UEAZ – Młodzi w ferie nie próżnowali!

Ferie to czas odpoczynku, ale i rozmów młodych ludzi o Unii Europejskiej! Podczas dwóch spotkań dyskutowaliśmy tematach jak najbardziej na czasie czyli o polityce zagranicznej UE oraz o Brexicie.

W pierwszym tygodniu ferii starachowicka młodzież spotkała się w Szkole Podstawowej nr 10  ramach projektu „Unia Europejska od A do Z” realizowanego ze środków programu Erasmus+, aby porozmawiać o polityce zagranicznej Unii. Gościem był dr Tomasz Gajewski z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Młodzi mieli szanse spojrzeć na Unię z innej strony niż dotychczas, zobaczyli jak funkcjonuje na arenie międzynarodowej oraz zainteresowali się jej stosunkami międzynarodowymi.

„Unia dla młodego człowieka jest szansą na rozwój oraz poszerzenie swoich horyzontów” powiedziała Ola, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach po spotkaniu.

Z naszych obserwacji wynika że młodzi ludzie bardzo potrzebują takich spotkań jak to. Dzięki nim mogą dowiedzieć się rzeczy których nie nauczyliby się w szkole oraz zobaczyć punkt widzenia swoich rówieśników na konkretne problemy.

 

Co to jest „ten” Brexit?

W drugim tygodniu ferii młodzież zaprosiła na spotkanie do II Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach dr Piotra Kaczyńskiego – członka Team Europe, który rozjaśnił młodzieży wszystkie wątpliwości związane z opuszczeniem 31 stycznia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię.

Młodzi ludzie zadawali dużo pytań, szczególnie dotyczących ich w tym procesie, na przykład poprzez wyjazd w celu kontynuowania nauki na brytyjskich uczelniach lub w brytyjskich liceach albo po prostu w celu odwiedzania słynnego Big Bena czy Buckingam Palace.

Oprócz tego dokładnie omówienie zostały powody Brexitu. Młodzi zainteresowali się tematami gospodarczymi oraz rozważyli czy Unii zagrażają kolejne „exity”.

„Od jakiegoś czasu szukałem rzetelnych informacji o tym co się dzieje wokół mnie, dzięki temu spotkaniu w końcu wiem o co chodzi w Brexicie i uzyskałem odpowiedzi na wszystkie nurtujące mnie pytania”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: