UEAZ – Pogadanka o historii integracji cz. 2

Traktaty, ojcowie integracji europejskiej czy historia rozszerzeń Unii Europejskiej – to tematy, które tym razem podjęła młodzież na kolejnym spotkaniu w ramach projektu „Młodzieżowe Rozprawy o Europie”, które odbyło się 10 grudnia 2019 r. w I Liceum Ogólnokształcącym w Starachowicach.

Spotkanie poprowadziła ponownie Zastępca Prezydenta Miasta ds. Społecznych – Aneta Nasternak. „Chciałabym żebyśmy przenieśli się w tamten czas i sami sprawdzili co tam się wydarzyło” – tymi słowami pani Prezydent rozpoczęła spotkanie.

Młodzież podzieliła się na 5 grup, a każda z nich miała za zadanie poszukać informacji na temat konkretnych okresów w historii Unii Europejskiej:

  1. Traktat paryski z 1951 r. i traktat rzymski z 1957 r.
  2. Jednolity Akt Europejski z 1986 r.
  3. Traktat z Maastricht z 1993 r.
  4. Traktat amsterdamski z 1997 r. i Traktat nicejski z 2001 r.
  5. Wielkie rozszerzenie z 2004 r.

Młodzież miała za zadanie po 20 minutach dyskusji i wyszukiwania informacji zaprezentować dany temat i przekonać resztę rówieśników do poparcia idei, które przyświecały każdemu traktatowi.

Nie zabrakło ciekawych dyskusji, dlaczego Wielka Brytania tak późno dołączyła do Unii Europejskiej, dlaczego w ogóle Unia chciała przyłączać nowe kraje, czym są kryteria konwergencji czy też dlaczego powstał Parlament Europejski i kogo on reprezentuje.

Interesujący temat wywołał Kuba, który spytał się o tożsamość europejską i bycie europejczykiem. Co ciekawe, na pytanie „Kto czuje się Europejczykiem?” twierdzącą odpowiedzieli prawie wszyscy, a świetną odpowiedzią podsumowującą jest „Bycie Europejczykiem to znaczy, że czuję się u siebie w domu, kiedy wyjeżdżam do innego kraju w Europie”.

W spotkaniu uczestniczyło 25 młodych osób z kilku szkół podstawowych i ponadpodstawowych ze Starachowic.

Kolejne spotkanie odbędzie się już po nowym roku, w którym młodzież będzie dyskutowała o bardziej bieżących tematach.

„Młodzież potrzebuje takich lekcji jak ta, co da się zauważyć gdy po spotkaniu sami pytają kiedy odbędzie się następne” – powiedział po spotkaniu Tomek, uczeń I LO i uczestnik spotkania.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: