Let’s talk about stress

4 September 2023

Program: Erasmus+, KA152-YOU – youth mobility
Lider projektu: Nansen Dijalog Cetnar – Chorwacja
Czas trwania: 

11 lipca 2023 – 14 lipca 2023 – Spotkanie przygotowawcze
16 sierpnia 2023 – 25 sierpnia 2023 – Wymiana młodzieżowa

Partnerzy:

Cele projektu:

“Let’s talk about stress!” to wymiana młodzieżowa dla młodych ludzi z Chorwacji, Polski i Litwy mająca na celu poszerzenie perspektyw i zbadanie możliwości radzenia sobie ze stresem u młodzieży.

Mimo że młodzi ludzie pochodzą z różnych środowisk geograficznych i społeczno-kulturowych, mają ze sobą wiele wspólnego, ponieważ stres nie zna granic. Biorąc udział w projekcie, będą mogli zadbać o swój dobrostan psychiczny, fizyczny i emocjonalny, poznając uważność i różne metody radzenia sobie ze stresem.

Podniosą również świadomość problemów i problemów związanych ze stresem wśród swoich rówieśników oraz dostarczą im praktycznych narzędzi, które pomogą im rozpoznać czynniki stresogenne i zapobiec ewentualnemu wypaleniu.

Spotkanie przygotowawcze – 11-14 lipca 2023 – Osijek

Na początku lipca dwójka naszych przedstawicieli – Piotr i Iga wzięli udział w wyjeździe przygotowawczym do nadchodzącego projektu „Let’s talk about stress”. Swoją podróż zaczęli w Warszawie, a skończyli w Budapeszcie, skąd udali się do miejsca docelowego – Osijek, czyli klimatycznego miasta na wschodzie Chorwacji. Pierwszy dzień zaczęliśmy od… zwiedzania! Osijek łączy w sobie klimatyczne uliczki i ogromne wieżowce. Spacer po mieście był idealnym sposobem na nabranie świeżego powietrza i energii przed pracą, która czekała nas w biurze. Odbyliśmy spotkanie, gdzie razem z teamem z Chorwacji oraz Litwy dyskutowaliśmy na temat naszych oczekiwań odnośnie projektu, jego założeniach oraz rezultatach, które chcemy, aby przyniósł. Omówiliśmy także zasady obowiązujące uczestników oraz to, czy powinni wziąć ze sobą ręczniki. Kolejny dzień naszej wizyty rozpoczęliśmy następnym spotkaniem. Wywołaliśmy burzę mózgów i wymieliliśmy się pomysłami. Wspólnie omówiliśmy plan projektu oraz wprowadziliśmy zmiany – zarówno te mniejsze, jak i większe. Przyszedł czas na przerwę i lunch w postaci tradycyjnych chorwackich dań. Zwieńczeniem dnia był koncert lokalnego zespołu w domu kultury oraz wystawa sztuki. Chociaż wizyta nie należała do najdłuższych to podczas jej trwania zdążyliśmy utworzyć wiele miłych wspomnień oraz dopracować projekt, czego rezultaty będziecie mogli podziwiać już niedługo podczas jego realizacji.

Wymiana młodzieżowa 16-25 sierpnia 2023 – Osijek

W dniach 16-25 sierpnia nasza młodzież z Polski wraz z rówieśnikami z Chorwacji i Litwy uczestniczyła w kolejnym międzynarodowym projekcie – „Let’s talk about stress”.

Jego celem było otworzenie się na temat stresu, wymienienie się doświadczeniami (ponieważ dotyczy on wszystkich) i sposobami na walkę z nim. Nasi uczestnicy przez 9 dni mieszkali razem w ośrodku umieszczonym w górach w Chorwacji. Tam, codziennie brali udział bądź sami prowadzili warsztaty.

Miały one zróżnicowaną tematykę od mindfulness i debatowania po media campaign (prowadzone przez ROE). Podczas ich trwania projektowali plakaty, debatowali, tworzyli memy, tiktoki i filmiki, a także integrowali się zarówno ze sobą jak i z naturą w celu wyciszenia i relaksu.

Brali również udział w dwóch specjalnych sesjach zajęć – forest bathing oraz how to relax with music.

Forest bathing to japońskie ćwiczenie, podczas którego jednoczymy się z lasem używając swoich zmysłów – węchu, słuchu i wzroku. Jego celem jest otworzenie i oczyszczenie umysłu.

Podczas how to relax with music razem z perkusistą z Chorwacji – Branko Trajkov, poznali muzykę od zupełnie innej strony. Skupili się na niej, poczuli ją i mieli szansę wyrzucić z siebie wszystkie negatywne emocje poprzez uderzanie w bębny. Na koniec sami stworzyli i zagrali wspólną melodię.

Podczas trwania projektu był również czas na inne zajęcia. Miało miejsce kilka wieczorów tematycznych takich jak wspólne gry planszowe, karaoke oraz oczywiście intercultural night, podczas której mieli szansę lepiej poznać nawzajem swoje kultury, spróbowali litewskich oraz chorwackich słodyczy i przekąsek, a także odpowiadali i zadawali pytania związane z różnicami kulturowymi.

Projekt był finansowany z programu Erasmus+ z funduszy Unii Europejskiej.

Galeria:

Aktualności

Zapoznaj się z aktualnościami na naszej stronie.

Break the chains of stigmatization

Break the chains of stigmatization

Program: Erasmus+, KA1 – Youth ExchangeLider projektu: Change Your Life Now – Grecja Czas trwania: 17 maja – 24 maja, 2022 Partnerzy:  Polska 🇵🇱 – Stowarzyszenie Rozprawy o […]

Digital advocacy for active citizens

Digital advocacy for active citizens

Program: Erasmus+, KA1 – Youth ExchangeLider projektu: Youth on Board – North MacedoniaCzas trwania: 29 maja – 5 czerwca, 2022 Partnerzy: Polska 🇵🇱 – Stowarzyszenie Rozprawy o Europie Chorwacja […]

Mental Health

Mental Health

Program: Erasmus+, KA1 – Youth ExchangeLider projektu: Change Your Life Now CYLN – GrecjaCzas trwania:  31 maja – 7 czerwca, 2022 Partnerzy:  Polska 🇵🇱 – Stowarzyszenie Rozprawy o Europie  […]

Zobacz wszystkie wpisy

Partnerzy