin zachwycił swoją kreatywnością i otwartością. Tłumaczył podstawy storytelling’u, które później młodzież udoskonalała przez ćwiczenia praktyczne: “Yes, and…”, i “Impro presentation skills”.
Dzień 7: The resolution.
Ostatni dzień pobytu w Dobrinishte uczesnicy poświęcili storytelling’owi. Mieli za zadanie przygotować historię z życia, która niosła za sobą pewien morał. Pojedynczo wychodzili na scenę i prezentowali historię używając wcześniej przyswojonych strategii. Opowieści były przepełnione szczerymi uczuciami i emocjami, widać było ogromny progres, jaki każdy zrobił dzięki warsztatom. Po autoprezentacji młodież otrzymała koperty ze słowami wsparcia od publicznosci.
Kasia Zarychta
“Tyle dobrych słów mogli wyrazić tylko nasi przyjaciele z Dobrinishte! Zwieńczeniem wyjazdu było Farewell party. Urządziliśmy karaoke, tańczyliśmy i bawiliśmy się wyśmienicie!”
W dniu wylotu Kasia i Kasia odwiedziły najważniejsze punkty w Sofii, tj. Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy, Sobór św. Aleksandra Newskiego i Ivan Vazov National Theatre.
Galeria:
Zapoznaj się z aktualnościami na naszej stronie.
Program: Erasmus+, KA152-YOU – Mobility of young peopleLider projektu: Change Your Life Now (CYLN) – GrecjaCzas trwania: 27 maja – 3 czerwca, 2024 Partnerzy: Polska – Stowarzyszenie Rozprawy […]
Program: Erasmus+, KA152-YOU – Mobility of young peopleProject leader: Change Your Life Now (CYLN) – GrecjaDuration: 27 May – 3 June, 2024 Partners: Poland – Association Reflections on […]
Program: Erasmus+, KA152-YOU – Mobility of young peopleProject leader: Change Your Life Now (CYLN) – GreeceDuration: 19 May – 26 May, 2024 Partners: Poland – Association Reflections on […]