UEAZ – Spotkanie z Markiem Prawdą w Komisji Europejskiej

Wyjazdem do Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce rozpoczął się cykl spotkań młodzieży z ekspertami realizowany w ramach projektu „Unia Europejska od A do Z”.

Grupa młodzieży wraz z dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 13 w Starachowicach Sławomirem Rymarczykiem oraz Kierownikiem Referatu Edukacji w Urzędzie Miasta Starachowice Włodzimierzem Jedynakiem odwiedziła Warszawę. Głównym celem tego wyjazdu było spotkanie i rozmowa z Dyrektorem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce – Ambasadorem Markiem Prawdą. Młodzież mogła rozmawiać, zadawać pytania i czerpać wiedzę na temat Unii Europejskiej. Pan Ambasador opowiadał o tym co Unia szykuje dla młodzieży i jak chce ją wspierać. Była to także okazja do poznania prac Komisji Europejskiej „od kuchni”.

Oprócz spotkania z Panem Ambasadorem, młodzi ludzi spotkali się z Piotrem Kaczyńskim, ekspertem Team Europe – grupy specjalistów z zakresu polityk Unii Europejskiej. Porozmawiali o tym z jakich elementów składa się Unia, dowiedzieli się czym różni się Rada Europejska od Rady Unii Europejskiej oraz mieli możliwość zadania wielu nurtujących ich pytań, jak na przykład to „Jak Brexit wpłynie na Unię?”.

Spotkanie było także okazją do wręczenia Manifestu Młodzieży do Unii Europejskiej, który jest efektem naszego poprzedniego projektu – „Młodzieżowe Rozprawy o Europie”. Pan Ambasador zadeklarował, że na pewno działania starachowickiej młodzieży będą zauważone przez inne osoby działające w Unii, o czym świadczy fakt że ma zamiar pokazać  manifest na spotkaniu podsumowującym kadencję Rady Europejskiej w Brukseli. Manifest zostanie wręczony także Komisarzom i innym osobom decyzyjnym. Ponadto tablica z treścią manifestu zostanie wywieszona w siedzibie Przedstawicielstwa.

IMG_20191107_123630

Przed młodzieżą jeszcze wiele pracy oraz mnóstwo ciekawych rozmów. Inauguracja projektu przebiegła bardzo pomyślnie, a po tym spotkaniu młodzież ma jeszcze więcej energii i motywacji do działania.

Przed nimi seria spotkań z ekspertami, następnie nagrywane i transmitowane w sieci „talk showy”, a na koniec test wiedzy o Unii Europejskiej, a także wyjazdy do Brukseli i Strasburga.

Młodzież nie zwalnia tempa i już w najbliższy poniedziałek spotyka się z Panią Prezydent Anetą Nasternak, aby porozmawiać o historii integracji europejskiej.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Unia Europejska od A do Z”, który jest współfinansowany ze środków Komisji Europejskiej w ramach Programu Erasmus+.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: